Niemiecki okręt pancerny Deutschland zbudowany w latach 1931–1933 był okrętem oryginalnym i zarazem wymykającym się obowiązującym na świecie w owych latach ustalonym klasyfikacjom dotyczącym okrętów wojennych. Nazywanie go pancernikiem to pewne nadużycie, nie był też jednak krążownikiem z uzbrojeniem przewyższającym...
Zapewne wielu Czytelników z zaciekawieniem oddaje się lekturze artykułów monograficznych poświęconych poszczególnym typom okrętów lub konkretnym programom zakupowym, szczególnie tym o dużej skali lub związanym z budową zupełnie nowych rodzajów jednostek pływających (do tego grona zalicza się z pewnością także autor poniższych rozważań).
Perspektywa pozyskania wielozadaniowych fregat rakietowych obrony powietrznej (AAW, czyli Anti-Aircraft Warfare) dla polskiej Marynarki Wojennej stała się faktem 15 marca 2021 roku, gdy ówczesny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oficjalnie zaakceptował tzw. Wstępne Wymagania Taktyczno-Techniczne dla polskich jednostek tej klasy.
Projektowanie i rozpoczęcie produkcji małych opancerzonych kutrów artyleryjskich projektu 58155 (Giurza-M) – przedstawionych w miesięczniku NTW 10/2024 – dostosowanych do działań na wodach płytkich, doprowadziła do całkiem uzasadnionego pomysłu o stworzeniu na ich podstawie kutrów desantowo-szturmowych, przeznaczonych do...
Krążowniki ciężkie typu Portland były przedostatnimi jednostkami tej klasy w US Navy, zbudowanymi z uwzględnieniem ograniczeń narzuconych przez traktat waszyngtoński z 6 lutego 1922 r. Pod względem konstrukcji i ochrony biernej stanowiły podręcznikowy wręcz model przejściowy między pierwszą a drugą generacją.
Norweska Królewska Marynarka Wojenna (Sjøforsvaret) stoi obecnie u progu poważnych zmian, w tym wymiany pokoleniowej niemal wszystkich zasadniczych jednostek morskich. Choć eksploatowane obecnie okręty głównych klas nie należą do przestarzałych, z różnych powodów uznano, że należy je jak najszybciej wymienić.
W poprzednim numerze „MSiO” opisano budowane dla floty hinduskiej i rosyjskiej wielozadaniowe fregaty projektu 11356. W tym materiale cofamy się o kilkadziesiąt lat, aby prześledzić powstanie protoplasty tych jednostek, czyli radzieckiego dozorowca projektu 1135.
1 czerwca 1941 r. skapitulowały broniące Krety resztki oddziałów australijskich i nowozelandzkich. Zdobytą przez żołnierzy Wehrmachtu największą wyspę podbitej Grecji podzielono na dwie strefy: niemiecką zachodnią i włoską wschodnią. Garnizony okupacyjne zaopatrywane były przez wypływające głównie z Pireusu statki, którym...
Historia morskiej służby w ochronie naszej bałtyckiej granicy jest dość dobrze opisana mniej więcej od 1965 r. Okres wcześniejszy, a zwłaszcza pierwsze 10 lat po zakończeniu II wojny światowej, nie doczekały się jeszcze całościowego opracowania. Poniższy artykuł jest próbą wypełnienia tej luki w naszej wojskowej historiografii.
Udaremnienie w lutym br. przez funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG) – między innymi przy wykorzystaniu patrolowca SG-301 Generał Józef Haller – próby przemytu drogą morską ponad 100 kg kokainy jest jednym z przykładów, jak istotną rolę w systemie bezpieczeństwa naszego kraju odgrywa ta formacja.
W drugiej części artykułu omówione zostaną losy statków pierwotnie należących do niemieckiej spółki armatorskiej HAPAG. Tak jak w przypadku bliźniaków spod znaku NDL, wybuch I wojny światowej wpłynął w sposób zasadniczy na ich dalszą eksploatację.
8 kwietnia 1941 roku dowodzący Flotą Śródziemnomorską adm. Andrew Cunningham wydał rozkaz wysłania na Maltę zespołu jednostek nawodnych, którego główną misją będą ataki na statki z zaopatrzeniem dla wojsk Osi. Zdążył on odnieść duży sukces, ale katastrofalny przebieg kampanii greckiej sprawił, że już 21 maja musiał opuścić La Valettę.
Ta nietypowa fortyfikacja morska – nazywana powszechnie „betonowym pancernikiem” – była w 1942 roku jednym z ostatnim punktów oporu wojsk amerykańskich na Filipinach, a w 1945 roku – w trakcie odbijania tegoż archipelagu – ostatnim punktem oporu wojsk japońskich w rejonie Zatoki Manilskiej.
Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (United States Department of Defense, w skrócie DoD) przedstawił Kongresowi plan budowy jednostek morskich US Navy na 2025 rok. Biuro Budżetowe Kongresu (Congressional Budget Office’s, w skrócie CBO) jest prawnie zobowiązane do przeanalizowania tego planu i oceny jego kosztów.
Japońskie niszczyciele typu Matsu zostały zaprojektowane pod koniec 1942 roku na mocy decyzji Sztabu Generalnego Marynarki Wojennej. Ponieważ Cesarska Flota straciła (zatopiono lub uszkodzono) wiele dużych niszczycieli floty w działaniach na Pacyfiku, szukano możliwości szybkiego zastąpienia utraconych niszczycieli.
Idea miniaturyzacji towarzyszy technicznemu rozwojowi ludzkości praktycznie od samego początku ery industrialnej. Dzięki niej już teraz mamy na przykład komputery, które – poniekąd – mieszczą się w telefonie, te zaś można swobodnie trzymać w kieszeni. Z dziedziny cięższej, tj. mechaniki, dysponujemy silnikami o zwartej, na tyle lekkiej konstrukcji...
Opublikowany w 2023 roku australijski Strategiczny Przegląd Obronny oraz opublikowany na początku roku kolejnego Niezależny Przegląd Jednostek Nawodnych (floty) wytyczyły dość radykalną ścieżkę transformacji Royal Australian Navy, wywracając w praktyce wcześniejsze plany do góry nogami. Wiązało się to z jednej strony z redukcjami zamówień...
Marynarka Wojenna Turcji z uwagi na położenie tego państwa i rozbudowywane stale zdolności odgrywa dość istotną rolę w zabezpieczeniu tzw. południowej flanki NATO na Morzu Śródziemnym. Flota ma też służyć do egzekwowania praw i interesów kraju na morzach świata. Misją Türk Deniz Kuvvetleri jest wzmacnianie obronności państwa oraz...
Krążowniki ciężkie typu Takao były naturalną ewolucją udanych jednostek typu Myōkō, z wyraźnie potężniejszym uzbrojeniem torpedowym oraz rozbudowanymi do granic możliwości stanowiskami obserwacyjnymi w nadbudówce dziobowej. Obie zmiany nie wyszły tym okrętom na dobre i praktycznie do końca służby z tego powodu borykały się...
Norweskie ścigacze typu Storm na pierwszy rzut oka zdają się okrętami całkowicie nienadzwyczajnymi. Jawią się wszak jako jeszcze jeden typ małych jednostek uderzeniowych, eksploatowanych po II wojnie światowej na wodach europejskich. Tymczasem sprawa jest znacznie bardziej złożona.