W pierwszych trzech częściach serii poświęconej modernizacji artylerii Wojska Polskiego opisane zostały szczegółowo sprawy związane z ujednoliceniem oraz produkcją dział wszystkich najważniejszych kalibrów wykorzystywanych w armii w latach trzydziestych. Całość tych prac stanowiła odzwierciedlenie przyjętego planu rozbudowy...
Z chwilą podpisania 28 marca 2018 roku umowy na dostawę dwóch baterii systemu Patriot/IBCS w ramach I fazy programu Wisła rozpoczęło się tworzenie praktycznie całkowicie nowego polskiego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. O tym jak przebiega ten proces Tomasz Dmitruk rozmawiał z...
Zagadnienie wykorzystania sprzętu artylerii lekkiej Wojska Polskiego do walki z nieprzyjacielską bronią pancerną stanowiło złożony problem, w ramach którego wyróżnić można kilka płaszczyzn. W pierwszej kolejności wymienić należy obowiązujące regulaminy o charakterze ogólnym i wydawane już nieco później rozmaite instrukcje szczegółowe.
Rosyjska agresja na Ukrainę siłą rzeczy kieruje wzrok na siły zbrojnego naszego wschodniego sąsiada. Oprócz obszarów, w których w oczywisty sposób armia spod znaku tryzuba posiada pewne luki, znajdują się jednak i takie, w których po 2014 roku nastąpiła znacząca poprawa zdolności. Na dodatek, ostatnie dostawy uzbrojenia z krajów NATO, pozwoliły...
Kilka baterii rakietowych systemów obrony przeciwlotniczej Tor-M2K, myśliwce Su-30SM, nowa generacja śmigłowców Mi-8, samoloty szkolne Jak-130, czołgi T-72B3, kołowe bojowe wozy piechoty BTR-82A… Białoruś w ostatniej dekadzie modernizuje siły zbrojne w oparciu o rozwiązania rosyjskiego przemysłu.
W omówieniu stanu rozwoju organizacyjnego i możliwości technicznych poszczególnych rodzajów wojsk w latach 80. XX wieku czas zająć się klasyczną artylerią. To temat rozbudowany, ze względu na istnienie jednostek samodzielnych i wchodzących w skład związków taktycznych, wyposażonych w armaty, haubice, wyrzutnie rakietowe i moździerze.
Na przełomie sierpnia i września br. na wodach szwedzkiego poligonu morskiego odbyło się pierwsze szkolne strzelanie rakietowe załóg dwóch małych okrętów rakietowych projektu 660M. To dobry pretekst, aby przypomnieć już dość odległą historię pierwszych typów radzieckich rakiet przeciwokrętowych w Polskiej Marynarce Wojennej.
Krótko po przewrocie majowym, latem 1926 roku, w Zakładach Starachowickich, należących do Towarzystwa Starachowickich Zakładów Górniczych S.A., jednym z nielicznych w tym czasie zakładów przemysłowym w kraju aspirujących do samodzielnego projektowania i produkcji uzbrojenia artyleryjskiego, rozpoczęto prace nad...
W połowie XX wieku do wojsk lądowych Sojuszu NATO wprowadzono wyrzutnie taktycznych i operacyjno-taktycznych rakiet balistycznych MGM-5 Corporal (1951–1964), MGM-29 Sergeant (1962–1977), MGM-52 Lance (1965–1993) oraz MGM-31 Pershing IA (1960–1989), przygotowanych do wykonywania uderzeń bronią jądrową.
Przed strzelaniami artylerii naziemnej, w tym także tymi prowadzonymi do celów niewidocznych ze stanowisk ogniowych, należy określić nastawy do prowadzenia ognia. Nadają one lufie takie położenie w przestrzeni, dzięki któremu pociski z zadanym prawdopodobieństwem powinny trafić w cel.
"Artyleria nasza nie ma możności wykonać wszystkich zadań, jakie ją czekają w nowoczesnej wojnie. Z powodu braku sprzętu ciężkiego i dalekonośnego nie jest ona bronią natarcia, lecz raczej tylko bronią obrony taktycznej." Gen. bryg. Stanisław Miller, 21 czerwca 1939 roku.
Pierwotnie przyjęty do uzbrojenia w 1986 roku, rakietowy zestaw przeciwlotniczy Tor doczekał się kolejnych generacji, wersji i odmian. Pozostaje do dnia dzisiejszego kluczowym systemem przeciwlotniczym znajdującym się w składzie rosyjskich dywizji i brygad. Wysoki poziom automatyzacji, autonomiczność, efektywność zastosowanych...
Po okresie trudnego do zaprzeczenia kolorytu organizacyjno-sprzętowego, jaki panował nie tylko w artylerii, ale i całym WP przynajmniej do połowy lat dwudziestych, przystąpiono do pierwszych prób modernizacji i unowocześnienia opisywanej broni. Wspólnie z DepUzbr. oraz przedstawicielami przemysłu opracowano kilka wzorów krajowego sprzętu, jak choćby...
Sytuacja francuskiej obrony przeciwlotniczej w połowie lat trzydziestych była, podobnie jak jej polskiej odpowiedniczki, krytyczna. W zasobach jednostek znajdował się przede wszystkim sprzęt pochodzący z okresu I wojny światowej, który w nie odpowiadał już wymogom zbliżającej się nowej wojny.
Lasery znalazły zastosowanie militarne już wiele lat temu. Obecnie ich wykorzystanie, choćby do podświetlania celów dla amunicji precyzyjnej, pomiaru odległości, ale i poszukiwania min morskich, lub wykrywania przeszkód terenowych stało się czymś powszechnym. Są to oczywiście jedynie przykłady...
Od wielu lat specjaliści wojskowi z różnych armii świata stawiają wysokie oceny polowym wyrzutniom pocisków rakietowych. Widać to po wskaźnikach jakościowych przypisywanych artylerii rakietowej, a dzieje się tak między innymi ze względu na ich dużą efektywność ogniową oraz możliwości ostrzeliwania różnorakich obiektów przeciwnika.
Współczesne publikacje na temat artylerii przeciwlotniczej Wojska Polskiego okresu międzywojennego sprowadzają się w dużej mierze do zagadnień natury sprzętowej lub udziału poszczególnych jednostek liniowych w wybranych epizodach walk z września 1939 roku. W tle tego nurtu pozostaje druga część przeciwlotniczego rzemiosła...
Zanim nad Wisłą rozpoczęto próby z opisanymi już wcześniej traktorami Bolinder-Munktell oraz Hanomag w początkach lat trzydziestych armia testowała intensywnie dwie inne konstrukcje zagraniczne. 2 lipca 1931 roku na terenie CWBrPanc. rozpoczęły się badania czwórki maszyn:
Większość nowoczesnych armii do wsparcia artyleryjskiego wykorzystuje haubice kalibru 155 mm, przeważnie samobieżne, rzadziej holowane. Istnieją jednak obszary, gdzie zastosowanie znajdzie artyleria „mniejszego kalibru” - najczęściej reprezentowana przez kal. 105 lub 122 mm.
We wrześniu 1939 roku Wojsko Polskie doznało w walce z Wehrmachtem nagłej i gwałtownej klęski. Ta klęska, tak szybka i upokarzająca, dla osób niezaznajomionych dobrze z kwestiami wojskowymi i gospodarczymi, była wówczas szokiem. Ale dla specjalistów nie stanowiła zaskoczenia. Niemiecka przewaga ilościowa i jakościowa była bowiem przytłaczająca.