Wchodząc w 1999 roku w struktury NATO polskie lotnictwo wojskowe borykało się z problemami typowymi dla państw byłego bloku wschodniego, które dołączały do Sojuszu. Przede wszystkim posiadane statki powietrzne można było jedynie prowizorycznie dostosować do współdziałania z maszynami zachodnimi.
Ukończony Wasp wszedł do służby 25 czerwca 1940 roku, po czym kolejny miesiąc spędził w stoczni w Bostonie, gdzie kończono jeszcze prace wyposażeniowe. W pierwszy rejs okręt wyszedł w morze 5 czerwca 1940 roku i przepłynął na wody Hampton Roads (na północ od Norfolk), gdzie rozpoczął przygotowania do swojej pierwszej dłuższej wyprawy...
Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej w armiach niektórych państw europejskich można było spotkać formacje rowerzystów w sile od kompanii do batalionu. Pierwsze wzmianki o jednośladach w armii francuskiej datuje się na rok 1870, prym w dziedzinie rozwoju tej broni zdecydowanie zaś wiodły Włochy...
Początek lat 30. XX wieku dla świata był trudnym okresem wychodzenia z globalnego kryzysu ekonomicznego. Proces ten wymagał wielu poświęceń i oszczędności. W Związku Sowieckim dla odmiany był to początek programu zbrojeń na skalę trudną do osiągnięcia przez normalnie zorganizowaną gospodarkę.
Chwila poświęcona na lekturę niniejszego artykułu minie czytelnikowi w tle 85. rocznicy niemieckiej napaści na II Rzeczpospolitą. Historia zmagań Wojska Polskiego i Wehrmachtu we wrześniu 1939 roku do dziś pozostaje żywa i jest przedmiotem nie tylko ściśle naukowych badań, lecz także rozmaitych dyskusji o popularnonaukowym charakterze.
Achtung – Panzer! (Uwaga – Czołgi!) Heinza Guderiana jest jedną z najsłynniejszych książek dotyczących broni pancernej. Wydaje się jednak, że podobnie jak w przypadku pracy Clausewitza O wojnie liczni autorzy często przytaczali jej tytuł jedynie jako przykład znanego dzieła, nie zajmując się jego głębszą analizą.
Mieczysław Mümler był jednym z najstarszych polskich myśliwców walczących w czasie drugiej wojny światowej, przez siedem lat dowodził 132. Eskadrą Myśliwską, od 1937 roku poznańskim III/3. Dywizjonem Myśliwskim, który poprowadził do boju we wrześniu 1939 roku.
30 listopada 1939 roku oddziały RKKA oraz Floty Bałtyckiej Czerwonego Sztandaru rozpoczęły działania zbrojne przeciwko Finlandii. Przewaga ilościowa i materiałowa była po stronie ZSRR. Siły powietrzne RKKA liczyły 1839 samolotów (bojowych, transportowych i rozpoznawczych). Lotnictwo Floty Bałtyckiej skierowało do walki 469 maszyn.
Latem 1944 roku pancerna historia znowu się powtórzyła – po wprowadzeniu do służby polowej nowego superczołgu przez jedną stronę, druga wytłukiwała go jak muchy packą. Tym razem znowu przytrafiło się to Niemcom. Nosa raz jeszcze przytarli im Sowieci, odbiorcy niemieckiej i amerykańskiej technologii pancernej z przełomu lat 30. i 40.
Kryzys demograficzny w Polsce po I wojnie światowej, spowodowany przeludnieniem wsi oraz słabo rozwiniętym przemysłem, zmuszał wielu mieszkańców do wyjazdu „za chlebem za ocean”. Temat emigracji często pojawiał się w ówczesnych mediach jako praktyczne rozwiązanie problemu bezrobocia.
Przedstawiamy drugą część artykułu poświęconą działaniom U-Bootów u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w pierwszych miesiącach po formalnym rozpoczęciu wojny między USA i III Rzeszą.
Żaglowiec szkolny Reichsmarine Niobe zatonął w wyniku znalezienia się w złym miejscu i czasie po niespodziewanym uderzeniu zjawiska pogodowego nazywanego białym szkwałem.
Marynarka wojenna Królestwa Niderlandów przez stulecia odgrywała wielką rolę w systemie gospodarczym i obronnym tego kraju, którego europejska metropolia, relatywnie niewielka, posiadała olbrzymie terytoria zamorskie. Chociaż obecnie pozostała z tego jedynie część dawnego obszaru dominium, flota wojenna odgrywa nadal dużą rolę w...
Czołgi, transportery opancerzone, ciężarówki, samochody osobowo-terenowe, samoloty, silniki, radary, środki łączności – to sprzęt który w tysiącach sztuk płynął w konwojach z USA i Wielkiej Brytanii do portów w Murmańsku i Archangielsku, aby wesprzeć Związek Radziecki w walce z III Rzeszą.
Poza lotniskowcami nie planuje się oficjalnie budowy jednostek nawodnych o napędzie nuklearnym, jednak temat trafił do ponownej analizy i zyskuje coraz większe poparcie różnego rodzaju decydentów, także w sektorze cywilnym.
Bez jednostek tej klasy trudno sobie wyobrazić sprawne funkcjonowanie jakiejkolwiek floty. Z tego względu w spisach jednostek pływających naszej marynarki wojennej od jej utworzenia figurowało co najmniej kilka holowników.
Grecki krążownik pancerny Jeorjos Awerof stanowi swoiste apogeum jednostek tej klasy. Powstał bowiem w czasach, gdy w czołowych flotach wojennych zaczęły pojawiać się coraz większe drednoty oraz – przede wszystkim – krążowniki liniowe. Tym niemniej okręt pancerny Hellenów był ze wszech miar wartościowy, co parokrotnie udowodnił...
W czerwcu 2022 roku na odbywającej się w Paryżu wystawie Eurosatory niemiecki koncern Rheinmetall po raz pierwszy zaprezentował publicznie, opracowany w minionych latach przez rodzimych specjalistów, demonstrator technologii przyszłościowego czołgu najnowszej generacji, znany pod oznaczeniem KF-51 i nazwą Panther.
Trzy kraje bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia – pod pewnymi względami mają bardzo podobną historię. Wszystkie zostały anektowane przez Związek Radziecki w 1940 roku, odzyskały niepodległość na początku lat 90., przyjęły prozachodnią politykę i razem, 29 marca 2004 roku, przystąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Historia polskich sił specjalnych po II wojnie światowej zaczyna się skromnie na początku lat 50. XX wieku od sformowania dwóch plutonów. Wraz z rozwijaniem ofensywnych planów wojny przeciwko NATO zwiększała się liczba takich pododdziałów, rozrastały struktury oraz dodawano kolejne zadania przewidziane do wykonania.