Historia uzbrojenia

Heinkel He 111. Cześć 5

Samolot bombowy Heinkel He 111 w służbie pułków bombowych Luftwaffe dotrwał do końca II wojny światowej, choć od września 1944 roku na skutek niekorzystnej sytuacji strategicznej, działania bojowe wyposażonych w nie jednostek były zdecydowanie mniej intensywne. Niespodziewanie w tym czasie Heinkle powróciły do ataków na Anglię...

Zobacz więcej

Zanim nastąpił Bofors

Na początku lat dwudziestych XX wieku WP dysponowało prawdziwym konglomeratem uzbrojenia i wyposażenia. Niekorzystną dla armii różnorodność odnotowywano szczególnie w piechocie i artylerii, gdzie spotkały się najrozmaitsze konstrukcje pochodzące z wielkiej wojny lub nierzadko powstałe jeszcze przed jej wybuchem. 

Zobacz więcej

Japońskie pancerniki Ise i Hyuga. Część 2

w 1941 roku, kiedy wybuchła wojna na Pacyfiku, Ise i Hyuga były okrętami już w znacznym stopniu przestarzałymi. Japońskie dowództwo było tego świadomie, dlatego okręty te w działaniach morskich na Pacyfiku wykonywały zadania pomocnicze. W 1943 roku obie jednostki wraz z pancernikami  Fuso i Yamashiro wchodziły w skład 2. Dywizjonu Pancerników wiceadmirała Shiro Takasu. 

Zobacz więcej

Pierwsze sowieckie czołgi pływające. Konstrukcje eksperymentalne

Do powstania pierwszych czołgów przyczyniła się paląca konieczność wyposażenia wojsk w opancerzony pojazd torujący piechocie drogę przez gęste zapory z drutu kolczastego. Dopiero w następnej kolejności pojawił się pomysł wykorzystania takiego pojazdu jako środka bezpośredniego wsparcia ogniowego dla piechoty. 

Zobacz więcej

Tupolew Tu-4. Radziecka kopia Superfortecy. Cz. I – monografia

Tu-4 (w kodzie NATO nazwany Bull) był pierwszym radzieckim bombowcem strategicznym zdolnym do przenoszenia bomby jądrowej i zarazem ostatnim napędzanym silnikami tłokowymi. Był niemal dokładną kopią amerykańskiego Boeinga B-29 Superfortress – różnił się jedynie zespołem napędowym, uzbrojeniem i niektórymi elementami wyposażenia.

 

Zobacz więcej

MiG-21R w polskim lotnictwie. Cz. II

Początek lat 80. przyniósł zmiany strukturalne w Wojskach Lotniczych, w ramach których wszystkie samoloty rozpoznawcze MiG-21R zostały skoncentrowane w pułku z Sochaczewa. Jednostka, przemianowana na 32. PLRT, istniała przez kolejne 15 lat, aż do rozwiązania w 1998 roku. Jej ostatnie samoloty służbę w polskim lotnictwie zakończyły...

Zobacz więcej

Radzieckie lotnictwo strategiczne na terenie Ukrainy (1945–1991)

Terytorium dzisiejszej Ukrainy, w czasach ZSRR jednej z republik wchodzących w jego skład, przez okres zimnej wojny było miejscem stacjonowania lotnictwa strategicznego, opartego przede wszystkim o samoloty bombowe. Jego historia zaczęła się wkrótce po zakończeniu II wojny światowej, a skończyła wraz z upadkiem ZSRR i...

Zobacz więcej

Amerykańskie programy broni hipersonicznych

Opublikowany w lutym 2024 roku przez Congressional Research Service raport dotyczący rozwoju broni hipersonicznej, przyniósł dosyć pokaźny zasób informacji podsumowujących zaangażowanie amerykańskiego Departamentu Obrony w prace nad systemami uzbrojenia tej klasy. Świadectwem rozmiarów tego zaangażowania jest już choćby...

Zobacz więcej

Wojska pancerne i zmechanizowane PRL - koniec budowania

W dekadę lat 60. XX wieku najważniejsze związki taktyczne lądowych okręgów wojskowych wchodziły ze sporym potencjałem rozwojowym. Struktury były stale ulepszane, największą bolączką pozostawał jednak brak podstawowego środka transportu wojska. 

 

Zobacz więcej

Mosquitojägd. Polowanie na Mosquity. Część 2

W 1945 roku zwalczanie operujących nad Berlinem w porze nocnej szybkich samolotów bombowych Mosquito ze składu Light Night Striking Force rozpoczęły niemieckie myśliwce odrzutowe Messerschmitt Me 262. Użytkującej je eskadrze 10./NJG 11 przypisano zestrzelenie w ciągu dwóch miesięcy działań około 40 trudno dotąd uchwytnych brytyjskich maszyn.

Zobacz więcej

Niech płk Dworak szykuje ludzi

Pierwszy rok funkcjonowania 10. BK w motorowej – a więc eksperymentalnej w skali całego Wojska Polskiego – formie to czas kompletowania kadr i sprzętu oraz intensywnego szkolenia. Zdobyte w tym czasie doświadczenia, szczególnie gdy uwzględnimy dwukrotny udział w ćwiczeniach międzydywizyjnych, miały charakter unikalny. 

Zobacz więcej

Kawasaki Ki-45 kai Toryū. Cz. II – użycie bojowe

Samoloty Ki-45 kai Toryū zadebiutowały w boju wiosną 1942 roku w Chinach. W odpowiedzi na zmieniającą się sytuację wojenną Ki-45 kai ewoluował od klasycznego dwusilnikowego myśliwca ciężkiego, poprzez maszynę szturmową do atakowania celów naziemnych, aż do niszczyciela bombowców i myśliwca nocnego. 

Zobacz więcej

MiG-21R w polskim lotnictwie. Cz. I

Opracowanie odmiany samolotu MiG-21 przystosowanej do prowadzenia rozpoznania fotograficznego i radioelektronicznego, a później telewizyjnego, umożliwiło wykorzystanie legendarnej konstrukcji w nowym spektrum zadań. W połowie lat 60. ubiegłego stulecia miały one szczególne znaczenie dla działań taktycznych i operacyjnych...

Zobacz więcej

Przypadkowe zestrzelenie B-52 nad Nowym Meksykiem

7 kwietnia 1961 roku, podczas rutynowych ćwiczeń na przechwycenie samolotu bombowego, doszło do przypadkowego zestrzelenia udającego cel samolotu B-52B Stratofortress przez amerykański myśliwiec F-100A Super Sabre.

Zobacz więcej

Lotnictwo i obrona powietrzna NRD

Podstawą tworzenia w 1956 roku sił powietrznych NRD były istniejące już wtedy od trzech lat aerokluby. Tworzono struktury, szkolono personel lotniczy i naziemny, wszystko po to, aby nie tracić doświadczenia ludzi związanych z lotnictwem wojskowym, którego istnienie i jakiekolwiek formy działalności były po zakończeniu II wojny światowej w okupowanych Niemczech oficjalnie zakazane.

Zobacz więcej

Niszczyciele projektu 30 – modernizacje znane i nieznane– część 2

Radzieckie niszczyciele projektu 30 już w czasie projektowania, a tym bardziej w okresie budowy serii, były jednostkami z przestarzałym uzbrojeniem i wyposażeniem, które nie pozwalało wykorzystać potencjału solidnie zaprojektowanego kadłuba. Później nie miały też szczęścia do modernizacji. 

Zobacz więcej

Superdrednot USS Oklahoma – pseudobliźniak Nevady– część 2

Doświadczenia wyniesione z I wojny światowej oraz szybki postęp techniczny z początku lat 20. XX w. sprawiły, że wprowadzenie zmian w konstrukcji wielu pancerników US Navy wydawało się kwestią czasu. Prace ruszyły po wejściu w życie rozbrojeniowego traktatu podpisanego na konferencji w Waszyngtonie 6 lutego 1922 r.

Zobacz więcej

Kutry uzbrojone na Wiśle, zatoce gdańskiej i rzekach polesia

Szczególne okoliczności przełomu 1918 i 1919 r. spowodowały, że Polska Marynarka Wojenna – z braku uzyskania wolnego dostępu do morza i okrętów – zaczęła odradzać się na wodach śródlądowych. Uzyskanie skromnego wybrzeża morskiego zimą 1920 r. przez Polskę nie znaczyło wcale, że od razu nastąpiło jego przejęcie i stworzenie floty...

Zobacz więcej

Balonowce – pierwsze amerykańskie okręty lotnicze

Gdy mowa o pierwszych lotniskowcach, przychodzą na myśl takie okręty, jak brytyjski Hermes, japoński Hosho czy amerykański Langley. Zbudowane po zakończeniu I wojny światowej, stanowiły skromną zapowiedź potencjału lotnictwa pokładowego. Tymczasem już podczas wojny secesyjnej obie strony użyły jednostek przeznaczonych do...

Zobacz więcej

Broń z Akcji Kutschera

1 lutego upłynęło 80 lat od jednego z największych, jeśli nie największego, sukcesu Polskiego Państwa Podziemnego – likwidacji komendanta SS i policji na dystrykt warszawski – Franza Kutschery. Historia bohaterskiej akcji żołnierzy „Pegaza” („przeciw gestapo”, wcześniej AGAT „anty gestapo”) jest stosunkowo dobrze znana...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter