Wozy bojowe

Czołg Renault D2

W państwie, w którym w okresie międzywojennym czołgi projektowano według ściśle określonych wymagań i mających spełniać określoną rolę, czołg Renault D2 okazał się wyjątkiem. Początkowo jako wersja rozwojowa Renault D1 nowy pojazd miał pełnić rolę wozu towarzyszącego piechocie, zastępując tym samym przestarzały jak na warunki lat 30. Renault FT. 

Zobacz więcej

Artyleryjskie systemy przeciwlotnicze „wagi lżejszej”

Działania zbrojne prowadzone w Ukrainie uświadomiły wielu konieczność zapewnienia ochrony infrastruktury krytycznej i osłony własnych wojsk. W sporej mierze wiąże się to z renesansem artyleryjskich systemów przeciwlotniczych różnego kalibru, czego przykładem stało się wykorzystanie np. pochodzących jeszcze z okresu zimnej dział samobieżnych Gepard.

Zobacz więcej

Nie tylko opancerzony żandarm na kołach. M1117 ASV Guardian i jego pochodne

Od początku XXI wieku do wojskowej policji (Military Police) armii Stanów Zjednoczonych rozpoczęto wprowadzanie nowego pojazdu opancerzonego M1117, następcy lżejszych HMMWV. Przez lata służby w dużych ilościach M1117 był użytkowany przez jednostki amerykańskie uczestniczące w działaniach w Iraku i Afganistanie, a następnie trafił do...

Zobacz więcej

Borsuk trafi do wojska

Pierwsze BWP-1 trafiły do Ludowego Wojska Polskiego w 1973 roku, rozpoczynając rewolucję w ówczesnych pododdziałach piechoty zmechanizowanej. Po ponad pół wieku, piechota zmechanizowana Sił Zbrojnych RP ponownie wkracza w czas rewolucyjnych przemian. W końcu. Dnia 27 marca br. podpisano pierwszą umowę...

Zobacz więcej

Rosyjskie czołgi podczas aktywnych działań wojennych w Donbasie w latach 2014–2015

Pierwszy okres wojny rosyjsko-ukraińskiej w latach 2014–2015 różnił się zasadniczo od większości konfliktów lokalnych XXI wieku, gdyż z regularną armią ukraińską walczyły formacje hybrydowe – formalnie „milicja”, a w rzeczywistości formacje uzbrojone w czołgi i artylerię, ze scentralizowanym zaopatrzeniem i innymi atrybutami regularnej armii. 

Zobacz więcej

BTR-4 Bucefał

Kołowy transporter opancerzony BTR-4 jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego XXI wieku. Choć eksportu tych pojazdów nie można uznać za szczególnie udany, to odegrały one znaczącą rolę w odparciu rosyjskiej agresji.

Zobacz więcej

Karaluchy zdobywają Hiszpanię. Czołgi szybkie CV 33/35 w hiszpańskiej wojnie domowej 1936–1939

28 sierpnia 1936 roku do nabrzeża portu w Vigo przycumował parowiec s/s Aniene. Kilka dni wcześnie statek (wtedy jeszcze s/s Ebro) znajdował się we włoskim porcie La Spezia, a dokładniej w bazie włoskiej marynarki wojskowej. Ładunek stanowiło pięć czołgów szybkich CV 33, 12 armat przeciwlotniczych, amunicja oraz 40 ciężkich karabinów maszynowych. 

Zobacz więcej

Brygady Pancerno-Motorowe czy rzeczywiście potrzebne?

W 1936 roku rozpoczęto w kierownictwie Wojska Polskiego (WP) studia nad całkowicie zmotoryzowanymi związkami taktycznymi mającymi stanowić odpowiedź na rosnący potencjał ofensywny sąsiadów Rzeczpospolitej. Od początku istnienia koncepcja budziła wśród najwyższych wojskowych mieszanie opinie. 

Zobacz więcej

Organizacja wojenna oddziałów organicznych brygad pancerno-motorowych z grudnia 1938 roku. Część 2

W piśmie „Technika Wojskowa Historia” nr 5/2024 zamieszczona została część pierwsza artykułu dotyczącego organizacjo wyjściowej oddziałów organicznych brygad pancerno-motorowych z grudnia 1938 roku. Przedstawiono w nim etaty dowództwa brygady, szwadronu łączności, dywizjonu rozpoznawczego i dywizjonu przeciwpancernego. 

Zobacz więcej

Zestawy klasy EMS w obsłudze logistyczno-transportowej sił zbrojnych

Zestawy klasy EMS, czyli zestawione zgodnie z tzw. Europejskim Systemem Modułowym, nie są propozycją nową na zachodnioeuropejskim rynku. Koncepcja ich wdrożenia została przygotowana na początku lat 90. ubiegłego wieku i w znacznej mierze wiąże się ściśle z przystąpieniem Szwecji i Finlandii do Unii Europejskiej, co nastąpiło w 1995 roku. 

Zobacz więcej

Abrams dla saperów

Działania ofensywne, ale i obronne, prowadzone przez wojska pancerne i zmechanizowane wymagają systemowego wsparcia. Od kilkunastu już lat amerykańscy saperzy dysponują wozem szturmowym opartym o rodzinę M1 Abrams, a przeznaczonym głównie do wykonywaniu przejść w polach minowych i umocnieniach przeciwnika. 

Zobacz więcej

Amphibious Combat Vehicle. Nowy transporter desantowy dla amerykańskich Marines

W latach 70. XX wieku na stan Korpusu Piechoty Morskiej USA przyjęto pływające transportery gąsienicowe AAV7. Są one nadal eksploatowane, mimo że wskazane jest bardzo szybkie wprowadzenie ich następców. Z powodu zużycia eksploatacyjnego, ale i przestarzałych rozwiązań, ich użytkowanie staje się nie tylko coraz mniej efektywne...

Zobacz więcej

Polskie spojrzenie na motoryzację Trzeciej Rzeszy – rok 1939

W maju 1939 roku w jednym z polskich miesięczników motoryzacyjnych pisano, że oczy świata zwrócone są na Niemcy jako „państwo niepokoju” dążące do podbojów i rozszerzenia swojego stanu posiadania. Wojskowi, inżynierowie i technicy poświęcali coraz więcej uwagi trwającej nad Renem intensywnej motoryzacji, której wyrazem był...

Zobacz więcej

Wojska pancerne i zmechanizowane ludowej Czechosłowacji

Podobnie jak w przypadku naszych sił zbrojnych, Czechosłowacja po II wojnie światowej przez pierwszą dekadę przygotowywała się do wojny obronnej, z Niemcami jako głównym przewidywanym agresorem. Dopiero wraz z utworzeniem Układu Warszawskiego i wzrostem potencjału bojowego armii jego państw członkowskich rozpoczął się...

Zobacz więcej

Armata samobieżna 2S5 Hiacynt-S w służbie ukraińskiej

Wśród środków artylerii samobieżnej wykorzystywanych w Siłach Zbrojnych Ukrainy armata 2S5 Hiacynt-S kalibru 152 mm występowała w najmniejszej liczbie – był to zaledwie jeden dywizjon ogniowy. Tym niemniej nawet w końcu trzeciego roku wielkiej wojny rosyjsko-ukraińskiej kilka dział tego typu wciąż znajduje się w rękach ukraińskich artylerzystów.

Zobacz więcej

MRAP znad Bosforu. Kołowy wóz opancerzony Kirpi

W latach 90. w kręgach wojskowych Turcji dyskutowano o potrzebach posiadania przez siły zbrojne nowoczesnych opancerzonych wozów kołowych. Już w 1993 roku turecka firma Nurol nawiązała współpracę z rumuńską Ratmil Regie Autonoma, w wyniku czego powstał transporter RN-94 (6x6). Także w latach 90. w firmie Otokar skonstruowano...

Zobacz więcej

Czołg ciężki KW-3. W poszukiwaniu następcy KW-1

Czołg KW w 1940 roku był konstrukcja nowatorską, niemającą odpowiednika wśród wozów bojowych z całego świata. Jego twórcom udała się koncepcja połączenia grubego pancerza z armatą dużego jak na tamte lata kalibru. Znacznie gorzej było z wykonaniem. Sowiecki przemysł czołgowy nie był w stanie zapewnić odpowiedniej jakości produkcji. 

Zobacz więcej

Rosyjskie policyjne i komercyjne samochody opancerzone w wojnie ukraińskiej

Oprócz typowych środków transportu pododdziałów zmechanizowanych rosyjskie jednostki walczące przeciwko Ukrainie coraz częściej używają środków niestandardowych – rozmaitych pojazdów opancerzonych produkowanych na potrzeby służb porządku publicznego czy nawet użytkowników cywilnych. 

Zobacz więcej

Zmilitaryzowany RMMV MAN – ciężarówka TG-MIL

W 2024 roku, wpierw podczas czerwcowych targów zbrojeniowych Eurosatory w Paryżu, potem w trakcie lipcowej konferencji Recovery Days RMMV – firma MAN zaprezentowała premierową zmilitaryzowaną serię ciężarówek TG-MIL. Samochody te tworzą alternatywę dla typowo wojskowych konstrukcji i propozycji, zwykle kosztowniejszych, ale...

Zobacz więcej

Batalion czołgów w Ardenach

Podstawową jednostką miary wojsk pancernych w bitwie był batalion – oddział zdolny do rozstrzygania działań na poziomie taktycznym. Batalion był największym możliwym oddziałem, a więc mogącym działać samodzielnie, nie tylko w ramach pułku czy dywizji, lecz także jako oddział pozadywizyjny. Wprawdzie Niemcy w czasie bitwy ardeńskiej używali...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter