Dawno temu, bo we FRAG OUT! #01 zaprezentowaliśmy pierwszą broń z rodziny B&T Advanced Police Carbine, APC9 kalibru 9 mm Parabellum. Ten pistolet maszynowy dał początek całej serii broni strzeleckiej oznaczonej APC, w której skład wchodzą już nie tylko pistolety maszynowe, lecz także karabinki oraz pełnowymiarowe karabiny.
Czeska broń jest niezwykle popularna w Polsce – łatwo dostępna, wysokiej jakości i, co najważniejsze, stosunkowo tania. Większości społeczeństwa broń z Republiki Czeskiej automatycznie kojarzy się z jedynym producentem z Uherskiego Brodu.
Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. wyprodukowała okolicznościową serię pistoletów VIS wz.35 w oparciu o oryginalną, przedwojenną dokumentację. Każdy z pistoletów ma na zamku okolicznościowy grawerunek, przedstawiający proporzec kawalerii II RP z 1939 roku i napis „100 LAT NIEPODLEGŁEJ”.
Pod koniec marca 1942 roku większość założonych do zdobycia celów w początkowym okresie wojny została przez Japończyków osiągnięta. 8 marca skapitulowała Jawa i chociaż niektóre małe garnizony w Holenderskich Indiach Wschodnich stawiały jeszcze opór, to upadek wyspy...
Chociaż w latach dwudziestych ubiegłego wieku gospodarka Związku Sowieckiego była w bardzo słabej kondycji, a przemysł ciężki był zapóźniony technologicznie i niewydolny, władze tego kraju planowały zbrojenia na gigantyczną skalę. Jednym z elementów rozbudowy sił zbrojnych miało być stworzenie wojsk pancernych wyposażonych między innymi w czołgi ciężkie.
Pod koniec 1934 roku reaktywowano KSUS, organ doradczy Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, wśród kompetencji którego znajdowała się również analiza możliwości modernizacji armii. Przewodniczącym KSUS został powszechnie ceniony i uważany za jednego z potencjalnych następców Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. broni Kazimierz Sosnkowski.
27 lipca 1944 roku w rejonie Garwolina i Parysowa doszło do walk, które zapoczątkowały wielką, manewrową bitwę pancerną pod Okuniewem (27 lipca-5 sierpnia). Wówczas to radziecka 2. Armia Pancerna usiłowała zdobyć Warszawę. Ze strony wojsk niemieckich pierwszego dnia bitwy do walki przystąpiły jednak nie związki zmechanizowane...
W wyniku pospiesznego przystępowania do tworzenia całej gamy nowych wozów, wojsko dopracowało się oddzielnego Ordre de Bataille (OdB) dla Marderów już w połowie lutego 1942 roku. Przynajmniej teoretycznie. Opracowany wtedy etat stworzono bowiem w formie skarłowaciałej.
Już w roku 1942 w Honvédelmi Minisztérium (HM, Ministerstwo Obrony) zrodziło się przekonanie, że Magyar Királyi Honvédség pilnie potrzebuje artylerii samobieżnej. Do końca 1943 roku zakończono organizowanie dwóch dywizji pancernych, lecz wystawienie kolejnych nie było już możliwe.
Od przyjęcia do służby pod koniec 1922 roku pierwszego lotniskowca Hōshō aż do połowy lat 30. jedyną siłą ofensywną lotnictwa pokładowego Cesarskiej Japońskiej Marynarki Wojennej (Dai Nippon Teikoku Kaigun) były bombowce torpedowe, określane oficjalnie jako pokładowe samoloty uderzeniowe (kanjō kōgekiki; w skrócie kankō).
Przywołana premiera zintensyfikowała również toczoną wokół przedmiotowego zagadnienia wymianę zdań, w której fakty przeplatają się z całą gamą domysłów, hipotez i twierdzeń, formułowanych przeważnie bez pokrycia w źródłach. Wśród reprezentowanych w rozgrywkach konstrukcji znajdują się dobrze znane i istniejące faktycznie czołgi Renault FT czy TKS.
Niemcy przechodzą obecnie poważny kryzys pod względem budownictwa okrętowego i to mimo dużego doświadczenia oraz solidnej marki. Wypracowana przez lata, w gruncie rzeczy udana koncepcja modułowa MEKO, znalazła co prawda swoje dość szerokie zastosowanie, jednak większą furorę zrobiła wśród mniejszych jednostek...
Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach we wrześniu 2018 roku po raz kolejny zaprezentowano nowe uniwersalne przeciwlotnicze pociski rakietowe CAMM i CAMM-ER. Należą one do systemu opracowanego przez koncern MBDA...
Organizowane od kilku lat Międzynarodowe Forum Wojskowo-Techniczne Armija-2018 pod patronatem Państwowej Korporacji GP Rostiech jest jedną z najlepszych okazji do zapoznania się z nowościami oferowanymi przez przemysł obronny Federacji Rosyjskiej. Dotyczy to oczywiście także najnowszych osiągnięć w dziedzinie techniki lotniczej...
Umiejętności, efektywne współdziałanie czy techniczne możliwości posiadanego w wojskach inżynieryjnych sprzętu decydować będą czy sojusznicze siły w ramach NATO zdolne będą do przerzutu wojsk i zaopatrzenia na duże odległości oraz czy umiejętnie wykorzysta się występującą na danym obszarze działań infrastrukturę drogowo-komunikacyjną...
Pierwsze lądowanie myśliwca F-35 Lightning II, w wariancie pionowego startu i lądowania, kończy trwający dziewięć lat okres, gdy Royal Navy nie dysponowała odrzutowym lotnictwem bojowym bazowania pokładowego. Samo pojawienie się naddźwiękowych myśliwców 5. generacji na pokładzie najnowszego nabytku Royal Navy...
Japoński czterosilnikowy samolot bombowo-torpedowy G8N Renzan został skonstruowany w firmie Nakajima podczas drugiej wojny światowej. Był jednym z nielicznych japońskich samolotów napędzanych czterema silnikami i mających podwozie z kołem przednim.
Rozwój samolotu Mirage III objął opracowanie i wdrożenie do wielkoseryjnej produkcji zmodyfikowanej wersji myśliwskiej Mirage IIIE, maszyn rozpoznawczych Mirage IIIR i pochodnych oraz odmiany myśliwsko-bombowej Mirage 5.
Założona przez Antona Fokkera firma Fokker przez prawie cały ubiegły wiek umożliwiła holenderskiemu przemysłowi silnie zaznaczać swoją obecność w branży lotniczej. Wieloletnią historię jednego z najbardziej znanych producentów lotniczych wieńczy rodzina odrzutowych samolotów komunikacji regionalnej JetLine.
Duńskie Siły Powietrzne zostały utworzone jako samodzielny rodzaj sił zbrojnych w 1950 r. Swój rozkwit przeżywały w latach 50. i 60., w szczytowym okresie zimnej wojny. Obecnie, po przeprowadzonych w ostatnich dekadach redukcjach, ich liczebność jest niewielka, a potencjał bojowy dość ograniczony.