Większość osób zapytanych o ostatnią wielką bitwę flot wiosłowych wymieniłoby zapewne bitwę pod Lepanto stoczoną w 1572 roku, pomiędzy siłami Św. Ligi i Imperium Osmańskiego. Jednak ostatnie takie starcie miało miejsce ponad dwa wieki później...
Powszechnie wiadomo, iż piraci działali na morzach praktycznie od początków dziejów żeglugi. Bieda, chęć szybkiego wzbogacenia się czy też żądza władzy stanowiły przyczynę, dla której marynarze wciągali na maszt czarną banderę, siejąc postrach wśród załóg statków kupieckich.
Przestrzeń morska otaczająca Wyspy Brytyjskie w 1917 roku była głównym terenem polowań U-bootów i polowań na nie ze strony RNAS. Dowództwo RNAS w tym rejonie rozwinęło sieć stacji lotniczych, z których część znajdowała się na terytorium francuskim...
Te kobiece imiona nosiły dwa parowe bocznokołowe statki pasażerskie żeglugi przybrzeżnej, które próbowały konkurować z flagowym statkiem gdańskiej firmy „Weichsel” Danziger Dampschiffahrt und Seebad A.G. Paulem Beneke o prymat na wodach Zatoki Gdańskiej.
Podczas przestrzeliwania dział i nkm-ów, 9 czerwca 1948 roku, na wodach Zatoki Gdańskiej, w pobliżu boi G toru wodnego z Gdyni do Nowego Portu, przy oddaniu pierwszego strzału urwała się lufa działa kal. 45 mm przy odrzucie z opornika na ścigaczu Błyskawiczny i zatonęła na głębokości 13 m. Ofiar w ludziach nie było.
Zwykle za najlepsze okręty, jakie kiedykolwiek zbudowano uznaje się amerykańskie pancerniki typu Iowa. Przez swoich zwolenników nazywane są współcześnie „darem poprzedniej generacji”.
W Górnej Normandii, na francuskim brzegu kanału La Manche, leży miejscowość Dieppe, która byłaby jednym z wielu zwykłych francuskich miast portowych, gdyby nie wydarzenia z 19 sierpnia 1942 roku. Brytyjska Operacja ,,Jubilee” udowodniła Amerykanom, że...
W nocy z 2 na 3 listopada 1988 roku strzały z broni automatycznej rozdarły nocną ciszę w Male, stolicy wyspiarskiej Republiki Malediwów położonej na bezmiarze Oceanu Indyjskiego. Okazało się, że nawet geograficzne oddalenie od głównych światowych obszarów kryzysowych nie może gwarantować stabilności...
Przed wojną dowództwo WMF ZSRR (Wojenno-Morskoj Fłot – Marynarka Wojenna) opracowywało plany wojenne, wychodząc z założenia, że w nadchodzącym konflikcie najważniejszy będzie kierunek zachodni, a Bałtyk będzie głównym teatrem działań bojowych na morzu.
Kiedy 3 września 1939 roku Francja przystąpiła do wojny, na 41 batalionów czołgów piechoty (batallions de chars de combat – BCC) aż 17 stanowiły jednostki wyposażone w czołgi typu Renault R35, łącznie w służbie liniowej znajdowało się w tym okresie 765...
We wrześniu 1939 roku Wojsko Polskie wystawiło trzy liniowe bataliony tzw. czołgów bojowych, wówczas w tej kategorii dostępne były tylko maszyny wagi lekkiej, stąd też taką klasyfikację miały one w swych nazwach - lekkie.
12 września 1939 roku uszczuplone siły Armii „Łódź” pod dowództwem gen. bryg. Wiktora Thomméego podjęły pod Brwinowem i Święcicami próbę przebicia się przez kordon niemiecki w stronę Warszawy. Dla pozbawionych łączności i wycofujących się od wielu dni polskich piechurów było to ogromne wyzwanie.
Próby zainstalowania dział dużego kalibru na samolotach podejmowano niejednokrotnie na całym świecie, rzadko jednak sięgano po oręż kalibru większego niż 40 mm. Większość tych prac nie wychodziła poza stadium projektu (np. Junkers Ju-388 uzbrojony w dwa działka 50 mm), niektóre doczekały się prototypów...
Mimo że w 1939 roku polscy lotnicy latali na beznadziejnie słabym sprzęcie – samoloty „pościgowe” PZL P.7 i P.11 były zbyt powolne i niedostatecznie uzbrojone, a nieco nowocześniejszą konstrukcję myśliwca PZL P.24 można było zobaczyć jedynie poza granicami kraju...
Od czerwca 1943 r. w zmaganiach na śródziemnomorskim teatrze działań wojennych brały udział jednostki lotnicze, których personel w całości składał się z Afroamerykanów. Ich historia została niedawno przypomniana na ekranach kin, w filmie Red Tails.
W II Rzeczypospolitej dla lotnictwa przewidywano rolę wsparcia broni głównych: piechoty, kawalerii i artylerii. Mimo tego faktu znaczenie jednostek lotniczych nie było lekceważone i w miarę szczupłych środków finansowych administracja armii starała się podnosić jego wartość.
24 kwietnia 1970 r., trzynaście lat po locie pierwszej w historii sondy kosmicznej – rosyjskiego Sputnika 1 – Chiny wystrzeliły swojego pierwszego sztucznego satelitę Ziemi o nazwie Dong Fang Hong 1, dołączając jako piąte państwo, po ZSRR, USA, Francji i Japonii, do grona potęg kosmicznych...
Pierwszy etap prób myśliwca MiG-31BM zakończono w listopadzie 2007 roku, co umożliwiło rozpoczęcie prac nad modernizacją pierwszych egzemplarzy. Odpowiednią umowę parafowano jeszcze w grudniu tego samego roku.
Lotnictwo wojskowe Singapuru powstało w 1968 r., a siedem lat później przekształciło się w samodzielny rodzaj sił zbrojnych. Jego podstawowym zadaniem jest obrona powietrzna kraju oraz współpraca z wojskami lądowymi i marynarką wojenną, które nie mają własnego lotnictwa.
W 2013 r. Chorwacja pozyskała z Ukrainy pięć używanych samolotów myśliwskich MiG-21bis, które wraz z siedmioma własnymi samolotami, miały przejść remont i modernizację w państwowych Odeskich Zakładach Lotniczych w Odessie na Ukrainie.