Artykuły

Lotowskie Żurawie na niebie państw nordyckich we wrześniu 1939 r.

W tragicznym wrześniu 1939 roku załogi samolotów komunikacyjnych PLL LOT wykonały 25 lotów przez kraje nordyckie. W ich trakcie korzystano z uprzejmości władz Danii, Estonii, Finlandii, Norwegii i Szwecji. Jedyne statki powietrzne LOT-u uratowane z kraju dotarły do Wielkiej Brytanii właśnie tą trasą...

Zobacz więcej

Dwa Heinkle po warszawsku

W kwietniu 1941 roku dwa pierwsze zwycięstwa powietrzne uzyskał nowo zorganizowany 316. Dywizjon Myśliwski „Warszawski”. Oba tyczyły się przechwyconych w rejonie Kanału Bristolskiego bombowców Heinkel He 111, atakujących aliancką żeglugę na Atlantyku.

Zobacz więcej

Siły Powietrzne i Kosmiczne Francji cz. II

Francuskie Siły Powietrzne i Kosmiczne (Armée de l'Air et de l'Espace, AAE) mają obecnie około 540 samolotów, śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych. Wiele z nich pochodzi z lat 80., a nawet 70. XX wieku, czyli ma za sobą ponad 40 lat eksploatacji. Są jednak modernizowane w celu przystosowania do aktualnych wymagań. 

Zobacz więcej

Wojna powietrzna nad Ukrainą. Lipiec 2024 r.

Lipiec był kolejnym miesiącem intensywnych starć na całej długości frontu. Co do zasady Rosjanie nadal zachowywali inicjatywę i nacierali, ale szturmy były realizowane najczęściej za pomocą niewielkich grup taktycznych, które miały ograniczone cele. Dość regularne postępy siły rosyjskie odnotowały jedynie na kierunkach Pokrowska i Torecka. 

Zobacz więcej

Modernizacja techniczna polskiego lotnictwa wojskowego w latach 2023–2024

Od publikacji ostatniego artykułu z nieniniejszego cyklu, którego narracja zakończyła się na sierpniu 2023 roku, doszło do podpisania szeregu umów dotyczących nabycia nowych statków powietrznych i zapasów środków bojowych, co jest jasnym sygnałem, że przyspieszona modernizacja techniczna nie zwalnia tempa. 

Zobacz więcej

Farnborough International Airshow 2024

Odbywający się w dniach 22–26 lipca Farnborough International Airshow to jedna z największych imprez branżowych, która niegdyś śmiało konkurowała z salonem lotniczym w Paryżu. W tym roku pod względem liczby statków powietrznych prezentowanych na ziemi i na niebie było jednak wyraźnie skromniej niż zazwyczaj. 

Zobacz więcej

X-FRONTER – podniebny sojusznik żołnierza

Po raz pierwszy koncepcję „kieszonkowego” powietrznego bezzałogowca X-FRONTER, opracowanego przez Grupę WB, poznaliśmy w 2022 roku. Ta pierwsza, wiosenna jeszcze prezentacja, wpisywała się już w widoczny i na początku wojny rosyjsko-ukraińskiej trend, że powietrzne bezzałogowce coraz mocniej pokazują swoje znaczenie dla współczesnego pola walki. 

Zobacz więcej

Po wielkim wstrząsie 2022 roku. Modernizacja techniczna wybranych państw wschodniej flanki NATO

Rosyjski pełnoskalowy atak na Ukrainę, zapoczątkowany 24 lutego 2022 roku, stał się w wielu krajach europejskich katalizatorem do uruchomienia, często odkładanych przez lata programów modernizacji sił zbrojnych. Niejednokrotnie prym wiodą w tym  państwa tzw. wschodniej flanki NATO, w tym Finlandia, będąca jednym z najmłodszych członków... 

Zobacz więcej

Progres w regresie. Obrona powietrzna Ukrainy na wojnie – wybrane aspekty

Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się z pełną siłą 24 lutego 2022 roku, stała się pierwszą od II wojny światowej wojną w Europie na taką skalę, w której użyte zostały wszystkie rodzaje broni (z wyjątkiem nuklearnej). Siły obrony Ukrainy muszą stawić czoła znacznie większemu i silniejszemu przeciwnikowi, często...

Zobacz więcej

Miasto Lwa. Singapur i jego system militarny

Singapur, chociaż państwo niewielkie terytorialnie, ale jednak bardzo zasobne, efektywnie wpisuje się w system bezpieczeństwa Azji Południowo-Wschodniej. Specyfika kraju powoduje, że jego włodarze rozwinęli dostosowany do jego potrzeb potencjał militarny opierający się nie tylko o zabezpieczenie samego „miasta”, ale również podejść do...

Zobacz więcej

Radar Sajna – kluczowy element systemu Narew

Blisko trzy lata temu, 7 września 2021 roku, podpisana została umowa ramowa na dostawę systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Podstawowym sensorem tego systemu ma być Radar Wielofunkcyjny Kierowania Ogniem (RWKO) Sajna, przeznaczony do wykrywania i śledzenia celów, a także wstępnego naprowadzania na nie...

Zobacz więcej

Boeing/Saab T-7A Red Hawk

Odrzutowy samolot szkolno-treningowy T-7A Red Hawk został skonstruowany w połowie minionej dekady wspólnie przez Boeing i Saab jako kandydat do programu T-X, którego celem było pozyskanie następcy T-38C w procesie zaawansowanego szkolenia pilotów Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. 

Zobacz więcej

Praprzodek Abramsa i Leoparda 2. Amerykańsko-niemiecki projekt czołgu Main Battle Tank70/Kampfpanzer 70

Amerykańsko-niemiecki MBT70/KPz 70 to jeden z najciekawszych programów pancernych. Kilkuletnia współpraca miała doprowadzić do zbudowania konstrukcji pod wieloma względami bardzo ambitnej i nowatorskiej. Awangardowość czołgu była jedną z przyczyn fiaska programu. Na jego gruzach byli kooperanci samodzielnie już opracowali własne czołgi...

Zobacz więcej

Współczesna artyleria lekka. Działa kalibru 105 mm

Od „zawsze” działa holowane różnego przeznaczenia, rodzajów, typów i kalibrów są eksploatowane w armiach państw z różnych kontynentów. Artyleria naziemna, stanowiąca w działaniach związków taktycznych i operacyjnych kluczowe wsparcie ogniowe, w NATO wyróżnia się przede wszystkim działami kalibru 155 mm. 

Zobacz więcej

Niemieckie fregaty F 125, czyli drastyczny przerost formy nad treścią

Wielozadaniowe fregaty rakietowe typu Baden-Württemberg (F 125), klasyfikowane też (mniej oficjalnie, aczkolwiek bardziej trafnie) jako „fregaty ekspedycyjne”, to obok amerykańskiej serii jednostek klasy LCS (Littoral Combat Ships, typów Freedom oraz Independence) jedne z najbardziej kuriozalnych konstrukcji pierwszej dekady XXI wieku. 

Zobacz więcej

OBR CTM S.A. prezentuje zestaw integracyjny A-KIT dla systemu IBCS

Podczas tegorocznych targów MSPO, które odbędą się w Kielcach, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (dalej CTM) po raz pierwszy zaprezentuje, opracowany przez tę firmę zestaw integracyjny A-KIT, który pozwoli na podłączenie do amerykańskiego systemu dowodzenia IBCS, polskich sensorów i efektorów, w tym...

Zobacz więcej

Defiladowe ciekawostki

Zmiana władzy, co z tym związane i kierownictwa resortu obrony, nie spowodowała rezygnacji z tradycji (kilkunastoletniej) organizowania z okazji Święta Wojska Polskiego stosownej defilady. Co do zasady wydarzenie to odbywa się w Warszawie, a od kilku lat do tego celu wykorzystywana jest nadrzeczna Wisłostrada. 

Zobacz więcej

25 lat polskiego lotnictwa wojskowego w NATO

12 marca 1999 roku w Independence w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych polski minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał na ręce amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright podpisany akt przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tego dnia Polska oficjalnie stała się członkiem NATO. 

Zobacz więcej

Bezzałogowe systemy powietrzne

Z chwilą wejścia polskiego lotnictwa wojskowego do NATO pojęcie bezzałogowych statków powietrznych (BSP) było znane jedynie teoretycznie. Na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP nie było bowiem żadnych aparatów tego rodzaju. Postęp techniczny, wydarzenia na arenie międzynarodowej oraz wykorzystanie maszyn bezpilotowych na polu walki sprawiły...

Zobacz więcej

Modernizacja lotnictwa śmigłowcowego

Wejście Polski w struktury NATO zastało lotnictwo śmigłowcowe w stosunkowo dobrym stanie, ze względu na liczebność floty i jej różnorodność, wynikającą z zadań, jakie przed nią postawiono. Używanymi typami wiropłatów były różne wersje śmigłowców Mi-2, Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24 i W-3 Sokół.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter