Artykuły

XM177E1 made in Poland

Jest spora grupa modeli broni strzeleckiej, które określane są mianem „kultowych”, czyli takich, które zapisały się w historii broni palnej: czy to ze względu na przełomowe rozwiązania, wygląd, udział w konkretnych wydarzeniach, czy też zaistnienie w popkulturze.

Zobacz więcej

Works 11 na poligonie WITU w Zielonce

Na terenie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, firma Works 11 zorganizowała prezentację swojego zaawansowanego asortymentu oraz dynamiczny pokaz wybranych systemów bojowych. Jako dystrybutor i producent tych środków firma zaprosiła przedstawicieli różnych rodzajów sił zbrojnych, służb mundurowych oraz gości...

Zobacz więcej

Nowy szpej od TC Gear

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli jak powstało TC GEAR – pierwszy w Polsce producent akcesoriów taktycznych bazujących na doświadczeniach bojowych weteranów z polskich jednostek specjalnych.

Zobacz więcej

Shot Show 2024, nowości

Ostatnie, 46 już Shot Show w Las Vegas zgromadziło aż 2598 wystawców i tysiące zwiedzających. Tradycyjnie nie zabrakło nowości, ale tym razem trendy wśród nich nie były już takie oczywiste...

 

Zobacz więcej

Midrange z Team Grey Accuracy

Różne są szkolenia strzeleckie – sportowe, obronne, statyczne, dynamiczne, taktyczne, komandoskie... dla każdego coś miłego, wedle potrzeb i uznania. Lubię różne, ale bardzo lubię strzelania MidRange, zwłaszcza prowadzone przez Jarka Walczuka z Team Grey Accuracy.

Zobacz więcej

Broń z Akcji Kutschera

1 lutego upłynęło 80 lat od jednego z największych, jeśli nie największego, sukcesu Polskiego Państwa Podziemnego – likwidacji komendanta SS i policji na dystrykt warszawski – Franza Kutschery. Historia bohaterskiej akcji żołnierzy „Pegaza” („przeciw gestapo”, wcześniej AGAT „anty gestapo”) jest stosunkowo dobrze znana...

Zobacz więcej

Celownik Hawke Vantage 4 – 12 x 40 AO Mil-dot

Gdy luneta o wyżej podanych parametrach trafiła w moje ręce nasunęło się zasadnicze pytanie: komu i do jakich celów ma służyć? Czy jest to celownik optyczny przeznaczony dla łowców, czy raczej dla strzelców sportowych bądź rekreacyjnych?

Zobacz więcej

Wojenne doświadczenia na proobronnych manewrach

W ciągu ostatnich czterech miesięcy odbyły się dwa znaczące ćwiczenia środowisk proobronnych, w których istotnym kręgosłupem działania są cywilni posiadacze broni we współpracy z wojskiem i innymi państwowymi służbami mundurowymi. Celem manewrów było przećwiczenie reakcji formacji państwowych i organizacji proobronnych w...

Zobacz więcej

Celownik Bushnell 4,5 – 18 x 40

Luneta Bushnell 4,5-18 x 40 to celownik z calowym tubusem (25,4 mm) przeznaczony na karabinki samopowtarzalne typu Armalite. Jest to wyraźnie podkreślone oznaczeniem „AR optics” naniesionym na boczną powierzchnię prawego bębna poprawek. Celownik wykonany jest z jednorodnego bloku duraluminium, wypełniony azotem i oczywiście wodoszczelny. 

Zobacz więcej

Co nowego w Maryninie?

Jak to w życiu bywa, czas mija, nie sposób go zatrzymać, ale można jego upływ wykorzystać na zmiany. Dawno nie pisaliśmy o jednej z największych strzelnic w kraju i chyba przyszedł na to czas, bo zmian u nich przez okres ostatnich kilkunastu miesięcy było dużo.

Zobacz więcej

KynSHOT – hydrauliczny buffer do karabinków AR15

Karabinki AR to wdzięczna platforma do modyfikacji. Na tyle wdzięczna, że wręcz zachęcająca do zmieniania czegoś w swojej broni, by dopasować ją do własnych potrzeb czy po prostu spersonalizować. Sprzyja temu mnogość akcesoriów dostępnych na rynku, których chyba nawet nie da się policzyć...

Zobacz więcej

Adams Arms nowe tłokowce na rynku polskim

„Nowa marka karabinków AR na rynku polskim!” - już wiele razy padało takie hasło rozgrzewające emocje. Kiedy te opadły, okazywało się, że ten przebojowy karabinek to kolejny „zwykły” AR, różniący się lekko dodatkami, konfiguracją, kolorem, oczywiście „taktyczny”, „battle proven, combat tested” i tak dalej.

Zobacz więcej

Japońskie pancerniki Ise i Hyuga. Część 1

Pancerniki japońskie na tle europejskich czy amerykańskich konstrukcji odróżniały się niezwykłą oryginalnością wyglądu, charakterystyk bojowych i rozwiązań projektowych, okręty typu Ise wypadają jednak na ich tle szczególnie oryginalnie, ponieważ w 1943 roku poddano je daleko idącej przebudowie, w wyniku której zmieniła się ich klasyfikacja...

Zobacz więcej

Przerwać impas! Montownie samochodowe II RP. Część 2

Sukces montowni uruchomionej przez Towarzystwo Przemysłowe Zakładów Mechanicznych Lilpop, Rau i Loewenstein sprawił, że do zmagań o udziały w polskim sektorze motoryzacyjnym tym chętniej przystąpiły kolejne podmioty. Podczas gdy krajowe Chevrolety wypierały dominujące do tej pory wozy Polskiego Fiata administracja państwowa i armia toczyły...

Zobacz więcej

Bój pod Husynnem - epilog mitu

Szarża pod Husynnem z 24 września 1939 roku jest jedną z kilkunastu szarż kampanii wrześniowej i do tego uznawaną za najciekawszą, bo jedyną przeprowadzoną przez kawalerię Wojska Polskiego wspólnie z konną Policją Państwową przeciwko oddziałom Armii Czerwonej. Od początku jednak pojawiały się wątpliwości co do jej przebiegu. 

Zobacz więcej

Aichi E13A (Jake)

Aichi E13A, w kodzie alianckim znany jako Jake, był najliczniej produkowanym i najpowszechniej stosowanym podczas drugiej wojny światowej japońskim wodnosamolotem rozpoznawczym. Został skonstruowany w 1938 roku jako następca przestarzałego wodnosamolotu Kawanishi E7K. Operował zarówno z pokładów okrętów, jak i przybrzeżnych baz lądowych. 

Zobacz więcej

Karabiny powtarzalne systemu Krag- Jørgensen

Pod koniec XIX wieku w Norwegii  opracowano nowy wzór karabinu  powtarzalnego.  Jego cechą szczególną był unikatowy sposób ładowania. Ponadto była to broń bardzo celna i lubiana przez użytkowników. Do jej opracowania doszło w złotej erze karabinu, kiedy powstawało wiele konstrukcji uznawanych dzisiaj za klasyczne. Był to czas wprowadzenia do użytku prochu bezdymnego. 

Zobacz więcej

Ardeny – katastrofa z happy endem? Część 3

Pomimo tez z okresu bitwy i powojennych ustaleń nie da się wykazać, aby winę za katastrofę ardeńską ponosił wywiad. Raczej na odwrót. Wszystkie dostępne informacje wskazują wyraźnie, że wywiad działał sprawnie, zapewniając ogrom niezbędnych do analiz informacji. Sednem problemu nie są same informacje, lecz brak chętnych do...

Zobacz więcej

Heinkel He 111. Część 4

Końcem 1942 roku pułk Kampfgeschwader 26 został skoncentrowany w obszarze Morza Śródziemnego, gdzie przez cały kolejny rok jego zadaniem było zwalczanie za pomocą uzbrojenia torpedowego alianckich konwojów pływających wzdłuż afrykańskiego wybrzeża. Zadania bombowe na tym obszarze wykonywały natomiast dwa dywizjony pułku KG 100. 

Zobacz więcej

Kawasaki Ki-45 kai Toryū

Kawasaki Ki-45 kai Toryū, w kodzie alianckim znany jako Nick, był pierwszym i jedynym produkowanym seryjnie dwusilnikowym myśliwcem lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej. Prace projektowe rozpoczęły się na początku 1938 roku, ale rozwój samolotu przeciągnął się i dwa razy był bliski anulowania. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter