Marynarka Wojenna Turcji z uwagi na położenie tego państwa i rozbudowywane stale zdolności odgrywa dość istotną rolę w zabezpieczeniu tzw. południowej flanki NATO na Morzu Śródziemnym. Flota ma też służyć do egzekwowania praw i interesów kraju na morzach świata. Misją Türk Deniz Kuvvetleri jest wzmacnianie obronności państwa oraz...
Krążowniki ciężkie typu Takao były naturalną ewolucją udanych jednostek typu Myōkō, z wyraźnie potężniejszym uzbrojeniem torpedowym oraz rozbudowanymi do granic możliwości stanowiskami obserwacyjnymi w nadbudówce dziobowej. Obie zmiany nie wyszły tym okrętom na dobre i praktycznie do końca służby z tego powodu borykały się...
Norweskie ścigacze typu Storm na pierwszy rzut oka zdają się okrętami całkowicie nienadzwyczajnymi. Jawią się wszak jako jeszcze jeden typ małych jednostek uderzeniowych, eksploatowanych po II wojnie światowej na wodach europejskich. Tymczasem sprawa jest znacznie bardziej złożona.
Pierwsze zbudowane w XX w. w Polsce okręty przeciwminowe przetrwały wojnę i po epizodzie pływania pod banderą Kriegsmarine kontynuowały służbę pod biało-czerwoną banderą, ale z orłem bez korony aż do lat 70. XX w.
Numer projektu sugeruje modyfikację stworzonej jeszcze pod koniec lat 60. XX w. w Związku Radzieckim konstrukcji. Linie teoretyczne kadłuba przenoszą nas już jednak w ostatnią dekadę poprzedniego stulecia, podobnie jak spora część montowanego na pokładach uzbrojenia i wyposażenia elektronicznego.
Cztery jednostki typu Virginia zamykają jak na razie historię amerykańskich krążowników rakietowych o napędzie atomowym. Były najliczniejszymi reprezentantami w swojej klasie w US Navy. Pierwotnie projektowano je jako okręty eskortowe klasy DLGN, jednak z uwagi na zmiany w klasyfikacji z chwilą wejścia do służby otrzymały sygnatury CGN.
Choć zbudowane dla dwóch niemieckich armatorów, służbę kończyły pod siedmioma innymi banderami. Na ich losy wpływ miała przede wszystkim I wojna światowa. Omówione w tym artykule liniowce po zbudowaniu należały do największych jednostek pasażersko-towarowych na świecie. Mogły przewozić spory ładunek towarów oraz nawet...
Chociaż po dojściu Hitlera do władzy w Niemczech i przemianowaniu Reichsmarine na Kriegsmarine snuto dalekosiężne plany wielkiej rozbudowy marynarki wojennej, w tym także w klasie lekkich krążowników, ostatecznie zbudowano ich łącznie sześć. Ostatnim okrętem w tej klasie był zbudowany w latach 1933–1935 okręt o nazwie Nürnberg.
Po lądowaniu na Sumatrze i zdobyciu przez Japończyków 15 lutego 1942 roku Palembang alianci wycofali się następnego dnia na Jawę. Wyspa ta stanowiła ośrodek administracyjny Holenderskich Indii Wschodnich, a kampania w ich obronie miała potrwać jeszcze tylko trzy tygodnie.
O strukturze szeroko rozumianego przemysłu ciężkiego, którego tylko niewielkim elementem był zdominowany przez państwo sektor zbrojeniowy, wspomina się rzadko w obecnej dyskusji na temat WP okresu międzywojennego. Skoncentrowana na zagadnieniach sprzętowych i organizacyjnych dyskusja wydaje się omijać kwestię...
Artykuł przestawia dzieje 152. Eskadry Myśliwskiej, która powstała w ramach III/5 Dywizjonu Myśliwskiego, powołanego do życia w końcu 1937 roku. Jej piloci pomimo krótkiego stażu w jednostce jesienią 1938 roku wyróżnili się na Centralnych Zawodach Lotnictwa Myśliwskiego. W pierwszych dniach września walczyli w ramach Armii „Modlin”...
Czołg KW w 1940 roku był konstrukcja nowatorską, niemającą odpowiednika wśród wozów bojowych z całego świata. Jego twórcom udała się koncepcja połączenia grubego pancerza z armatą dużego jak na tamte lata kalibru. Znacznie gorzej było z wykonaniem. Sowiecki przemysł czołgowy nie był w stanie zapewnić odpowiedniej jakości produkcji.
W drugiej połowie lat trzydziestych podjęto w Polsce studia nad własnym projektem pistoletu maszynowego. Powstała w ich wyniku konstrukcja autorstwa inż. Jana Skrzypińskiego i Piotra Wilniewczyca znana jako Mors jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych prototypowych modeli uzbrojenia międzywojennego Wojska Polskiego (WP).
Wszelkie rozważania o bitwie ardeńskiej, która na Zachodzie wciąż cieszy się dużą popularnością, należy zacząć od tego, że w grudniu 1944 roku Niemcy nie przeprowadzili tam żadnego blitzkriegu, ani w pojęciu potocznym, ani w jako tako rzeczowym. Sam fakt oparcia ofensywy – w aspekcie zarówno planistycznym, jak i realnym, wykonawczym – na...
24 grudnia 1944 roku alianci zdecydowali się na przeprowadzenie nad Ardenami nokautującej operacji pełnymi siłami. W efekcie sama 8. Air Force wysłała aż 2046 bombowców strategicznych w osłonie 853 myśliwców, celem zaatakowania dwóch grup celów – baz Luftwaffe generalnie na linii Renu, a więc w strefie taktycznej, przez co uderzenie...
Myśliwiec przechwytujący J5N Tenrai został skonstruowany w firmie Nakajima w latach 1943–1944. Miał być przeznaczony do zwalczania amerykańskich ciężkich bombowców Boeing B-29 Superfortress. Był jedynym jednomiejscowym dwusilnikowym myśliwcem przechwytującym lotnictwa Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej.
Pojawienie się na świecie aparatów latających cięższych od powietrza dość szybko zwróciło uwagę wojska na ich potencjał militarny. W przeciwieństwie do wcześniej stosowanych balonów, nareszcie można było przemieszczać się w pożądanym kierunku w miarę niezależnie od wiatru i to ze znaczną jak na owe czasy prędkością.
W latach 70. Boeing skonstruował wersję CH-47D, a na jej bazie wersje dla sił specjalnych MH-47D i MH-47E. Dwie dekady później pojawiły się wersje CH-47F i MH-47G, a kilka lat temu ich najnowsze odmiany Block II. Po ponad 60 latach od oblotu prototypu Chinook wciąż jest produkowany i modernizowany, wciąż znajdując nowych nabywców.
Wojska rosyjskie utrzymały inicjatywę na wszystkich odcinkach frontu, odnotowując powolne, lecz wyraźne postępy, choć tylko w skali taktycznej, i zajmując w ciągu miesiąca około 600 km2 ukraińskiego terytorium, głównie w rejonie na południe od miejscowości Kurachowe, która została już częściowo zajęta.
Rankiem 25 grudnia 2024 roku w Kazachstanie doszło do katastrofy samolotu Embraer ERJ-190 należącego do linii Azerbaijan Airlines. Samolot lecący z Baku do Groznego rozbił się podczas próby awaryjnego lądowania w porcie lotniczym Aktau. Okoliczności zdarzenia, w którym zginęło 38 z 67 osób obecnych na pokładzie, wciąż nie są...