Artykuły

Odnowienie floty chorwackich MiG-ów-21

W 2013 r. Chorwacja pozyskała z Ukrainy pięć używanych samolotów myśliwskich MiG-21bis, które wraz z siedmioma własnymi samolotami, miały przejść remont i modernizację w państwowych Odeskich Zakładach Lotniczych w Odessie na Ukrainie. 

Zobacz więcej

Suchoj Superjet 100 – cz. I

Superjet 100 to samolot będący oczkiem w głowie nie tylko producenta, lecz także władz rosyjskich, gdyż stumiejscowa maszyna ma pomóc zmartwychwstać rosyjskiemu cywilnemu przemysłowi lotniczemu. Pierwszy lot pasażerski SSJ 100 odbył wiosną 2011 roku...

Zobacz więcej

Nowości programu samolotu Tejas

Na odbywającym się pomiędzy 21 a 23 stycznia 2016 r. w bazie lotniczej Sakhir Bahrajn International Airshow Indie zaprezentowały swoją najnowocześniejszą konstrukcję lotniczą: lekki samolot bojowy Tejas. 

Zobacz więcej

Longshot 2106

Za nami kolejna, już dziewiąta edycja największych (najprawdopodobniej) zawodów w strzelaniach długodystansowych w Europie, i jednej z ważniejszych imprez tego rodzaju na świecie – miło obserwować, jak z roku na rok rosną i potężnieją. 

Zobacz więcej

Kabury Red River

Kabury Red River są kydeksowe, do pistoletów, i wykonane w Polsce. Konkretnie na Górnym Śląsku, w Gliwicach. Jest to bowiem nowa seria wyrobów znanej i cenionej przez strzelców firmy IWO-HEST, która od bez mała dwudziestu lat produkuje profesjonalne kabury taktyczne do broni palnej i akcesoria strzeleckie. 

Zobacz więcej

Masochistyczne narzędzie, czyli niebo uderza ogniem

Znakomita większość ludzi rozpatruje krótkolufowe rewolwery w kontekście niewielkiej broni przeznaczonej do codziennego noszenia w ukryciu. Tak myślą prawie wszyscy strzelcy, dopóki nie spotkają się z najbardziej przerażającą anomalią gatunku: Rugerem Alaskanem.

Zobacz więcej

Obrzynki ze źrebakiem na zamku, czyli gorączka skróconych Coltów

Wielu nabywców pistoletów subkompaktowych używanych do codziennego noszenia pod ubraniem sięga po sprzęt w największym z powszechnie dostępnych kalibrów i strzelający najbardziej amerykańskim ze wszystkich nabojów pistoletowych – .45 ACP. 

Zobacz więcej

Dwa WIEKI Remingtona

W 1816 roku 22-letni Eliphalet Remington Jr. wyruszył w 15-milową wędrówkę przez nowojorską puszczę z Illion do Utica, by znaleźć rusznikarza zdolnego pobruzdować lufę, którą wykonał. Taki był początek firmy, która wciąż istnieje i ma się coraz lepiej...

Zobacz więcej

Bałtyckie stocznie AD 2015. Zepchnięci na pobocze

Bałtycka produkcja stoczniowa znalazła się na dnie. Bilans 2015 roku to zaledwie 184 tysiące jednostek pojemnościowych brutto (JPB), o 34% mniej niż w 2014... i o 2% mniej niż w 1946, gdy pracowały tylko stocznie w Danii i Szwecji. Ale już tym roku nastąpi odbicie...

Zobacz więcej

Pancerniki kontra lotniskowce

Ostateczne wycofanie ze służby pancerników typu Iowa postawiło US Navy w bardzo trudnej sytuacji. Tym samym NATO nie dysponuje obecnie okrętami, mogącymi w tani i szybki sposób zapewnić w pełni efektywne wsparcie ogniowe oddziałom walczącym na lądzie.

Zobacz więcej

Podwodny drapieżnik - ORP Orzeł

Ta nazwa okrętu zawsze kojarzy się z legendarnym w czasie II wojny światowej ORP „Orzeł”, a więc zobowiązuje. Nazwę skrzydlatego drapieżnika, będącego naszym godłem państwowym, z dumą nosi już trzeci z kolei okręt podwodny. 

Zobacz więcej

Metamorfoza ORP Zbyszko i ORP Maćko

Marynarka Wojenna dysponuje czterema okrętami ratowniczymi. Dwiema dużymi jednostkami polskiej produkcji projektu 570M typu Piast (ORP „Piast” i ORP „Lech”) oraz dwiema mniejszymi projektu B823M typu Zbyszko (ORP „Zbyszko” i ORP „Maćko”). 

Zobacz więcej

Okręty dla Marynarki Wojennej

Marynarka Wojenna nie potrzebuje kolejnego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego, Marynarka Wojenna potrzebuje okrętów. Warunkiem koniecznym do utrzymania przymiotnika „wojenna” są nie holowniki, tankowce, barki ekologiczne i motorówki, ale nowe...

Zobacz więcej

Możliwe formy reakcji NATO i UE na zdarzenia incydentalne na Bałtyku. Kontekst polityczny, prawny i militarny

Bałtycki incydent pomiędzy USS Donald Cook, a rosyjskimi samolotami bojowymi był kolejną, prowadzoną w perfekcyjnej wręcz formie, rosyjską próbą kontrolowanej eskalacji napięcia w północnej części Europy, a zwłaszcza na Bałtyku.

Zobacz więcej

Światowy Dzień Hydrografii

Międzynarodowa społeczność hydrograficzna obchodzi swoje święto każdego roku 21 czerwca. Jest tak od 2006 roku.

Zobacz więcej

Amerykańskie niszczyciele typu Porter Część 2

Niszczyciel Selfridge oznaczony sygnaturą DD-357 był w historii US Navy drugą jednostką o tej nazwie i drugim okrętem typu Porter w kolejności. Stępkę położono 18 grudnia 1933 roku w stoczni New York Shipbuilding Co. w Camden (Stan Nowy Jork). 

Zobacz więcej

Historia i rozwój radzieckich sił podwodnych (II) Okres 1930-1945

W Związku Radzieckim wraz z umocnieniem nowej władzy i niepowodzeniem polityki niesienia „rewolucji proletariatu” do Europy postawiono na rozwój bazy przemysłowej i umocnienie sił zbrojnych. Słynne przysłowie mówi, że generałowie zaczynają nową wojnę tam, gdzie zakończyli starą. 

Zobacz więcej

Uwaga Tygrysy!

W listopadzie 1942 roku do Tunezji zostały skierowany schwere Panzer-Abteilung 501, a w marcu 1943 roku na „trzeszczący” front skierowano drugi batalion czołgów ciężkich schwere Panzer-Abteilung 504. Jednakże część załóg z s.Pz.Abt.501 została ewakuowana...

Zobacz więcej

1.Dywizja Pancerna w walkach pod Axel

W końcu sierpnia 1944 roku zakończyła się operacja 21. Grupy Armii oraz 1. Armii Amerykańskiej, której głównym celem było zamknięcie w okrążeniu niemieckiej 5. Armii Pancernej i 7. Armii. Działania te znane są jako tzw. kocioł pod Falaise. 

Zobacz więcej

Malowanie i oznakowanie polskich czołgów średnich T-34-85 w czasie II wojny światowej

Czołg średni T-34-85 to jeden z najlepiej znanych pojazdów okresu II wojny światowej. Wozy tego typu znalazły się także na wyposażeniu jednostek Wojska Polskiego walczących na froncie wschodnim. Wydawać by się mogło, że malowanie polskich „osiemdziesiątek piątek” to temat niebudzący wątpliwości. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter