Aktualności z kraju i ze świata

XVIII Międzynarodowa Konferencja i Wystawa „Lotnictwo Nowej Generacji”

Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A. zapraszają 5 grudnia br. na XVIII Międzynarodową Konferencję i Wystawę „Lotnictwo Nowej Generacji”

Od osiemnastu lat przedstawiciele szeroko rozumianego środowiska lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz generalaviation mają unikatową okazję do debatowania o wyzwaniach, jakie stoją przed Siłami Powietrznymi RP, liniami lotniczymi, portami lotniczymi, firmami handlingowymi oraz wszystkimi innymi podmiotami związanymi z awiacją podczas Międzynarodowej Konferencji i Wystawy „Lotnictwo Nowej Generacji”.

Konferencja odbędzie się 5 grudnia 2024 r. w Warszawie, w Hotelu Novotel Warszawa Airport, ul. 1 Sierpnia. Podobnie jak podczas poprzednich edycji, została ona podzielona na kilka sesji dyskusyjnych, podczas których omawiane będą tematy związane z kształtowaniem bezpieczeństwa powietrznego państwa w warunkach zagrożeń militarnych i niemilitarnych, modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, wyzwań technologicznych stojących przed cywilnym lotnictwem, rozwojem  infrastruktury i systemów obsługi baz lotniczych i lotnisk oraz cywilnym wykorzystaniem kosmosu, satelity i systemów zobrazowania satelitarnego.

Każda z sesji obejmować będzie nie tylko wystąpienia ekspertów i dyskusję na wymienione wyżej tematy, ale także prezentację kluczowych zagadnień – np. innowacyjnych produktów – w formie specjalistycznych referatów i prezentacji.

Zobacz więcej

Nowa Technika Wojskowa Numer Specjalny MSPO 2024

Spis treści:

  • Modernizacja techniczna polskich sił lądowych / Technical modernization of the Polish Land Forces
  • Modernizacja techniczna polskiego lotnictwa wojskowego w latach 2023–2024 / Technical modernization of the Polish Air Force between 2022 and 2023
  • Modernizacja techniczna Marynarki Wojennej / The Technical Modernization of the Polish Navy

Zobacz więcej

32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce

Od 3 do 6 września 2024 roku w Targach Kielce odbędzie się 32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO), jedno z najważniejszych wydarzeń branży obronnej w Europie. Już teraz swój udział potwierdziło niemal 600 firm z 32 krajów, których prezentację zajmą powierzchnię wystawienniczą o imponującej wielkości 30 tysięcy metrów kwadratowych. Ministerstwo Obrony Narodowej wystosowało zaproszenia na to wydarzenie do 38 krajów. MSPO odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce od lat przyciąga wystawców i odwiedzających z całego świata, stanowiąc platformę do wymiany doświadczeń, prezentacji najnowszych technologii oraz nawiązywania międzynarodowych kontaktów biznesowych. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję dla firm z branży obronnej do zaprezentowania swoich najnowszych produktów i usług, a także do nawiązania strategicznych partnerstw.

 

Zobacz więcej

Wybrane artykuły

Artyleryjskie systemy przeciwlotnicze „wagi lżejszej”

Działania zbrojne prowadzone w Ukrainie uświadomiły wielu konieczność zapewnienia ochrony infrastruktury krytycznej i osłony własnych wojsk. W sporej mierze wiąże się to z renesansem artyleryjskich systemów przeciwlotniczych różnego kalibru, czego przykładem stało się wykorzystanie np. pochodzących jeszcze z okresu zimnej dział samobieżnych Gepard.

Zobacz więcej

BTR-4 Bucefał

Kołowy transporter opancerzony BTR-4 jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego XXI wieku. Choć eksportu tych pojazdów nie można uznać za szczególnie udany, to odegrały one znaczącą rolę w odparciu rosyjskiej agresji.

Zobacz więcej

Abrams dla saperów

Działania ofensywne, ale i obronne, prowadzone przez wojska pancerne i zmechanizowane wymagają systemowego wsparcia. Od kilkunastu już lat amerykańscy saperzy dysponują wozem szturmowym opartym o rodzinę M1 Abrams, a przeznaczonym głównie do wykonywaniu przejść w polach minowych i umocnieniach przeciwnika. 

Zobacz więcej

Czołg Renault D2

W państwie, w którym w okresie międzywojennym czołgi projektowano według ściśle określonych wymagań i mających spełniać określoną rolę, czołg Renault D2 okazał się wyjątkiem. Początkowo jako wersja rozwojowa Renault D1 nowy pojazd miał pełnić rolę wozu towarzyszącego piechocie, zastępując tym samym przestarzały jak na warunki lat 30. Renault FT. 

Zobacz więcej

Bilion dolarów dla US Navy

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (United States Department of Defense, w skrócie DoD) przedstawił Kongresowi plan budowy jednostek morskich US Navy na 2025 rok. Biuro Budżetowe Kongresu (Congressional Budget Office’s, w skrócie CBO) jest prawnie zobowiązane do przeanalizowania tego planu i oceny jego kosztów. 

Zobacz więcej

Amphibious Combat Vehicle. Nowy transporter desantowy dla amerykańskich Marines

W latach 70. XX wieku na stan Korpusu Piechoty Morskiej USA przyjęto pływające transportery gąsienicowe AAV7. Są one nadal eksploatowane, mimo że wskazane jest bardzo szybkie wprowadzenie ich następców. Z powodu zużycia eksploatacyjnego, ale i przestarzałych rozwiązań, ich użytkowanie staje się nie tylko coraz mniej efektywne...

Zobacz więcej

Marian Trzebiński – zapomniany as

Marian Trzebiński był pilotem poznańskiego III/3 Dywizjonu, a potem III/6 Dywizjonu Myśliwskiego. W ramach lwowskiego dywizjonu myśliwskiego we wrześniu 1939  roku walczył w obronie Łodzi odnosząc pierwsze zwycięstwo dla tej jednostki, a 4 września prawdopodobnie kolejne. Następnie przez Rumunią przedostał się do Francji, gdzie...

Zobacz więcej

Kontrowersje wokół Grenlandii. Konteksty historyczne, geopolityczne, militarne i geoekonomiczne

Grenlandia to duńskie terytorium zależne, którego powierzchnia jest 50 razy większa od metropolii. Sytuacja taka generuje rozmaite, niekiedy bardzo złożone i trudne komplikacje natury wewnętrznej i międzynarodowej. W niniejszym tekście skupimy się splocie wydarzeń, na który składa się duńska suwerenność nad Arktyką i głęboka zmiana w...

Zobacz więcej

Fort Drum. Betonowy pancernik. Część 1

Ta nietypowa fortyfikacja morska – nazywana powszechnie „betonowym pancernikiem” – była w 1942 roku jednym z ostatnim punktów oporu wojsk amerykańskich na Filipinach, a w 1945 roku – w trakcie odbijania tegoż archipelagu – ostatnim punktem oporu wojsk japońskich w rejonie Zatoki Manilskiej.

Zobacz więcej

„Organy Putina”. Rosyjska artyleria rakietowa w wojnie z Ukrainą

Liczna artyleria rakietowa była domeną radzieckich wojsk lądowych i taką pozostaje w rosyjskich siłach zbrojnych po 30 latach od upadku ZSRR. Z przyjętych do służby w latach 1960–2022 kilku typów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych w służbie pozostają trzy zasadnicze modele, które są używane w pełnoskalowej wojnie z Ukrainą. 

Zobacz więcej

Newsletter

Czy chcesz być powiadomiony o wszelkich naszych nowościach - zapisz się do newslettera.

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter