Artykuły

Produkcja i najnowsze wersje śmigłowca PZL-Świdnik SW-4

Lekki śmigłowiec wielozadaniowy SW-4 zaprojektowany i produkowany przez zakłady PZL-Świdnik znany jest głównie pod postacią przeznaczonego dla wojska szkolnego Puszczyka. Nie jest to jednak jedyna odmiana świdnickiego wiropłatu. 

Zobacz więcej

Kursk. Walki 20. DPanc w świetle niemieckich i radzieckich materiałów archiwalnych (cz. 1)

Niemiecka letnia operacja zaczepna „Zitadelle”, zwana również bitwą na łuku Kurskim, po wielokrotnej zmianie terminu rozpoczęła się 5 lipca 1943 roku. W skład północnego ugrupowania uderzeniowego dowództwo niemieckie włączyło sześć dywizji pancernych.

Zobacz więcej

Somali Brytyjskie 1940

Już w 1935 roku Somali Brytyjskie znajdowało się na horyzoncie ówczesnej włoskiej polityki. Francja oświadczyła, że nie sprzeciwi się podbojowi Etiopii przez Włochy; postawa Wielkiej Brytanii była inna – oponowała, także dlatego, że to afrykańskie państwo było członkiem Ligi Narodów. 

Zobacz więcej

Włoskie samochody pancerne 1912–1939

Do pierwszego wykorzystania bojowego samochodów pancernych w armii włoskiej doszło w 1912 roku w czasie wojny włosko-tureckiej w Libii. W walkach Włosi użyli samochodów pancernych Fiat Arsenale. Do budowy tego modelu wykorzystano podwozie samochodu ciężarowego Fiat 15 bis. 

Zobacz więcej

Na drugim planie. Morze Czerwone 1940–1941

W połowie pierwszej dekady czerwca 1940 roku, zaraz po ewakuacji Dunkierki, oddziały Wehrmachtu rozpoczęły drugą fazę blitzkriegu w Europie Zachodniej. Po tym, jak szybko i zdecydowanie pokonały francuskie armie między Sekwaną i Oise, było już oczywiste, że wkrótce nastąpi przyłączenie się Włoch...

Zobacz więcej

Lista strat materialnych Ob.d.L kwatermistrza (Gen.Qu.) 6.Abt na wrzesień 1939 roku

Dwusilnikowe samoloty dalekiego rozpoznania Do 17 były bardzo trudne do zestrzelenia. Po pierwsze latały bardzo wysoko i z reguły nie były osiągalne dla kanonierów dział przeciwlotniczych, po drugie, „latające ołówki”, jak je nazywano ze względu na ich długi kadłub...

Zobacz więcej

Reichsverteidigung

Reichsverteidigung – to jedno z lepiej znanych określeń z historii lotnictwa okresu II wojny światowej. Często zapomina się wszakże, że za określeniem tym przez długi czas nie kryło się nic realnego. Nie była to bowiem nazwa żadnego związku ani systemu obronnego...

Zobacz więcej

Heinkel He 219 Uhu. Niespełniona nadzieja Nachtjagdwaffe (cz. 1)

Nocny samolot myśliwski Heinkel He 219 jest uważany za jedną z najbardziej udanych tego typu konstrukcji, jakie powstały w latach II wojny światowej. Powszechnie uchodzi też za maszynę, która mogła załamać podjętą przez Royal Air Force nocną ofensywę bombową nad miasta III Rzeszy. 

Zobacz więcej

International Fleet Review 2016

4-8 lutego odbyły się w Vishakhapatnam ćwiczenia międzynarodowe, znane jako International Fleet Review 2016. Ideą przewodnią tego wydarzenia jest chęć pokazania własnej floty społeczeństwu oraz sąsiadom i zaproszonym delegacjom innych...

Zobacz więcej

Na dnie z honorem lec, czyli jak Argentyna traciła okręty i statki w czasie wojny falklandzkiej 1982 roku

Wojna o Falklandy nie przestaje fascynować historyków, pomimo upływu ćwierćwiecza. Wiele zostało napisane na temat brytyjskiej marynarki wojennej i utraconych przez nią okrętów. Każdy entuzjasta marynista słyszał o zatopieniu krążownika Generał Belgrano.

Zobacz więcej

Statek pasażerski Paul Beneke

Bohaterem artykułu jest zbudowany w 1906 roku bocznokołowiec pasażerski „Paul Beneke”, flagowy statek gdańskiej firmy „Weichsel” Danziger Dampschiffahrt und Seebad A.G. („Wisła” Gdańskie Towarzystwo Żeglugi Parowej i Kąpielisk). 

Zobacz więcej

Fregata Belle Poule. Przykład nowych trendów w budownictwie okrętowym epoki postnapoleońskiej

Dla fanatycznych wielbicieli Napoleona I, których w Polsce wydaje się być więcej niż we Francji, fregata Belle Poule z 1834 roku to przede wszystkim jednostka, która przewiozła do Europy zwłoki eks-cesarza z Wyspy Św. Heleny.

Zobacz więcej

ARA General Belgrano, czyli amerykański lekki krążownik USS Phoenix

Okręt, który zakończył swą karierę jako ARA General Belgrano narodził się blisko pół wieku wcześniej. USS Phoenix (CL-46) należał do tzw. „drugiej serii” lekkich krążowników typu Brooklyn budowanych dla US Navy od połowy lat 30. XX wieku.

Zobacz więcej

Operacja Azul – pierwszy etap wojny na Południowym Atlantyku

Przyczyny podjęcia przez argentyńską juntę decyzji o zajęciu Wysp Falklandzkich były przedmiotem wielu analiz. Większość autorów zgodna jest, co do tego, że było to desperackie usiłowanie rozwiązanie problemów wewnętrznych, poprzez agresję zewnętrzną.

Zobacz więcej

Morskie akcenty powstania styczniowego

W powszechnej świadomości powstanie styczniowe, to głównie walki powstańców na lądzie w zaborze rosyjskim. Sprawy morskie tymczasem znaczyły dużo więcej, niż mogłoby się pozornie wydawać.
2 marca 1863 roku mieszkańców australijskiego miasta Melbourne obudził huk dział...

Zobacz więcej

Film o ORP „Orzeł” – filmowcy dobrali plenery

Punkt bazowania w Helu, gdyńska Stocznia Marynarki Wojennej, ulice Vlissingen w Holandii, a być może również specjalistyczne baseny na Malcie, które służą między innymi do realizacji ujęć podwodnych...

Zobacz więcej

Japonia w kosmosie

Znana dziś ze swych sukcesów japońska agencja kosmiczna JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) powstała w 2003 r. z połączenia trzech organizacji: ISAS – Institute of Space and Aeronautical Science, prowadzącej badania kosmiczne, w tym badanie planet...

Zobacz więcej

Northrop F-5A/B Freedom Fighter cz. I

W latach pięćdziesiątych nowe samoloty wojskowe, szczególnie opracowywane wówczas myśliwce tzw. serii wieku, stały się konstrukcjami o znacznym zaawansowaniu technicznym. Wzrastał stopień komplikacji ich systemów pokładowych... 

Zobacz więcej

Patrouille Suisse - ponad 50 lat precyzji w powietrzu

W 2014 r. zespół akrobacyjny Patrouille Suisse obchodził 50-lecie swego istnienia. W tym okresie zespół używał tylko dwóch typów samolotów i nigdy nie doszło do znaczącego incydentu. Jednak plany wycofania samolotów Northrop F-5E Tiger II z wyposażenia Schweizer Luftwaffe zagrażają istnieniu zespołu.

Zobacz więcej

nEUROn – koncepcja bezzałogowej powietrznej platformy bojowej przyszłości

Prym w zakresie projektów bojowych bezzałogowych statków powietrznych – UCAV (Unmanned Combat Aerial Vehicle) – szczególnie tych najbardziej zaawansowanych, o cechach obniżonej wykrywalności, wiodą Stany Zjednoczone, jednak w Europie...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter