Artykuły

Helikon-Tex Backblast Mat

Postawa strzelecka leżąc uznawana jest, absolutnie słusznie, za jedną z najbardziej stabilnych, dlatego jest bardzo często wykorzystywana przez strzelców strzelających na dalsze dystanse.

Zobacz więcej

Luneta obserwacyjna Bushnell Nitro Gun 20-60x65

Strzelanie precyzyjne ma to do siebie, że człowiek nie biega po strzelnicy, a po prostu leży lub siedzi (czasem także stoi) i spokojnie strzela do tarczy. No ale jeśli to strzelanie precyzyjne, to warto byłoby móc ocenić jak bardzo precyzyjnie nam to wychodzi, czyli jaki wynik na tarczy osiągnęliśmy.

Zobacz więcej

Range Hoodie & Hybrid Tactical Pants

Choć niektórym może się to wydawać dziwne, to jednak znakomita większość strzelców w Polsce wcale nie chodzi na strzelnicę odstawiona jako niedzielni komandosi (czyli tak, jak my), do uprawiania swojego hobby wykorzystując odzież cywilną, sportową oraz „taktyczną”, ale i tak w stonowanych najczęściej kolorach.

Zobacz więcej

Diamondback DB15 CCMLB versus Anderson AM15 Sniper

Karabinki samopowtarzalne kalibru 5,56 mm NATO/.223 Rem. cieszą się ogromnym zainteresowaniem naszych strzelców sportowych, zwłaszcza trenujących strzelanie dynamiczne. Olbrzymia większość modeli bazuje na nieśmiertelnym AR15, który (pod nazwami M16 czy M4) jest używany przez wiele armii, w tym siły zbrojne Stanów Zjednoczonych. 

Zobacz więcej

SIG Sauer M17 & M18

Standardowy SIG P320 to pierwszy w ofercie SIG Sauer pistolet z polimerowym szkieletem oraz bezkurkowym, bijnikowym mechanizmem spustowo-uderzeniowym z samonapinaniem, który zadebiutował w 2014 roku. Został opracowany z myślą o wyposażeniu służb mundurowych i wojska, a jego największym sukcesem do tej pory jest zwycięstwo w...

Zobacz więcej

Cywilne nowości z Fabryki Broni

Dwie nowości z Fabryki Broni Łucznik-Radom, tym razem przeznaczone na rynek cywilny.

Zobacz więcej

Granatnik podwieszany MSBS kalibru 40 mm, odsłona druga

Programy realizowane przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom posuwają się do przodu, pomimo tego, że informacje o nich są skąpe, a producent często trzyma karty przy orderach. Nie zmienia to faktu, że na nadchodzącym MSPO zobaczymy parę nowości.

Zobacz więcej

Mocowanie optyki na AK

Karabinek AK projektowany w połowie ubiegłego wieku miał być bronią prostą, tanią i masową. Miał po prostu działać – strzelać, nie zacinać się i pozwalać niewyedukowanemu żołnierzowi skutecznie walczyć ty, co Matuszka Rassija mu do walki dała. W tamtych czasach nikt nie myślał o upgrade broni pod kątem indywidualnych preferencji użytkownika.

Zobacz więcej

Nowe szkiełko od Holosun – HE508T X2

Nie da się ukryć, że celowniki optoelektroniczne coraz bardziej rozpowszechniają się wśród strzelców. Nie ma się też co temu dziwić, bo znacznie ułatwiają one strzelanie, zwiększają szybkość oddawania celnych, powtarzalnych strzałów, a w przypadku strzelców początkujących upraszczają i również przyspieszają naukę strzelania...

Zobacz więcej

Kawanishi N1K2-J Shiden kai Cz. II – użycie operacyjne

Myśliwce Kawanishi N1K2-J Shiden kai zadebiutowały w boju na początku 1945 roku. Większość wyprodukowanych samolotów trafiła do 343. Grupy Powietrznej (343. Kōkūtai) – jednej z najlepszych jednostek lotniczych Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej w końcowym okresie wojny na Pacyfiku. 

Zobacz więcej

Internowanie polskich samolotów w Estonii we wrześniu 1939 roku

We wrześniu 1939 roku na terytorium neutralnej Estonii zatrzymane zostały dwa polskie samoloty – komunikacyjny Lockheed L-14H Super Electra oraz sanitarny RWD-13S. Pomimo prób ich odzyskania lub odsprzedaży obie internowane maszyny pozostały w Estonii, by po włączeniu tego kraju w skład ZSRS zostać zagarnięte przez lotnictwo sowieckie.

Zobacz więcej

Antonow An-8

Średni An-8 był pierwszym radzieckim wojskowym samolotem transportowym z napędem turbośmigłowym. Gdyby radzieckie kierownictwo kierowało się zdrowym rozsądkiem, pozostałby tylko prototypem, ponieważ równocześnie z nim powstawał wydajniejszy, czterosilnikowy An-12. 

Zobacz więcej

F-22A Raptor w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych

Myśliwce Lockheed Martin F-22A Raptor uznawane są za chlubę lotnictwa bojowego US Air Force. Pomimo deklarowanych wysokich możliwości zbudowano jedynie 195 samolotów tego typu, uznawanych za pierwsze na świecie myśliwce piątej generacji. Zakończenie produkcji seryjnej F-22 w 2012 roku uznane zostało...

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Nowej Zelandii

Leżąca „na końcu świata” Nowa Zelandia jest wolna od bezpośrednich zagrożeń militarnych. Z tego powodu Nowozelandzkie Siły Powietrzne są nieliczne i od dwóch dekad nie mają w wyposażeniu samolotów bojowych. Ich główne zadania to patrolowanie mórz, przewóz ludzi i ładunków oraz poszukiwanie i ratownictwo. 

Zobacz więcej

Leonardo AW159 Wildcat

AW159 Wildcat to najnowszy członek znanej od 50 lat rodziny wielozadaniowych śmigłowców Lynx. Dzięki wprowadzonym zmianom w konstrukcji, zespole napędowym i wyposażeniu reprezentuje on zupełnie nową jakość i oferuje znacznie większe możliwości operacyjne. 

Zobacz więcej

Modernizacja techniczna polskiego lotnictwa wojskowego w latach 2020–2021

Proces modernizacji technicznej polskiego lotnictwa wojskowego w ostatnich dwóch latach objął zakup samolotów bojowych F-35 Lightning II oraz kilka mniejszych kontraktów dotyczących m.in. pozyskania partii samolotów transportowych C-130H Hercules. W jego ramach prowadzono także modernizację posiadanych statków powietrznych.

Zobacz więcej

Miecznik – szansa na radykalną przebudowę MW RP czy przepis na „piękną katastrofę”?

Wraz z uroczystością podpisania 27 lipca br. umowy dotyczącej pozyskania dla Polskiej Marynarki Wojennej, w ramach programu Miecznik, trzech nowych fregat wielozadaniowych, na nowo rozgorzała dyskusja dotycząca słuszności obranego kierunku modernizacji tego rodzaju sił zbrojnych. 

Zobacz więcej

Militarne zastosowania laserów w ZSRR

Od chwili wynalezienia lasera, a nastąpiło to w amerykańskich Hughes Laboratories w 1960 roku, dość powszechnie postrzegano go jako broń przyszłości. Wizje „promieni śmierci” pojawiały się nie tylko w literaturze fantastyczno-naukowej, ale i w poważnych, niejawnych opracowaniach, powstających na potrzeby władz i resortów...

Zobacz więcej

Kołowy wóz bojowy Freccia

Zimą 2009 roku włoskie wojska lądowe (Esercito) przyjęły do służby nowy, opancerzony, kołowy wóz bojowy, nazwany Freccia. Konstrukcja ta wywodzi się od opracowanego przez rodzimych specjalistów niszczyciela czołgów B-1 Centauro, nad którym prace prowadzono jeszcze w latach 80. XX wieku. Obok czołgu podstawowego C-1 Ariete...

Zobacz więcej

Przezbrojenie rosyjskich sił zbrojnych w latach 2011–2020

W 2020 roku Federacja Rosyjska zakończyła realizację najambitniejszego programu przezbrojenia swoich sił zbrojnych we współczesnej historii tego państwa. Państwowy Program Uzbrojenia (PPU) był częścią zainaugurowanej w 2009 roku reformy armii i został podyktowany dziejową koniecznością. Bez niego część rosyjskich sił zbrojnych...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter