Po przegranej przez Niemcy wielkiej wojnie, zwanej później I wojną światową, potężna Cesarska Marynarka Wojenna na mocy postanowień traktatu wersalskiego musiała w znacznym stopniu zredukować swój stan posiadania zarówno w liczbie okrętów jak i ilości personelu. Dodatkowo możliwości budowy nowych okrętów wojennych po 1919 roku zostały...
Okręty podwodne od samego początku swego istnienia zapowiadały zmianę jakościową na morskim teatrze działań i – w przeciwieństwie do wielu innych tzw. „cudownych broni” – z perspektywy lat tej obietnicy dotrzymały. W czasach nam współczesnych są najbardziej technologicznie zaawansowaną platformą do walk na morzu i jako takie stanowią...
Marynarka Wojenna Włoch konsekwentnie realizuje założone programy modernizacyjne. Świadectwem tego jest, obok dalszych prac nad nowymi dużymi niszczycielami rakietowymi typu DDX, choćby rozwój nowych okrętów podwodnych, przeciwminowych czy też w końcu zakup kolejnej pary zmodyfikowanych fregat FREMM EVO.
Przez dekady istnienia ZSRR o jego sile mówiły grupy wojsk, armie czy dywizje wojsk pancerno-zmechanizowanych, grożących atakiem Europie Zachodniej. Ale elitarność i wysoce manewrowe możliwości zapewniały Wojska Powietrznodesantowe – specjalnie traktowane w strukturze militarnej państwa oraz nawet i przez komunistycznych decydentów.
Wydarzenia, które rozegrały się w dniach 19–23 lipca 2024 roku w południowej części Morza Egejskiego stanowią egzemplifikację bardzo poważnego problemu, stawiającego pod znakiem zapytania spoistość całej południowej flanki NATO. Grecja i Turcja w żaden formalny sposób nie kwestionują swoich zobowiązań międzynarodowych...
Lotniskowiec Ryuho jest jednym z najmniej znanych okrętów lotniczych Japońskiej Cesarskiej Floty z okresu II wojny światowej. Nie zasłynął udziałem w spektakularnych wydarzeniach czasu wojny na Pacyfiku w latach 1941–1945, niemniej jednak był jednostką zasługującą na uwagę ze względu na niesłychanie ciekawe dzieje...
Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach PZL-Świdnik, wchodzący w skład koncernu Leonardo, zaprezentował elementy oferty w ramach programu mającego na celu pozyskanie zintegrowanego systemu szkolenia pilotów śmigłowców, który został ogłoszony przez Agencję Uzbrojenia na początku tego roku.
Na tegorocznym MSPO zaprezentowano obecny stan budowy fregat wielozadaniowych projektu 106 Miecznik oraz najnowszą ich konfigurację. Kielecki salon był również okazją do pokazania jak zmieniło się – i nadal zmienia – przedsiębiorstwo budujące Mieczniki i nie tylko, czyli PGZ Stocznia Wojenna S.A. w Gdyni.
Ukraina stała się jedynym krajem europejskim, który w XXI wieku zbudował nowe rzeczne kutry opancerzone. Niewielkie zamówienie na eksport, skierowane do Azji Środkowej, na jednostki projektu 58150 umożliwiło opracowanie projektu i technologii oraz zaoferowanie własnej Marynarce Wojennej ulepszonego projektu 58155.
Fregaty rakietowe typu Constellation miały w założeniu stać się następcą, uważanych przez wielu za największe niepowodzenie US Navy, okrętów LCS typu Freedom oraz Independence. Jednym ze sposobów na uniknięcie powielenia problemów miało być wykorzystanie już istniejącego, choć dopasowanego do amerykańskiego użytkownika, projektu...
Morze Bałtyckie jest akwenem – wbrew powszechnej opinii – sprzyjającym prowadzeniu działań przez okręty podwodne. Na ogół kiepskie warunki propagacji fal akustycznych oraz liczne wraki i anomalie magnetyczne znacznie utrudniają pracę sonarów czy magnetometrów, które stanowią główne narzędzia wykrywania tej klasy jednostek.
Marynarka Wojenna Chińskiej Republiki Ludowej (PLAN to powszechnie używany skrót od pełnej angielskiej nazwy tej formacji) systematycznie rozwija siły okrętowe. Jednym z priorytetów jest rozbudowa sił amfibijnych, polegająca na zwiększaniu potencjału pododdziałów piechoty morskiej oraz zdolnych do ich przerzutu jednostek pływających.
Budowa w ZSRR kilku setek jednostek projektu 183 Bolszewik nie oznaczała, że uznawano tę konstrukcję za dobrą. Owszem, była zdecydowanie lepsza od bezpośredniego poprzednika – projektu 123 Komsomolec – ale to nie wymagało większego wysiłku. I choć dość wcześnie wypunktowano wszystkie jej niedostatki, to jednak potrzeba...
Wojenne osiągnięcia niszczyciela ORP Piorun to nie tylko legendarny bój z pancernikiem Bismarck w maju 1941 r. Na swoją sławę zapracował, uczestnicząc w operacjach przeciwko niemieckim stalowym kolosom w eskorcie 81 konwojów na Atlantyku i Morzu Śródziemnym i wielokrotnie atakując U‑booty. W pełni zasłużył na miano szczęśliwego okrętu...
Sto lat temu ekipa nurków floty brytyjskiej zakończyła wydobywanie sztab złota z wraku krążownika pomocniczego Laurentic, który w styczniu 1917 r. zatonął u północno-wschodnich brzegów Irlandii. Wielkość ładunku i fakt, że na dnie pozostała bardzo niewielka jego część, czynią tę operację podwodną najbardziej udaną w historii.
26 sierpnia 1864 r. do portu Wilmington w Karolinie Północnej powrócił rajder CSS Tallahassee. Podczas krótkiego rejsu zdobył lub zniszczył 33 statki, siejąc panikę u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Zachęcony tym sukcesem sekretarz marynarki wojennej Konfederacji Stephen Mallory postanowił pójść za ciosem i skierować na te wody nowy krążownik.
Budowa krążownika rakietowego o napędzie nuklearnym, jakim był w istocie USS Long Beach (CGN-9), stanowiła zaledwie preludium do realizacji zasadniczego planu operowania zespołów flot w ramach tzw. ANPBG (all-nuclear-powered battle group). Kolejny krok dotyczył zaprojektowania i zbudowania większej liczby...
Belgia nie może się pochwalić zbyt bogatą państwową tradycją morską. Królestwo, które powstało w następstwie rebelii francuskojęzycznej, katolickiej ludności walońskiej południowych prowincji Zjednoczonego Królestwa Niderlandów, nie miało ani środków, ani sposobności, by budować swoje siły morskie.
Grecki krążownik pancerny VP Georgios Averof to jeden z najciekawszych zachowanych do dziś okrętów. Choć oficjalnie jest jednostką muzealną, to w praktyce nadal pełni szereg prestiżowych funkcji w greckiej MW, będąc zarazem symbolem niezłomności kraju Hellenów w dążeniu do zachowania niepodległości i rozszerzania swoich wpływów.
Tam, gdzie nie ma Czerwonej Floty, nie możemy być spokojni, ponieważ może nastąpić zdradzieckie uderzenie... (z przemówienia I.W. Stalina na XVI Zjeździe WKP(b), lipiec 1930 roku). Wypowiadając te słowa, Stalin miał na myśli sowiecki Daleki Wschód.