Historia morskiej służby w ochronie naszej bałtyckiej granicy jest dość dobrze opisana mniej więcej od 1965 r. Okres wcześniejszy, a zwłaszcza pierwsze 10 lat po zakończeniu II wojny światowej, nie doczekały się jeszcze całościowego opracowania. Poniższy artykuł jest próbą wypełnienia tej luki w naszej wojskowej historiografii.
Udaremnienie w lutym br. przez funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG) – między innymi przy wykorzystaniu patrolowca SG-301 Generał Józef Haller – próby przemytu drogą morską ponad 100 kg kokainy jest jednym z przykładów, jak istotną rolę w systemie bezpieczeństwa naszego kraju odgrywa ta formacja.
W drugiej części artykułu omówione zostaną losy statków pierwotnie należących do niemieckiej spółki armatorskiej HAPAG. Tak jak w przypadku bliźniaków spod znaku NDL, wybuch I wojny światowej wpłynął w sposób zasadniczy na ich dalszą eksploatację.
Samolot myśliwski Fokker D. XXI był produkowany w Finlandii na podstawie licencji. W historii lotnictwa maszyna zaznaczyła się właśnie dzięki wielkim sukcesom, jakie w walce z lotnictwem sowieckim odnieśli na niej piloci fińskiego lotnictwa w trakcie wojny zimowej. Później w Finlandii podjęto produkcję opracowanej w kraju wersji z...
Hermann Graf jesienią 1942 roku stał się najsłynniejszym pilotem myśliwskim Luftwaffe, a przez to najpewniej i świata. Na kilka miesięcy wyrósł dosłownie na niebotyczną gwiazdę Niemiec, czego nie doświadczyli jego poprzednicy. Wszystko to dzięki przebiciu we wrześniu 1942 roku progu 200 zestrzeleń.
Pionierskie wyprawy kosmiczne zawsze niosą ze sobą pewien element ryzyka. Zrealizowana 60 lat temu misja radzieckiego statku Woschod-2 należała jednak do tych bardziej pechowych. Mimo że lot uważany jest za ogromny sukces w historii podboju kosmosu, to w jego trakcie śmierć czyhała niemal na każdym kroku.
Samolot dalekiego rozpoznania Tu-95RC był w czasach zimnej wojny ulubieńcem zachodnich czasopism lotniczych. Fotografie majestatycznej maszyny z czterema silnikami turbośmigłowymi lecącej w towarzystwie myśliwców państw NATO robiły duże wrażenie, stając się ikonami tego okresu. Charakterystyczną sylwetkę obserwowano na niebie...
Królewskie Kanadyjskie Siły Powietrzne prowadzą operacje lotnicze na rzecz całych Sił Zbrojnych, ochraniają przestrzeń powietrzną kraju i Ameryki Północnej oraz wspierają siły lądowe, morskie i specjalne. Są też kluczowym elementem Narodowego Programu Poszukiwania i Ratownictwa.
Do licznego grona komponentów Sił Obronnych Ukrainy należy Państwowa Służba Graniczna, która jest podporządkowana Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Dysponuje ona własnym, niezbyt licznym, ale względnie nowoczesnym lotnictwem.
Siły rosyjskie odnotowały w styczniu niewielkie postępy, zajmując około 360 kilometrów kwadratowych ukraińskiego terytorium. Najbardziej znaczące w skali taktycznej zdobycze terenowe poczyniono na południe od istotnego węzła komunikacyjnego, jakim jest miasto Pokrowsk. Pomimo podejmowania kolejnych prób, w tym z udziałem...
Śmigłowce W-3 Sokół od wielu lat są nieodłącznym elementem naszego lotniczego krajobrazu. Stanowią nie tylko słuszny powód do dumy z osiągnięć polskiego przemysłu, lecz przede wszystkim niezmordowanie służą naszemu krajowi pod różnymi postaciami. Statystyczni obywatele Polski najczęściej mają okazję zetknąć się bliżej z ratowniczymi...
15 lutego 1898 roku w porcie w Hawanie doszło do eksplozji, w wyniku której zatonął pancernik USS Maine. Wydarzenie to stanowiło iskrę, która padła na beczkę prochu, jaką były wówczas Stany Zjednoczone, prące do konfliktu z dogorywającym imperium kolonialnym – Hiszpanią. Gdy 21 kwietnia rozpoczęła się „wspaniała mała wojenka”...
8 kwietnia 1941 roku dowodzący Flotą Śródziemnomorską adm. Andrew Cunningham wydał rozkaz wysłania na Maltę zespołu jednostek nawodnych, którego główną misją będą ataki na statki z zaopatrzeniem dla wojsk Osi. Zdążył on odnieść duży sukces, ale katastrofalny przebieg kampanii greckiej sprawił, że już 21 maja musiał opuścić La Valettę.
Ta nietypowa fortyfikacja morska – nazywana powszechnie „betonowym pancernikiem” – była w 1942 roku jednym z ostatnim punktów oporu wojsk amerykańskich na Filipinach, a w 1945 roku – w trakcie odbijania tegoż archipelagu – ostatnim punktem oporu wojsk japońskich w rejonie Zatoki Manilskiej.
28 sierpnia 1936 roku do nabrzeża portu w Vigo przycumował parowiec s/s Aniene. Kilka dni wcześnie statek (wtedy jeszcze s/s Ebro) znajdował się we włoskim porcie La Spezia, a dokładniej w bazie włoskiej marynarki wojskowej. Ładunek stanowiło pięć czołgów szybkich CV 33, 12 armat przeciwlotniczych, amunicja oraz 40 ciężkich karabinów maszynowych.
W 1936 roku rozpoczęto w kierownictwie Wojska Polskiego (WP) studia nad całkowicie zmotoryzowanymi związkami taktycznymi mającymi stanowić odpowiedź na rosnący potencjał ofensywny sąsiadów Rzeczpospolitej. Od początku istnienia koncepcja budziła wśród najwyższych wojskowych mieszanie opinie.
W Rosji powstał pierwszy czterosilnikowy ciężki samolot bombowy Ilja Muromiec. Związek Sowiecki jako pierwszy produkował na dużą skalę całkowicie metalowy czterosilnikowy ciężki bombowiec TB-3. Zacofany przemysł lotniczy nie zdołał go jednak utrzymać. Kolejne próby zbudowania następcy TB-3 o jeszcze większych rozmiarach były wchodzeniem w ślepą uliczkę.
Marian Trzebiński był pilotem poznańskiego III/3 Dywizjonu, a potem III/6 Dywizjonu Myśliwskiego. W ramach lwowskiego dywizjonu myśliwskiego we wrześniu 1939 roku walczył w obronie Łodzi odnosząc pierwsze zwycięstwo dla tej jednostki, a 4 września prawdopodobnie kolejne. Następnie przez Rumunią przedostał się do Francji, gdzie...
W piśmie „Technika Wojskowa Historia” nr 5/2024 zamieszczona została część pierwsza artykułu dotyczącego organizacjo wyjściowej oddziałów organicznych brygad pancerno-motorowych z grudnia 1938 roku. Przedstawiono w nim etaty dowództwa brygady, szwadronu łączności, dywizjonu rozpoznawczego i dywizjonu przeciwpancernego.
Grenlandia to duńskie terytorium zależne, którego powierzchnia jest 50 razy większa od metropolii. Sytuacja taka generuje rozmaite, niekiedy bardzo złożone i trudne komplikacje natury wewnętrznej i międzynarodowej. W niniejszym tekście skupimy się splocie wydarzeń, na który składa się duńska suwerenność nad Arktyką i głęboka zmiana w...