W każdej nastawionej na działania lądowe armii, element ciężki w postaci wojsk pancernych i zmechanizowanych (WPiZ) stanowi jej kluczowy komponent. Podobnie jest w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W ramach WPiZ wyróżnić należy człon pancerny, historycznie już od lat 30. ubiegłego wieku, stanowiący o potencjale...
Podpisanie wielomiliardowej umowy na dostawę systemu IBCS/Patriot w ramach programu Wisła z pewnością było najważniejszym wydarzeniem dotyczącym modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w 2018 roku, które mimo występowania pewnych ryzyk należy ocenić pozytywnie. Z drugiej strony w ubiegłym roku nie udało się...
Amerykańskie jednostki klasy LCS (Littoral Combat Ship) wybudowano specjalnie do walki na wodach przybrzeżnych, dzieląc zamówienia na dwa odrębne typy, Freedom (LCS-1) oraz Independence (LCS-2). Wokół programu ich budowy narosło wiele negatywnych opinii.
Za ruch czołgów naprzód odpowiadają pancerniacy, lecz gdy te staną bezradne przed przeszkodą, winę za to ponoszą saperzy. Ci niewiele mogą zrobić, gdy wśród swego sprzętu nie mają środków do błyskawicznego wsparcia jednostek pancernych i z tym brakiem postanowiło się uporać dowództwo ludowego Wojska Polskiego...
Podobnie jak w przypadku wszystkich prototypów polskiej broni pancernej skonstruowanych w drugiej połowie lat 30. także i wokół zmodernizowanej wersji lekkiego czołgu 7TP powstało szereg niedomówień i teorii. Krótki horyzont czasowy oraz skąpa baza archiwalna pozwalają tylko na częściowe odtworzenie losów...
Wybuch wojny Jom Kippur zaskoczył armię Izraela zarówno na Synaju, jak i na Wzgórzach Golan. Na południu Izraelczycy ponieśli szereg klęsk w dniach 6–9 października 1973 roku, niemniej utrzymali się wzdłuż tzw. Drogi Artyleryjskiej i powstrzymali armię egipską przed dalszym rozszerzaniem przyczółku na wschodnim brzegu Kanału Sueskiego.
Departament Uzbrojenia (DepUzbr.) Ministerstwa Spraw Wojskowych (MSWojsk.) sporządził 5 sierpnia 1936 roku „Referat na KSUS [Komitet do Spraw Uzbrojenia i Sprzętu MSWojsk. – przyp. red.] w sprawie artylerii najcięższej”, stanowiący załącznik do dokumentacji przygotowanej przez I Oddział Sztabu Głównego (SG) (L.dz.I.I.SGł/76/tj.36).
Szybko okazało się, że początkowe informacje o zdobyciu Lipska późnym popołudniem 18 lipca były przedwczesne. Na północnych obrzeżach miasta do zmierzchu utrzymał się 2. Szwadron starszego lejtnanta Denisowa z 17. Pułku Kawalerii Gwardii. Gdy grenadierzy obeszli jego lewą flankę...
Gdy pod koniec lipca 1944 roku gen. Heinz Guderian objął stanowisko szefa Sztabu Generalnego Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH), zgodnie z jego wspomnieniami: […] sytuacja na froncie Grupy Armii „Środek” przybrała rozmiary najgorszej katastrofy […].
Ciężki samolot myśliwski Messerschmitt Bf 110 otrzymał nazwę „Zerstörer” – „niszczyciel”. Dwa mocne silniki rzędowe Daimler-Benz (po 1100 KM w wersji C zastosowanej już w 1939 roku) dały mu prędkość maksymalną ponad 530 km/h.
Na początku lat 30. XX w. francuska Marine Nationale i włoska Regia Marina miały po 6 krążowników ciężkich w służbie lub budowie. Rezultatem rozbrojeniowej konferencji londyńskiej było to, że rządy w Paryżu i Rzymie zgodziły się na zasilenie flot przez jeszcze tylko jeden okręt tej kategorii.
Nocą z 17 na 18 czerwca 1943 roku nad frontem wschodnim miała miejsce nietypowa walka powietrzna, w której radziecki czterosilnikowy samolot bombowy Petlakow Pe-8 z 890. AP DD starł się z niemieckim bombowcem He 111 z eskadry 9./KG.27. Co ciekawe, obie maszyny pilotowane były przez asów lotnictwa bombowego.
Avia B-534 był najnowocześniejszym myśliwcem czechosłowackiej konstrukcji, który wszedł do produkcji i wyposażenia jednostek lotniczych przed rozpadem Czechosłowacji w marcu 1939 r. Podczas drugiej wojny światowej był używany bojowo w lotnictwie słowackim i bułgarskim.
Samoloty U-2 były odpowiedzią na palącą potrzebę wglądu w to, co dzieje się za żelazną kurtyną, i przez kilka lat stały się cierniem w oku sowieckich dygnitarzy. Nieco zapomniane w erze systemów satelitarnych z czasem ponownie zyskały na znaczeniu i zostały gruntownie zmodernizowane, przeżywając drugą młodość.
Na bazie samolotu Mirage III zakłady Dassault opracowały liczne samoloty eksperymentalne i prototypowe, m.in. w celu zwiększenia możliwości konstrukcji, jak również przebadania koncepcji w której ówcześnie upatrywano przyszłość lotnictwa bojowego, a więc zapewnienia możliwości pionowego startu i lądowania.
Libańskie siły powietrzne to mały, ale profesjonalny komponent powietrzny, którego personel latający ma spore doświadczenie bojowe. Miały swój udział w walkach z islamistami, w tym z Państwem Islamskim, a obecnie rosną zarówno pod względem liczby posiadanego sprzętu latającego, jak i profesjonalizmu pilotów.
Siły Powietrzne Republiki Chińskiej (Tajwanu) kontynuują tradycję utworzonych w 1923 roku w Kantonie Chińskich Sił Powietrznych (Chinese Air Force; Zhongguo Kongjun). Ich najważniejszym zadaniem jest obrona Tajwanu przed ewentualną agresją ze strony Chińskiej Republiki Ludowej.
„Historia lubi się powtarzać” – ta uniwersalna maksyma znajduje potwierdzenie także w przypadku lotnictwa wojskowego, a dowodem tego są rodzime siły powietrzne, które po prawie trzech dekadach od odzyskania przez Polskę suwerenności znalazły się u progu podobnej sytuacji, w jakiej były na przełomie XX i XXI wieku.
Piąta generacja powojennych myśliwców zaczęła pojawiać się w stosunkowo wolnym tempie. Prekursorem takich maszyn był opracowany jeszcze w latach zimnej wojny amerykański F-22A Raptor. Mimo pewnych niedostatków wynikających ze ściśle wyznaczonej mu roli myśliwca przewagi powietrznej oraz...
Jednym z czynników mających decydujący wpływ na potencjał sił zbrojnych poszczególnych państw ma niewątpliwie wysokość budżetu przeznaczanego na funkcjonowanie i unowocześnianie armii przez poszczególne państwa. Od chwili wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego Polska stara się systematycznie zwiększać nakłady na obronę narodową.