Zbudowany w układzie 8 x 8 pojazd opancerzony GTK Boxer jest reprezentantem sprzętu nowej generacji eksploatowanego w niemieckich i holenderskich siłach zbrojnych. W armiach obu państw użytkowane są jego różne wersje. Warto zauważyć, że istnieje duże prawdopodobieństwo...
Władze Federacji Rosyjskiej już od dłuższego czasu wykazują wzrost zainteresowania strefą arktyczną, głównie z uwagi na jej rosnące gospodarcze znaczenie jako miejsce występowania znacznych zasobów surowców naturalnych oraz perspektywiczny, północny szlak morski.
Lotniczą legendą frontu wschodniego jest samolot szturmowy Iliuszyn Ił-2. W trudnych pierwszych miesiącach wielkiej wojny ojczyźnianej podstawowym jednosilnikowym samolotem uderzeniowym radzieckich sił powietrznych była jednak inna maszyna – lekki bombowiec bliskiego zasięgu Suchoj Su-2.
Dwumiejscowe myśliwce pokładowe Fairey Firefly weszły do służby jesienią 1943 r., a w lecie 1944 r. przeszły chrzest bojowy podczas nalotów na niemiecki pancernik Tirpitz. Pod koniec drugiej wojny światowej walczyły na Dalekim Wschodzie, a w latach 1950–1953 w wojnie koreańskiej.
Należące do Aeronautica Militare Italiana (AMI – Włoskich Sił Powietrznych) jednostki SAR i CSAR przechodzą właśnie proces modernizacji, który został zapoczątkowany w 2012 roku wprowadzeniem do służby śmigłowców AgustaWestland (obecnie Leonardo) AW139 w zastępstwie AB-212ICO, aktualnie trwa natomiast wymiana...
W ostatnich miesiącach doszło do dwóch głośnych bankructw znanych przewoźników lotniczych. Były to niemieckie linie Air Berlin oraz brytyjski przewoźnik Monarch Airlines.
W przeszło stuletniej już historii podniebnych podróży powstało niewiele samolotów, które zasługiwałyby na miano ikony lotnictwa. Concorde jednak jest bez wątpienia jednym z nich. Osiągający dwukrotną prędkość dźwięku samolot pasażerski, który zrodził się dzięki kooperacji dwóch państw rywalizujących ze sobą przez wieki...
Śmigłowiec Mil Mi-17 to obecnie najnowszy i podstawowy wiropłat transportowy Wojska Polskiego, pozwalający realizować szereg zadań związanych z wojskowym transportem lotniczym. Zważywszy na czas trwania przetargów na nowe śmigłowce oraz terminy dostaw, a także proces szkolenia załóg i personelu obsługi technicznej...
Katar jest niewielkim państwem położonym w rejonie Zatoki Perskiej, który ma powierzchnię zaledwie 11,5 tys. kilometrów kwadratowych i jest zamieszkiwany przez 2,6 miliona mieszkańców. Niepodległość osiągnął dopiero w 1971 roku, kończąc ograniczony protektorat, jakim był objęty ze strony Wielkiej Brytanii.
Obaj południowi sąsiedzi Polski – Czechy (oficjalnie: Republika Czeska – Česká republika) i Słowacja – powstały 1 stycznia 1993 r. w wyniku pokojowego podziału Czechosłowacji. Oba kraje utworzyły własne siły zbrojne, dzieląc między siebie uzbrojenie i sprzęt wojskowy byłej armii czechosłowackiej.
Hiei należał do najstarszych jednostek japońskich uczestniczących w wojnie na Pacyfiku. Klasyfikowany początkowo jako krążownik liniowy, a od 1940 roku jako szybki pancernik, był okrętem typu Kongō, jednym z czterech. Zbudowany w latach 1911-1914 w stoczni marynarki wojennej w porcie Yokosuka, w połowie lat 20. przeszedł pierwszą modernizację...
29 lipca 1944 roku doszło do spotkania gen. por. Crerara, który był dowódcą kanadyjskiej 1. Armii oraz gen. por. Simondsa, dowodzącego kanadyjskim II Korpusem. W trakcie tej narady Crerar nakazał przystąpienie do opracowania nowej operacji wzdłuż szosy Caen–Falaie. Natarcie miało zostać wykonane w terminie nie dłuższym niż 10 dni, a celem było...
Zagadnienie wprowadzania nowych rozwiązań techniczno-technologicznych najciekawiej przedstawiało się w ZSRR, ponieważ w kraju tym istniał ogromny przemysł pancerny, ale też działała potężna flota czołgów, lecz oba te zjawiska około 1935 roku były już jednako przestarzałe. Sowieccy specjaliści z całego przemysłu zbrojeniowego, podróżując...
W rejonie miasta Bardonecchia włoską ofensywę w czerwcu 1940 roku w ograniczonym stopniu wsparła artyleria forteczna. Rozlokowano tutaj działa 75 mm/27 baterii B3 i B4 na Punta Quattro Sorelle (2698 m; były to 619. i 612. Bateria GaF), działa 149 mm/35 w Forcie Bramafam (516. Bateria GaF) oraz baterie Foens (211. GaF) i Jafferau (137. GaF).
Wieczorem 21 października do gabinetu Andrieja Nikołajewicza Tupolewa wkroczyło trzech agentów NKWD, czwarty zajął sekretariat. W tym czasie Tupolew, będący jednym z założycieli Centralnego Instytutu Aerohydrodynamicznego (CAGI), pełnił funkcję głównego inżyniera Głównego Zarządu Przemysłu Lotniczego (GUAP).
W czasie II wojny światowej Armia Czerwona masowo używała czołgów ciężkich, początkowo, to jest w latach 1941-1943, typoszeregu KW (KW z małą wieżą, zwany KW-1, KW z dużą wieżą, tzw. KW-2, KW-1S, wreszcie KW-85), a następnie IS (IS-85 na początku 1944 roku oraz IS-122 w latach 1944-1945).
Wodnosamolot obserwacyjny Mitsubishi F1M2, w kodzie alianckim nazywany Pete, był ostatnim dwupłatem przyjętym do wyposażenia Lotnictwa Cesarskiej Japońskiej Marynarki Wojennej i jedynym produkowanym seryjnie samolotem tej kategorii (pomijając nieliczne samoloty obserwacyjne Nakajima J1N1-F).
Ogólna koncepcja krajowego czołgu pływającego powstała w połowie 1935 roku, jednak początkowe ułożenie silnika poprzecznie do kierunku jazdy wymuszało konieczność zastosowania bardziej skomplikowanego układu przeniesienia. Po fiasku pierwszej koncepcji inż. Habich proponuje umieszczenie silnika klasycznie...
W Siłach Zbrojnych PRL 7. Dywizja Desantowa była przez lata jednym z najbardziej ofensywnych „narzędzi” w rękach polskich dowódców. Została stworzona w pierwszej połowie lat 60. na potrzeby wojny totalnej Układu Warszawskiego z NATO, dla której opracowano prosty plan – opanować całą Europę! W tym planie żołnierz polski miał się bić na tak zwanym froncie nadmorskim, czyli zajmować północne landy RFN i Danię. Zdobycie tej ostatniej miało otworzyć wrota, czyli Cieśniny Duńskie dla flot bałtyckich trzech państw członkowskich UW. I właśnie atak od strony morza na Jutlandię był zadaniem, którego mieli się podjąć żołnierze w niebieskich beretach.
Postępujące dynamicznie w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej upowszechnienie samolotów bojowych z napędem odrzutowym stało się impulsem dla pojawienia się wraz z nimi całej gamy nowego sprzętu naziemnego służącego zapewnieniu większego bezpieczeństwa wykonywanych operacji lotniczych. Wzrost prędkości startu i lądowania samolotów odrzutowych w połączeniu ze znaczną ilością znajdującego w ich zbiornikach paliwa lotniczego zwiększały prawdopodobieństwo intensywnego pożaru na obrzeżach bazy lotniczej w przypadku ich awarii lub katastrofy. W takich okolicznościach kluczowe dla powodzenia podejmowanych działań ratowniczych było dysponowanie przez służby lotniskowe specjalizowanymi pojazdami ratowniczo-gaśniczymi, charakteryzującymi się nie tylko znaczną dzielnością terenową i prędkością maksymalną, dzięki czemu możliwe było szybkie dotarcie do miejsca zdarzenia lotniczego, ale także odpowiednią ładownością, umożliwiającą efektywne zwalczanie pożaru za pomocą przewożonych środków gaśniczych.