Wojskowe nowości salonu Le Bourget

Wojskowe nowości salonu Le Bourget

Michał Gajzler

Część wojskowa tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Lotniczego i Kosmicznego (Le Salon International de l'Aéronautique et de l'Espace) w Paryżu obok tradycyjnych już premier nowych bezzałogowych statków powietrznych stała przede wszystkim pod znakiem wydarzeń związanych z dwoma projektami samolotów wielozadaniowych nowej generacji oraz towarzyszących im systemów.

Europejski myśliwiec i uzbrojenie nowej generacji

17 czerwca do programu Future Combat Air System (FCAS)/ Système de Combat Aérien Futur (SCAF) oficjalnie dołączyła Hiszpania. Porozumienie zostało ogłoszone w obecności prezydenta Francji Emmanuela Macrona przez ministrów obrony Francji i Niemiec, Florence Parly oraz Ursuli von der Leyen, a także Hiszpanii, Margarity Robles. Sam fakt dołączenia Hiszpanii do programu nie jest zaskakujący i spodziewany był od co najmniej kilku miesięcy, choćby w związku z podpisaniem listu intencyjnego. Niemniej jednak ze względu na spodziewane koszty realizacji programu ma to duże znaczenie dla jego ewentualnej realizacji, a także dla przyszłości i rozwoju działalności przez hiszpańskie firmy, np. Indra czy ITP Aero. Zgodnie z przekazywanymi informacjami obecnie zakłada się, że do oblotu demonstratora samolotu może dojść, o ile wcześniejsze zapowiedzi zostaną zrealizowane, w 2026 roku. System FCAS powinien zastąpić Typhoony i Rafale między 2035 a 2040 rokiem, co swoją drogą oznacza, że wspomniane maszyny będą musiały być konsekwentnie modernizowane. W ciągu najbliższych trzech lat finansowy udział Hiszpanii w programie ma sięgnąć 25 mln euro.

Wraz z podpisaniem umowy dotyczącej dołączenia Hiszpanii do programu dokonano odsłonięcia makiety wchodzącego w skład FCAS/SCAF myśliwca nowej generacji (New Fighter lub Next-Generation Fighter) oraz tzw. Remote Carrier (RC), czyli bezzałogowego skrzydłowego.

Pełna wersja artykułu w magazynie Lotnictwo 7-8/2019

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter