Transportery opancerzone i bojowe wozy piechoty stanowiły istotną kategorię sprzętu wykorzystywanego w „ludowym” Wojsku Polskim. W tym zakresie, podobnie jak w przypadku czołgów, zbrojenia były również imponujące. O skali przedsięwzięć niech świadczy fakt włączenia do eksploatacji w ciągu zaledwie kilku lat blisko...
Nawodny komponent Sił Obronnych Izraela pozostaje nieco w cieniu Sił Powietrznych oraz Wojsk Lądowych. Jednak jego znaczenie jest coraz bardziej istotne dla bezpieczeństwa kraju oraz zapewnienia jego interesów ekonomicznych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest konieczność ochrony izraelskich pól gazowych...
System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot znajduje się w trakcie burzliwego okresu ewolucyjnych zmian. Po latach ciągłych modernizacji, które niewątpliwie znacząco zwiększyły jego możliwości, doszliśmy do momentu, kiedy poszczególne jego elementy zastępowane są sprzętem nowej generacji.
Głowice kumulacyjne (High-Explosive Anti-Tank, HEAT)stanowią najbardziej rozpowszechniony środek rażenia używany w amunicji przeciwpancernej, znajdują zastosowanie zarówno w rzucanych przez żołnierzy ręcznych granatach kumulacyjnych, pociskach wystrzeliwanych z granatników i dział bezodrzutowych, przeciwpancernych...
Miniony rok przyniósł wydarzenia o potencjalnie kluczowym charakterze dla rozwoju europejskiego przemysłu lotniczego. Są one związane z uruchomieniem programów mających doprowadzić do powstania samolotów wielozadaniowych nowej generacji.
Swoją nazwę dziedziczy po galeonie Wodnik, który wsławił się w bitwie pod Oliwą słynnym abordażem na szwedzki galeon Solen i zatopieniem go 28 listopada 1627 roku. Jest wojennym weteranem i najbardziej rozpoznawalnym polskim okrętem poza wodami Bałtyku. Odbył ponad 110 rejsów, odwiedził blisko 80 portów na całym świecie...
Określenie „okręt szturmowy” jest wynikiem skrótu myślowego zastosowanego przy tłumaczeniu na język polski angielskiej nazwy „amphibious assault ship”. Nazwa ta dotyczy kilku podklas dużych okrętów desantowych, przeznaczonych do prowadzenia działań z wykorzystaniem lotnictwa i mniejszych jednostek desantowych.
Ppor. A. Olszowski wspomina: O godzinie 18.00 nastąpiła zmiana wachty – ostatniej na tym okręcie. Przejąłem obowiązki oficera wachtowego w centrali. Równocześnie nastąpiła zmiana całej obsady centrali, składającej się z trzech sterników (jeden przy kole steru kierunkowego, a dwóch przy kołach sterów zanurzenia), operatora podsłuchu...
Po zakończeniu I wojny światowej Japonia na równi z mocarstwami europejskimi i USA stanęła do wyścigu w zbrojeniach morskich. Tym samym koniec działań wojennych nie wyhamował budowy okrętów liniowych. W tamtym czasie Japonia realizowała wojenny program 8+8, przewidujący budowę ośmiu pancerników oraz ośmiu krążowników liniowych.
Do Gdyni zawinęły cztery okręty niemieckiej marynarki wojennej (Deutsche Marine). Jednostki weszły do portu 5 października br. Były to, znajdujące się w rejsach operacyjnych, fregata rakietowa Hessen F 221, okręt podwodny z napędem niezależnym od powietrza atmosferycznego (AIP) U 31, okręt badawczy Planet A 1437 oraz holownik ratowniczy Fehmarn.
Dzieje włoskiej floty podwodnej, to jeden z tych fragmentów opowieści o drugiej wojnie światowej, który obfituje w szczególnie dużo zafałszowań, półprawd i opowieści mających słabe pokrycie w faktach. Ta jedna z największych flot podwodnych na świecie przed wybuchem drugiej wojny światowej, uznawana jest za przykład złego...
Wczesnym rankiem 17 czerwca 1863 roku CSS Atlanta weszła na wody Cieśniny Wassaw, by rzucić wyzwanie dwóm monitorom US Navy. Starcie, do którego wtedy doszło, było jedną z najkrótszych, a zarazem najbardziej rozstrzygających konfrontacji okrętów pancernych, do jakich doszło podczas wojny secesyjnej.
Z udziałem blisko 12 500 żołnierzy z 10 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego na lądzie, morzu i w powietrzu, w pierwszej połowie listopada odbyły się największe cykliczne manewry Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem „Anakonda 18”. Blisko 5000 żołnierzy ćwiczyło na terytorium Estonii, Litwy i Łotwy oraz na akwenie Morza Bałtyckiego.
Chciałbym podzielić się z Wami pewną historią, po części śmieszną, po części straszną. Po przeprowadzce za Odrę zacząłem tęsknić za strzelecką pasją, toteż zapisałem się w Niemczech do klubu strzeleckiego. Przełamawszy pierwsze lody z klubowiczami z Nadrenii, podzieliłem się z nimi swoimi dotychczasowymi doświadczeniami.
W ostatnich tygodniach obserwowałem, z nieco większą uwagą, „internetową twarz” rodzimego, strzelecko-szkoleniowego świata. Zaskoczyła mnie mnogość treści, jakie niemal codziennie są publikowane. Jeszcze większe zdziwienie wywołał udział w wyżej wymienionych treściach tematyki związanej z użyciem broni w samoobronie.
Marek odzieży taktycznej jest na rynku zatrzęsienie. Jeszcze kilkanaście lat temu nisza ta pozostawała jednak niemal zupełnie niezagospodarowana, a jak miało się okazać chwilę później, policjanci, funkcjonariusze, strażacy, ratownicy i ochroniarze tylko czekali na przełom.
Na świecie jest wiele firm produkujących okulary dla strzelców (albo ochronne), wśród nich kilka renomowanych. Dostarczają sprzęt dla dużych armii, są znane i uznane za jakość produktów, design (trochę mniej za cenę) oraz słyną z tego, że co i rusz w ich ofercie pojawiają się nowe produkty, coraz lepsze i atrakcyjniejsze.
Człowiek tak już ma, że z wrodzonej potrzeby oszczędzania energii (by nie rzec – z lenistwa) lubi sobie pewne rzeczy ułatwiać. I przyznać trzeba, że z tej chęci ułatwiania sobie życia często wychodzą bardzo fajne rzeczy – samochód, samolot, pilot do telewizora, zmywarka albo system tarcz strzeleckich wykorzystujący technologię Bluetooth...
Planując wyposażenie naszego karabinka w celownik do strzelania na krótki i średni dystans, często kierujemy nasz rozmarzony wzrok w stronę takich firm, jak EOTech, Aimpoint czy Trijicon tylko po to by później spojrzeć na ceny. Następnie, schodząc na ziemię, wpisujemy w wyszukiwarkę nazwy bardziej przystępnych cenowo firm.
7 maja 2018 roku przedstawiciel amerykańskiego dowództwa wojsk specjalnych US Special Operations Command (SOCOM) poinformował o wyborze amunicji 6,5 mm Creedmoor (6,5 CM) do broni snajperskiej i wyborowej. Informacja została ujawniona podczas forum stowarzyszenia NDIA (National Defense Industry Association Armament Systems).