Czołgi Państwa Środka są w naszym kraju stosunkowo mało znane. Tymczasem Chińczycy w przeciągu ostatnich dwóch dekad wykonali ogromny przeskok jakościowy w rozwoju swoich konstrukcji pancernych. Jednocześnie, na skutek wielu czynników, obecnie produkowane jest aż pięć różnych linii rozwojowych czołgów z ChRL.
System przeciwlotniczy z pociskami rakietowymi CAMM, opracowany przez koncern MBDA, powstał jako następca brytyjskich lądowych zestawów Rapier i okrętowych Sea Wolf, ale jego uniwersalność spowodowała, że już w momencie opracowania stał się potencjalnym sukcesorem co najmniej kilku systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu.
Jednostki Littoral Combat Ships to bardzo kontrowersyjne okręty. Nie dość, że ich konstrukcja od samego początku budzi poważne wątpliwości, to na dodatek targane są nieustannymi problemami natury technicznej. Dość powiedzieć, że do tej pory zaledwie kilka z nich osiągnęło status gotowości bojowej.
W latach 60. XX wieku wprowadzenie samolotów MiG-21 do uzbrojenia polskiego lotnictwa można uznać za nieomal milowy krok w jego rozwoju. Możliwości bojowe tej konstrukcji przewyższały o kilka klas wszystkie eksploatowane dotychczas w jednostkach samoloty bojowe. Niestety, masowe dostawy do kolejnych pułków blokowała...
W nasze ręce trafił znowu Olight. Tak się składa, że to kolejna latarka pod broń krótką z serii Valkyrie, tym razem oznaczona symbolem PL-2RL BALDR. W odróżnieniu od omawianej poprzednio ma jednak laserowy wskaźnik celu i dodatkowy tryb pracy wyłącznika.
Możesz doskonale znać budowę broni oraz zasadę jej działania i przyjmować idealne postawy strzeleckie, jednak w momencie zagrożenia dużo ważniejsze jest to, w jaki sposób zareagujesz. Czy będziesz działał jak wyuczony robot? Nie, w tym momencie to nie będzie ważne, nie będziesz miał czasu o tym myśleć...
Latarka to taki element naszego wyposażenia, który przydaje się cały rok. Jednak gdy do naszych okien zaczyna pukać jesienny deszcz, a zmrok zapada szybciej niż w trakcie letniego urlopu, narzędzie to zaczyna zajmować szczególne miejsce w naszym ekwipunku.
Turecka firma Francolin International Arms Company została założona w 1996 roku. Znajduje się w Beysehir, w prowincji Konya. Francolin oferuje szeroką gamę strzelb, w tym niezłe nadlufki S-16 Silver Select. Produkuje każdy rodzaj broni śrutowej prócz tradycyjnych dubeltówek.
Polskiego kałacha mieliśmy od zawsze, więc kiedy po zakończeniu produkcji na potrzeby wojska pojawił się jego cywilny klon, nikogo to nie zdziwiło. Potem pojawiły się polskie AR-y i to od przynajmniej dwóch rodzimych producentów. A teraz przyszedł czas na polski karabinek PCC, polską „dziewięćsetjedenastkę” oraz polskiego Glocka (Plocka?).
6 listopada 2018 roku amerykańska firma FN America (filia belgijskiej FN Herstal) ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży nowego karabinu powtarzalnego kalibru 7,62 x 51 mm NATO (.308 Winchester) – FN SCAR 20S. Dzięki Semper Fi niecały miesiąc później mieliśmy już z niego okazję postrzelać w Polsce!
Wojsko Polskie od zakończenia II wojny światowej jakoś nie ma szczęścia do broni krótkiej (oczywiście z pominięciem Wojsk Specjalnych) – być może dlatego, że była traktowana po macoszemu. Nie przywiązywano specjalnej wagi do jej roli na polu walki, a w zasadzie jej jedynym przeznaczeniem miała być samoobrona i „wymuszanie posłuszeństwa”...
Kilka tygodni temu, mniej więcej w połowie grudnia 2018 roku, minęła pierwsza rocznica zakończenia odbioru pierwszej partii karabinków Grot C16 FB-M1 (lub M0 według WOT) przez Wojska Obrony Terytorialnej. Przez ten czas karabinki używane były w procesie szkolenia nowych terytorialsów...
Rezultaty ofensywy U-bootów na wodach wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, rozpoczętej na początku 1942 roku, były dla Niemców bardzo miłą niespodzianką. Kompletne nieprzygotowanie Amerykanów do działań przeciwko nim sprawiło, że napastnicy po raz pierwszy zapłacili za swoje sukcesy dopiero...
Okręty epoki żaglowej były i są dość częstymi bohaterami filmów. Z wielu względów trzeba się w ich przypadku liczyć z rozmaitymi odstępstwami od realiów historycznych. Celem przedstawionych dalej rozważań nie jest jednak żadna uczona analiza, omawiająca kompleksowo wszystkie przypadki i możliwości.
3 września 1933 roku o godzinie 8.30 wpłynął do gdyńskiego portu luksusowy jacht motorowy Stella Polaris. Jednostka miała na pokładzie 200 pasażerów – Amerykanów, Francuzów, Anglików i Skandynawów, którzy odbywali rejs turystyczny po Morzu Bałtyckim.
W miarę jak wyzbywamy się okrętów, których remont ze względów ekonomicznych jest nieopłacalny, nasila się spór o to, jaką ma być nasza marynarka wojenna, do czego ma być zdolna, jaką ma mieć strukturę, okręty i inne środki bojowe. Naszą wyobraźnię krępuje przeszłość – tak jak pisałem w innym opracowaniu:...
Projekt atomowego krążownika rakietowego (projekt 1144) okazał się bardzo skomplikowany w tworzeniu i niezwykle kosztowny w budowie. Jeszcze w trakcie konstruowania wypracowano podstawy do stworzenia projektów okrętów innych klas. Część z nich nigdy nie trafiła do produkcji, ale inne z czasem trafiły z desek konstruktorów na stoczniowe stępki.
Co pewien czas w polskich mediach pojawiają się pytania dotyczące rodzimych sił morskich. Na szczęście wśród tych pytań nie przeważają takie, które dotyczyłyby sensu istnienia marynarki wojennej. O wiele częściej zadawane są pytania dotyczące jej możliwości bojowych, struktur, rodzajów klas i liczby okrętów.
Jak większość flot, także Polska posiada swoje służby ratownicze do zapewnienia bezpieczeństwa na morzu. Od 1951 roku funkcjonowało Polskie Ratownictwo Okrętowe, które w 2002 roku podzielono na Morską Służbę Poszukiwania i Ratowania – państwowa jednostka budżetowa i PRO – usługowa spółka z o.o.
Dwa pancerniki typu Dunkerque stanowiły dumę Marine Nationale drugiej połowy lat 30. XX wieku. W istocie były to jednostki co najmniej niezwykłe. Z jednej strony przy stosunkowo małej wyporności, udało się wybudować okręty o bardzo zrównoważonych cechach, niezwykle przy tym nowoczesne i dysponujące sporą siłą ognia...