Artykuły

Kanada przesiada się na F-35

Początek roku rozpoczął się dobrze dla kanadyjskich sił powietrznych. W dniu 9 stycznia doszło do formalnego zawarcia umowy na dostawę 88 samolotów Lockheed Martin F-35A Lightning II przeznaczonych dla Royal Canadian Air Force. Zawarty po wielu perypetiach kontrakt ma wartość 19 mld CAD, czyli ok. 14,2 mld USD. 

Zobacz więcej

Ofensywa charkowska. Pierwszy etap (6–12 września 2022 roku)

Obecna wojna rosyjsko-ukraińska stała się zjawiskiem bez precedensu w historii wojskowości ostatnich dziesięcioleci. Po raz pierwszy od czasów II wojny światowej w Europie doszło do działań wojennych na pełną skalę z udziałem znacznych mas wojsk i użyciem wszystkich rodzajów broni konwencjonalnej. 

Zobacz więcej

Broń z Rock River Arms

Rock River Arms Incorporated (RRA) to duża amerykańska firma zajmująca się produkcją karabinów systemu Armalite, karabinów wyborowych (snajperskich), podzespołów do nich oraz broni krótkiej. Siedziba firmy znajduje się w Colona w stanie Ilinois.

Zobacz więcej

VIS 100M1 Tactical

VIS 100M1 jest obecny na rynku już kilkanaście miesięcy i znalazł spore grono fanów – oczywiście ma też swoje grono krytyków, ale to normalna rzecz (wystarczy wspomnieć odwieczny konflikt glokowców i cezeciarzy). Fani postulowali wprowadzenie nowych modeli pistoletu i proszę, oto jest nowy VIS 100M1 w wersji Tactical.

Zobacz więcej

STAG Arms 15 Tactical SBR

Firma STAG w naszym kraju plasuje się na średniej półce cenowej, jeśli chodzi o karabinki rodziny AR15 – jej produkty nie są najtańsze, ale też kosztują zauważalnie mniej, niż broń ze średniej-wyższej półki, jak BCM czy PWS albo DD. W porównaniu do tanich AR różnica nie jest już tak duża, a pytanie brzmi: czy STAG jest warty swojej ceny?

Zobacz więcej

STAG 15 M4 à la „wczesny Afganistan”

Ponad rok temu kupiłem sobie karabinek STAG 15 M4, który zresztą opisałem w naszym magazynie w numerze 1-2/2022. W tamtym artykule wspomniałem, że karabinek miał pozostać w niezmienionej formie jako najbardziej zbliżony do oryginalnego M4 z dostępnych na rynku cywilnych wersji. No i prawie udało mi się słowa dotrzymać… ;)

Zobacz więcej

Grot cywilny i wojskowy – czym się różnią?

W poprzednim numerze naszego magazynu porównaliśmy ze sobą Grota C16 w wersji A1 oraz A2, a dziś postaramy się przybliżyć naszym czytelnikom różnice pomiędzy Grotem wojskowym, cywilnym oraz cywilnym z pierwszej serii.

Zobacz więcej

CATMA

Podczas wystawy broni myśliwskiej w Stambule zwróciłem uwagę na ekspozycję firmy Catma Arms. Wystawca pokazał wiele modeli strzelb, w tym samopowtarzalnych i „pump action”, ale moje zainteresowanie wzbudziły głównie nadlufki.

Zobacz więcej

Turbo Glock z Izraela

Jaki jest obecnie najpowszechniej produkowany pistolet na świecie? Obstawiam, że będzie to Glock 3. generacji – oczywiście nie chodzi o oryginał z Austrii, ale jego wszelkiej maści klony.

Zobacz więcej

Ołów – komentarz do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Jak wiecie, tuż przed świętami Bożego Narodzenia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie, którą Firearms United Network założyło Komisji Europejskiej, dotyczącej rozporządzenia wprowadzającego zakaz korzystania ze śrutu ołowianego na terenach podmokłych (w fazie pierwszej), a obecnie rozszerzonego do fazy 2. ...

Zobacz więcej

Trzy z „wielkiej piątki” – pancerniki typu Colorado. Cz. 1

Trzy amerykańskie okręty liniowe typu Colorado wraz z dwoma podobnymi typu Tennessee tworzyły razem grupę zwaną później potocznie Big Five, czyli Wielką Piątką. Były to ostatnie klasyczne superdrednoty US Navy – tzw. standard battleships – i zarazem pierwsze uzbrojone w armaty artylerii głównej kal. 406 mm. Ich projekt wynikał z...

Zobacz więcej

Niezbudowane francuskie lotniskowce

W poprzednim numerze „MSiO” przedstawiliśmy historię projektowania i podejmowanych prób budowy lotniskowców dla Marine Nationale. Poniżej zamieścimy opis techniczny jednostek typu Joffre, których budowę przerwały wybuch II wojny światowej oraz klęska armii francuskiej w maju i czerwcu 1940 r.

Zobacz więcej

Największe desantowce świata – Okręty typu America

Uniwersalne okręty desantowe typu America powstały na bazie wniosków wyciągniętych z eksploatacji uniwersalnych okrętów desantowych-doków typu Wasp oraz starszych, wycofanych już ze służby typu Tarawa. Inny jednak jest koncept ich wykorzystania. Kosztem możliwości prowadzenia desantu drogą morską zwiększono bowiem zdolności...

Zobacz więcej

Radzieckie dozorowce zimnej wojny

W poprzednim numerze opisaliśmy małe okręty przeciwpodwodne – ostatni pod względem wielkości typoszereg okrętów w łańcuchu sił mających wytropić i zniszczyć podwodniaków na wodach przybrzeżnych. Z kolei dozorowiec był nazwą przyjętą w radzieckiej flocie dla jednostek średniej wielkości, zdolnych do eskortowania innych okrętów i statków na...

Zobacz więcej

Długowieczny szkuner szkolny

W szkoleniu przyszłych oficerów naszej marynarki wojennej szczególne miejsce zajmuje praktyka na pokładzie żaglowca szkolnego ORP Iskra. W ponad stuletniej historii polskiej floty nazwę taką otrzymały dwie jednostki; druga w dalszym ciągu pływa pod biało-czerwoną banderą. 

Zobacz więcej

W cieniu polityki. Duńskie okręty podwodne 1909-1945

Marynarka Wojenna Królestwa Danii (Søværnet) eksploatowała okręty podwodne przez 95 lat. W tym czasie Dannebrog, czyli szkarłatną banderę z białym krzyżem posiadającą formę jaskółczego ogona, podnosiły 34 jednostki należące do 11 typów. Na początku XX w. Dania zdecydowała się na wprowadzenie do służby okrętów podwodnych, poszukując...

Zobacz więcej

Deutsche Marine – na drodze ku odbudowie potencjału

Marynarka Wojenna Republiki Federalnej Niemiec (Deutsche Marine) jest jednym z trzech rodzajów niemieckich sił zbrojnych. Jej rola i znaczenie wykraczają daleko poza Morze Bałtyckie i Morze Północne, których wybrzeża stanowią północną granicę państwa niemieckiego.

Zobacz więcej

Działania lotnicze w bitwie nad Chałchyn-Goł. Cz. II

W trakcie trwającej w połowie lipca przerwy w walkach obie strony rozbudowały własne siły lotnicze. Sprawiło to, że po wznowieniu starć ponownie doszło do ciężkich walk w powietrzu. Początkowo japońscy lotnicy byli w stanie rozstrzygać na swoją korzyść większość pojedynków. Lotnictwo sowieckie, uzyskawszy sporą przewagę liczebną, zaczęło...

Zobacz więcej

Aero A-300

Aero A-300 był najnowocześniejszym samolotem bombowym skonstruowanym w Czechosłowacji w dwudziestoleciu międzywojennym. Niestety pojawił się zbyt późno, aby zdążyć wejść do wyposażenia czechosłowackiego lotnictwa wojskowego przed rozpadem kraju i zajęciem Czech i Moraw przez Niemcy w marcu 1939 roku. 

Zobacz więcej

Polskie lotnictwo myśliwskie w walce z Armią Czerwoną. 17 września 1939 r.

W wydanej w 1983 roku w Londynie książce pt. Wojna polsko-sowiecka 1939 Ryszard Szawłowski (autor napisał ją pod pseudonimem Karol Liszewski) opisał stoczoną 17 września 1939 roku walkę samotnego polskiego myśliwca, który miał zaatakować trzy sowieckie dwusilnikowe bombowce, z których dwa miał zestrzelić, a trzeciego uszkodzić. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter