Od początku XXI wieku do wojskowej policji (Military Police) armii Stanów Zjednoczonych rozpoczęto wprowadzanie nowego pojazdu opancerzonego M1117, następcy lżejszych HMMWV. Przez lata służby w dużych ilościach M1117 był użytkowany przez jednostki amerykańskie uczestniczące w działaniach w Iraku i Afganistanie, a następnie trafił do...
Kołowy transporter opancerzony BTR-4 jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego XXI wieku. Choć eksportu tych pojazdów nie można uznać za szczególnie udany, to odegrały one znaczącą rolę w odparciu rosyjskiej agresji.
Na naszym rynku dostępne są fabrycznie nowe repliki rewolwerów firm Pietta, Uberti czy Pedersoli. Wszystkie pochodzą z Włoch, ale prezentują dość różny poziom jakościowy, co oczywiście przekłada się na ceny. Dostępnych jest także wiele egzemplarzy broni z drugiej ręki, nawet z końca lat 60. ubiegłego wieku.
Krążowniki ciężkie typu Portland były przedostatnimi jednostkami tej klasy w US Navy, zbudowanymi z uwzględnieniem ograniczeń narzuconych przez traktat waszyngtoński z 6 lutego 1922 r. Pod względem konstrukcji i ochrony biernej stanowiły podręcznikowy wręcz model przejściowy między pierwszą a drugą generacją.
W poprzednim numerze „MSiO” opisano budowane dla floty hinduskiej i rosyjskiej wielozadaniowe fregaty projektu 11356. W tym materiale cofamy się o kilkadziesiąt lat, aby prześledzić powstanie protoplasty tych jednostek, czyli radzieckiego dozorowca projektu 1135.
Historia morskiej służby w ochronie naszej bałtyckiej granicy jest dość dobrze opisana mniej więcej od 1965 r. Okres wcześniejszy, a zwłaszcza pierwsze 10 lat po zakończeniu II wojny światowej, nie doczekały się jeszcze całościowego opracowania. Poniższy artykuł jest próbą wypełnienia tej luki w naszej wojskowej historiografii.
Samolot myśliwski Fokker D. XXI był produkowany w Finlandii na podstawie licencji. W historii lotnictwa maszyna zaznaczyła się właśnie dzięki wielkim sukcesom, jakie w walce z lotnictwem sowieckim odnieśli na niej piloci fińskiego lotnictwa w trakcie wojny zimowej. Później w Finlandii podjęto produkcję opracowanej w kraju wersji z...
Samolot dalekiego rozpoznania Tu-95RC był w czasach zimnej wojny ulubieńcem zachodnich czasopism lotniczych. Fotografie majestatycznej maszyny z czterema silnikami turbośmigłowymi lecącej w towarzystwie myśliwców państw NATO robiły duże wrażenie, stając się ikonami tego okresu. Charakterystyczną sylwetkę obserwowano na niebie...
Ta nietypowa fortyfikacja morska – nazywana powszechnie „betonowym pancernikiem” – była w 1942 roku jednym z ostatnim punktów oporu wojsk amerykańskich na Filipinach, a w 1945 roku – w trakcie odbijania tegoż archipelagu – ostatnim punktem oporu wojsk japońskich w rejonie Zatoki Manilskiej.
28 sierpnia 1936 roku do nabrzeża portu w Vigo przycumował parowiec s/s Aniene. Kilka dni wcześnie statek (wtedy jeszcze s/s Ebro) znajdował się we włoskim porcie La Spezia, a dokładniej w bazie włoskiej marynarki wojskowej. Ładunek stanowiło pięć czołgów szybkich CV 33, 12 armat przeciwlotniczych, amunicja oraz 40 ciężkich karabinów maszynowych.
W 1936 roku rozpoczęto w kierownictwie Wojska Polskiego (WP) studia nad całkowicie zmotoryzowanymi związkami taktycznymi mającymi stanowić odpowiedź na rosnący potencjał ofensywny sąsiadów Rzeczpospolitej. Od początku istnienia koncepcja budziła wśród najwyższych wojskowych mieszanie opinie.
W Rosji powstał pierwszy czterosilnikowy ciężki samolot bombowy Ilja Muromiec. Związek Sowiecki jako pierwszy produkował na dużą skalę całkowicie metalowy czterosilnikowy ciężki bombowiec TB-3. Zacofany przemysł lotniczy nie zdołał go jednak utrzymać. Kolejne próby zbudowania następcy TB-3 o jeszcze większych rozmiarach były wchodzeniem w ślepą uliczkę.
W piśmie „Technika Wojskowa Historia” nr 5/2024 zamieszczona została część pierwsza artykułu dotyczącego organizacjo wyjściowej oddziałów organicznych brygad pancerno-motorowych z grudnia 1938 roku. Przedstawiono w nim etaty dowództwa brygady, szwadronu łączności, dywizjonu rozpoznawczego i dywizjonu przeciwpancernego.
W powojennej historii Wojska Polskiego jednostki rozpoznania i przeciwdziałania radioelektronicznego mają zapisany swój całkiem obszerny rozdział. Przez lata o ich istnieniu nie wolno było praktycznie wspominać, choć oczywiście w NATO były dość dobrze rozpracowane. Dopiero od niedawna zaczęły pojawiać się pierwsze opracowania o historii polskich jednostek WRE.
Japońskie niszczyciele typu Matsu zostały zaprojektowane pod koniec 1942 roku na mocy decyzji Sztabu Generalnego Marynarki Wojennej. Ponieważ Cesarska Flota straciła (zatopiono lub uszkodzono) wiele dużych niszczycieli floty w działaniach na Pacyfiku, szukano możliwości szybkiego zastąpienia utraconych niszczycieli.
Studia nad rozbudową obrony przeciwlotniczej WP zapoczątkowane w pierwszej połowie lat trzydziestych stanowią jedno z ciekawszych zagadnień wojskowości okresu międzywojennego. Zanim proces ten został uruchomiony, przez kilka wcześniejszych lat uwaga kierownictwa armii skierowana była mało dziś znany projekt...
Radary były i są na wyposażeniu wszystkich rodzajów sił zbrojnych. W ciągu pierwszych 15 lat ich obecności w wojsku powstające jednostki często zmieniały nazwy, miejsca dyslokacji, a także przynależność do rodzaju sił zbrojnych. To komplikuje stworzenie jednolitego opracowania na ten temat, ponadto nie obejdzie się bez zestawień z...
W maju 1939 roku w jednym z polskich miesięczników motoryzacyjnych pisano, że oczy świata zwrócone są na Niemcy jako „państwo niepokoju” dążące do podbojów i rozszerzenia swojego stanu posiadania. Wojskowi, inżynierowie i technicy poświęcali coraz więcej uwagi trwającej nad Renem intensywnej motoryzacji, której wyrazem był...
Podobnie jak w przypadku naszych sił zbrojnych, Czechosłowacja po II wojnie światowej przez pierwszą dekadę przygotowywała się do wojny obronnej, z Niemcami jako głównym przewidywanym agresorem. Dopiero wraz z utworzeniem Układu Warszawskiego i wzrostem potencjału bojowego armii jego państw członkowskich rozpoczął się...
Opracowany w holenderskich zakładach Fokker samolot myśliwski D.XXI zajął w historii lotnictwa poczesne miejsce, pomimo prostej konstrukcji i niewielkiej liczby zbudowanych egzemplarzy. Samoloty tego typu, choć najbardziej znane są z udziału w barwach fińskich w wojnie zimowej, służąc w lotnictwie holenderskim i duńskim wiosną 1940 roku...