Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

Aichi E13A (Jake)

Aichi E13A, w kodzie alianckim znany jako Jake, był najliczniej produkowanym i najpowszechniej stosowanym podczas drugiej wojny światowej japońskim wodnosamolotem rozpoznawczym. Został skonstruowany w 1938 roku jako następca przestarzałego wodnosamolotu Kawanishi E7K. Operował zarówno z pokładów okrętów, jak i przybrzeżnych baz lądowych. 

Zobacz więcej

Heinkel He 111. Część 4

Końcem 1942 roku pułk Kampfgeschwader 26 został skoncentrowany w obszarze Morza Śródziemnego, gdzie przez cały kolejny rok jego zadaniem było zwalczanie za pomocą uzbrojenia torpedowego alianckich konwojów pływających wzdłuż afrykańskiego wybrzeża. Zadania bombowe na tym obszarze wykonywały natomiast dwa dywizjony pułku KG 100. 

Zobacz więcej

Kawasaki Ki-45 kai Toryū

Kawasaki Ki-45 kai Toryū, w kodzie alianckim znany jako Nick, był pierwszym i jedynym produkowanym seryjnie dwusilnikowym myśliwcem lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej. Prace projektowe rozpoczęły się na początku 1938 roku, ale rozwój samolotu przeciągnął się i dwa razy był bliski anulowania. 

Zobacz więcej

Pechowy „Circus 119” i śmierć „muszkietera”

W literaturze dotyczącej 303. Dywizjonu często pojawia się określenie pilotów „muszkieterów”, którzy znaleźli się w sierpniu 1940 roku w pierwszym składzie jednostki. Mowa tu o młodych oficerach, absolwentach XI promocji Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, którzy zakończyli naukę w tej placówce w październiku 1938 roku. 

Zobacz więcej

General Dynamics F-111. Cz. III

Rozwój samolotu F-111 na potrzeby amerykańskiego Tactical Air Command objął opracowanie przejściowej wersji F-111E, cyfrowej F-111D oraz ostatecznego wariantu w postaci F-111F. Ponadto część floty F-111A przebudowano na samoloty walki elektronicznej EF-111A Raven.

Zobacz więcej

Lotnicze pociski skrzydlate rodziny Ch-59

Pocisk skrzydlaty Ch-59 jest jednym z taktycznych kierowanych lotniczych środków bojowych wprowadzonych do uzbrojenia radzieckiego lotnictwa taktycznego jeszcze w latach 80. ub. wieku. W wersji z napędem odrzutowym jest produkowany i używany do czasów obecnych, m.in. przez lotnictwo rosyjskie w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. 

Zobacz więcej

Wojna powietrzna nad Ukrainą. Luty 2024 r.

W lutym Rosjanie zachowali inicjatywę strategiczną i atakowali ukraińskie pozycje, rozszerzając uderzenia na wszystkie istotne kierunki. Wykorzystano przy tym powiększającą się przewagę w intensywności ognia artyleryjskiego oraz liczebną w sile żywej. Podczas szturmów często korzystano też ze wsparcia lotnictwa taktycznego WKS. 

Zobacz więcej

Stacja lotnicza US Coast Guard Cape Cod

Stacja Lotnicza Cape Cod (Air Station Cape Cod, ASCC) jest częścią 1. Dystryktu Straży Przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych, jednego z sześciu dystryktów Obszaru Atlantyckiego USCG. 1. Dystrykt z siedzibą w Bostonie jest odpowiedzialny za działania Straży Przybrzeżnej w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych, od granicy...

Zobacz więcej

Australijskie MRH90 przeszły do historii

Pod koniec ubiegłego roku, po niecałych 20 latach od podjęcia decyzji w sprawie zakupu i zaledwie sześciu latach od odebrania ostatnich egzemplarzy, Australia wycofała ze służby i zutylizowała nowoczesne wielozadaniowe śmigłowce transportowe MRH90 Taipan. Biorąc pod uwagę pośpiech i sposób ich utylizacji trudno nie odnieść wrażenia, że...

Zobacz więcej

Postępy programów myśliwców nowej generacji

Przełom minionego i obecnego roku obfituje w istotne wydarzenia związane z programami myśliwców nowej generacji. Dotyczy to zarówno projektów prowadzonych w krajach europejskich, jak i azjatyckich. Po lekkim poślizgu w stosunku do wcześniejszych zamierzeń rozpoczęto próby w powietrzu tureckiego myśliwca Kaan

Zobacz więcej

Curtiss Hawk III – monografia

Curtiss Hawk III był eksportową wersją pokładowego samolotu myśliwskiego i bombowego nurkującego BF2C-1, skonstruowanego w pierwszej połowie lat 30. dla US Navy. Był jednym z nielicznych dwupłatowych myśliwców mających chowane podwozie. Hawki III zostały kupione przez Chiny, Syjam (Tajlandię) i Argentynę. 

Zobacz więcej

Jubileuszowe zwycięstwa Ericha Hartmanna na niebie Ukrainy

80 lat temu najlepszy oficjalnie as myśliwski Luftwaffe odniósł setne i dwusetne zwycięstwo powietrzne. Stało się to jesienią 1943 i zimą 1944 roku nad południową Ukrainą, w czasie starć stoczonych z radzieckimi myśliwcami P-39 Airacobra, otrzymanymi przez ZSRS w ramach amerykańskich dostaw Lend-Lease. 

Zobacz więcej

50-lecie oblotu prototypu F-16

20 stycznia 1974 roku pilot doświadczalny Phil Oestricher przypadkowo oblatał prototyp nowego amerykańskiego samolotu bojowego F-16. Wokół tego wydarzenia z biegiem lat narosło wiele nieporozumień i mitów, a niektóre ocierają się wręcz o teorie spiskowe. Jedna z nich głosi, że Oestricher celowo udawał kłopoty i poderwał samolot w powietrze...

Zobacz więcej

General Dynamics F-111 – monografia. Cz. II

O ile opracowany dla US Navy myśliwiec przechwytujący F-111B nie znalazł uznania, odmiana uderzeniowa stworzona dla USAF szybko znalazła odbiorcę zagranicznego, samolot F-111C nabyły bowiem Royal Australian Air Force. Kontrakt na odmianę F-111K podpisała Wielka Brytania, ale padł on ofiarą opóźnień programu i cięć budżetowych. 

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Chorwacji

Chorwackie Siły Powietrzne powstały na początku lat 90., a po zakończeniu wojny domowej w 1995 roku rozpoczęły proces modernizacji w celu przystosowania do wymagań i standardów NATO. Samoloty i śmigłowce pochodzenia radzieckiego, rosyjskiego i jugosłowiańskiego są sukcesywnie zastępowane maszynami zachodniej produkcji. 

Zobacz więcej

A350 XWB – samolot, którego Airbus nie planował

W połowie lipca 2023 roku minęło 10 lat od chwili oblotu samolotu A350 XWB. Popularny i największy z produkowanych obecnie samolotów Airbusa od początku miał mocno pod górkę, a jego koncepcja kilkukrotnie ulegała zmianom. Sprawiły one, że A350, które dziś wyjeżdżają z hal montażowych we francuskiej Tuluzie, nie mają wiele wspólnego z pierwotnym projektem.

Zobacz więcej

Pociski manewrujące Ch-101 i Ch-102

Pocisk manewrujący Ch-101 jest jednym z najnowszych rosyjskich systemów uzbrojenia o przeznaczeniu strategicznym. Jego zasięg rzędu 2,5 tys. km sprawia, że jest jedną z bardzo nielicznych broni konwencjonalnych w rosyjskim arsenale, którą można razić cele na całym terytorium Ukrainy.

Zobacz więcej

Wojna powietrzna nad Ukrainą – styczeń 2024 r.

Chociaż intensywność walk wciąż utrzymuje się na niektórych odcinkach frontu na wysokim poziomie, to mimo posiadania przez wojska rosyjskie inicjatywy operacyjnej przebieg linii frontu nie uległ znaczącym zmianom. Natarcia w rejonie Kupiańska i Awdijiwki zakończyły się mniej niż umiarkowanymi sukcesami, które są nadal liczone w...

Zobacz więcej

Samoloty Marine Luchtvaartdienst na Dalekim Wschodzie. Część 2

Oprócz wodnosamolotów Wan Berkel WA za niezbędne do służby w Holenderskich Indiach Wschodnich uznano także łodzie latające dalekiego zasięgu. Od września 1923 roku testowano tu jednosilnikową dwupłatową amfibię Fokker B.I, ale maszyna ta nie spełniła wymagań i nie doszło do zamówienia planowanych 72 płatowców tego typu.

Zobacz więcej

Mosquitojägd. Nocne polowanie na Mosquity. Część 1

Od września 1941 roku Mosquito był z powodzeniem używany jako samolot rozpoznawczy. W maju 1942 rokugotowość bojową osiągnęły zaś maszyny w wersji bombowej i nocnego myśliwca. Pierwszą misję bombową nad Niemcy przeprowadziło 31 maja 1942 roku pięć Mosquito ze 105. Sqn RAF. Ich celem była Kolonia. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter