Artykuły

Wojna powietrza nad Ukrainą 24 marca – 23 kwietnia 2022

Po miesiącu intensywnych walk, które rozpoczęły się 24 lutego 2022 roku, rosyjski Sztab Generalny ogłosił 25 marca osiągnięcie jednego z czterech głównych celów inwazji na Ukrainę. Według rosyjskich wojskowych miała nastąpić tzw. demilitaryzacja ukraińskiego państwa, czyli pozbawienie Sił Zbrojnych Ukrainy możliwości ofensywnych, które...

Zobacz więcej

Saab 29 Tunnan

Saab J 29, z powodu pękatego kształtu kadłuba nazywany Flygande Tunnan (latająca beczka), został skonstruowany pod koniec lat 40. Był pierwszym szwedzkim myśliwcem od początku zaprojektowanym do napędu silnikiem odrzutowym i jedynym użytym w działaniach bojowych. W chwili powstania był najbardziej awangardowym myśliwcem z...

Zobacz więcej

MiG-21MF w lotnictwie polskim – część II

Przełom lat 80. i 90. był w Polsce czasem wielkiej zmiany ustrojowej. Choć w początkowym okresie nie miała ona większego wpływu na sprzęt lotniczy, podjęte decyzje dotyczące floty samolotów MiG-21 parę lat później miały dla niej katastrofalne skutki.

Zobacz więcej

Pogrom Stukasów nad Rodos

9 października 1943 roku na południe od wyspy Rodos myśliwce P-38 Lightning przechwyciły grupę bombowców nurkujących Junkers Ju 87 atakujących brytyjskie okręty wojenne. Amerykańscy piloci raportowali zestrzelenie co najmniej 16 napotkanych Stukasów. Aż siedem z nich strącić miał prowadzący formację major William Leverette. 

Zobacz więcej

Lotnictwo morskie Hiszpanii

Lotnictwo Hiszpańskiej Marynarki Wojennej ma długą i bogatą historię. Pięć lat temu obchodziło setną rocznicę utworzenia, a za dwa lata obchodzić będzie 70. rocznicę reaktywacji. Choć pozostaje w cieniu Wojsk Lotniczych (Sił Powietrznych) i Lotnictwa Wojsk Lądowych, to odgrywa istotną rolę w strukturze hiszpańskich sił zbrojnych. 

Zobacz więcej

Artyleria lekka Wojska Polskiego w obronie przeciwpancernej

Zagadnienie wykorzystania sprzętu artylerii lekkiej Wojska Polskiego do walki z nieprzyjacielską bronią pancerną stanowiło złożony problem, w ramach którego wyróżnić można kilka płaszczyzn. W pierwszej kolejności wymienić należy obowiązujące regulaminy o charakterze ogólnym i wydawane już nieco później rozmaite instrukcje szczegółowe. 

Zobacz więcej

T-34-85 z czarnymi krzyżami

W okresie II wojny światowej niemieckie jednostki pancerne często sięgały po sprzęt zdobyty na przeciwnikach. Działo się tak po walkach w Polsce jesienią 1939 roku, a następnie wiosną 1940 roku po błyskawicznej kampanii w Europie Zachodniej. Nie inaczej było na froncie wschodnim. Latem i jesienią 1941 roku w niemieckie ręce trafiło wiele...

Zobacz więcej

Czołg ciężki IS-7 rocznik 1946. Droga do powojennego radzieckiego czołgu ciężkiego

7 września 1945 roku na berlińskiej Defiladzie Zwycięstwa Armia Czerwona zaprezentowała swój najnowszy czołg IS-3. Nie był on co prawda zbyt udaną konstrukcją, ale miał bardzo groźny wygląd. Niemniej wywołał u byłych sojuszników szok i zmusił ich do intensyfikacji prac nad własnymi konstrukcjami mogącymi z nim rywalizować. 

Zobacz więcej

Fairey Albacore. Część 2. Służba w FAA i RAF-ie

Pierwszą jednostką brytyjskiego lotnictwa pokładowego (Fleet Air Arm, FAA), w której znalazł się bezpośredni następca Swordfisha, był szkoleniowy 767. Squadron. Sformowany pół roku później 826. Squadron został pierwszą bojową z nowymi dwupłatami na stanie, które trafiły jeszcze do trzynastu kolejnych. 

Zobacz więcej

132. Dywizja Pancerna „Ariete” w boju. Część 2. Bitwa pod Gazalą i zagłada pod El Alamein

W połowie stycznia 1942 roku nadal znajdująca w składzie Corpo d’Armata di Manovra (CAM) 132. Dywizja Pancerna „Ariete” operowała na południe od el-Agheila. Ponadto w skład korpusu wchodziła 101. DZmot „Trieste” (gen. Azzi). Włoski korpus wojsk manewrowych znalazł się za linią własnej piechoty, gotowy przejść do kontrataku w newralgicznych punktach obrony. 

Zobacz więcej

Charkowska katastrofa 1942 roku. Część 1

Obecnie prowadzona przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej tzw. specjalna operacja wojskowa na Ukrainie już na samym początku utknęła pod Charkowem, który w założeniu miał być wzięty praktycznie z marszu. Co ciekawe, podobnie stało się z prowadzoną w tym samym rejonie w 1942 roku wielką operacją zaczepną...

Zobacz więcej

Przed bitwą wszystkich bitew. Wojna w Ukrainie

Okres od połowy marca do połowy kwietnia w wojnie rosyjsko-ukraińskiej przyniósł podstawową zmianę w koncepcji prowadzenia operacji wojskowej przez Kreml. Przełknięto gorycz porażki pod Kijowem i zdecydowano się skupić posiadany potencjał we wschodniej Ukrainie, na kierunku donbaskim. 

Zobacz więcej

Wojenne zdobycze Ukrainy

Agresja rosyjska na Ukrainę z zakładanego „blitzkriegu” przerodziła się w brudną wojnę, maksymalizującą zakres niszczonej infrastruktury mieszkaniowej i powodującą śmierć cywilów. Istnieje obawa, że taki stan rzeczy może utrzymać się przez wiele miesięcy. Jest także ciekawy wyróżnik tej wojny. Obserwatorzy nie nadążają bowiem...

Zobacz więcej

Bezzałogowe statki powietrzne w Siłach Zbrojnych RP

Pierwszy zestaw bezzałogowych statków powietrznych (BSP) na potrzeby Wojska Polskiego pozyskano w 2005 roku. Od tego czasu znaczenie tego rodzaju systemów istotnie wzrosło, ale ich kompleksowe wdrożenie zaplanowano dopiero w Planie Modernizacji Technicznej na lata 2013–2022. 

Zobacz więcej

Powietrzne rozpoznanie lotnictwa wojskowego PRL

W pewnym momencie rozwoju nowoczesnych technologii to nie myśliwce, nie bombowce, ani żadne inne rodzaje lotnictwa wojskowego wymagały ciągłego ulepszania i inwestowania w kosztowne specjalistyczne wyposażenie. Szeroko rozumiane sprawy rozpoznania stały się newralgiczną częścią sił powietrznych każdego państwa...

Zobacz więcej

Typ 31 Inspiration - nowe fregaty Royal Navy

Wielka Brytania konsekwentnie realizuje ambitne programy okrętowe, polegające na kompleksowej wymianie pokoleniowej jednostek morskich praktycznie wszystkich zasadniczych klas. Nie inaczej ma się sprawa z okrętami eskortowymi, czyli fregatami rakietowymi ASW (Anti-Submarine Warfare). 

Zobacz więcej

Następca amerykańskich „latających radarów”

8 lutego br. US Air Force opublikowały zapytanie o informacje w związku z planami zakupu następców samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej E-3G AWACS (Airborne Warning and Control System, czyli dosłownie Powietrzny System Ostrzegania i Dowodzenia).

Zobacz więcej

Wojownicy ASW kraju kwitnącej wiśni - część 2. Japońskie fregaty rakietowe nowej generacji

Kontynuujemy rozpoczęty w poprzednim numerze przegląd najnowszych okrętów JMSDF, przeznaczonych przede wszystkim do walki z wrogimi okrętami podwodnymi. Do służby wejdą lada chwila nowoczesne fregaty typu Mogami.

Zobacz więcej

Włoskie śmigłowcowce

Trzy włoskie śmigłowcowce wcielone do służby w latach 60. XX w. przez dwie dekady były największymi okrętami floty Italii. Nie miały nadzwyczajnych parametrów technicznych, nie wyróżniały się nowinkami technicznymi, ale przez wszystkie lata służby wypełniały bez zarzutów zadania, do których je zbudowano.

 

Zobacz więcej

Długowieczne ptaszki projektu 206F/206FM

8 grudnia 2021 r. w polskiej marynarce wojennej zamknięto jedną z ciekawszych kart historii – po raz ostatni opuszczono biało-czerwoną banderę na drzewcu rufowym trałowca-niszczyciela min ORP Czajka. Trzy ostatnie okręty tego typu, zmodernizowane w latach 1998-2000, były pierwszymi niszczycielami min w polskiej flocie...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter