Artykuły

Rejs od kuchni. Obsługa samolotu komunikacyjnego w porcie lotniczym – cz. I

Z dóbr i usług korzystamy niemal na każdym kroku. Nie myślimy jednak o tym, z jak ciężką i skomplikowaną nieraz pracą wiąże się ich przygotowanie. Tak samo jest na lotnisku cywilnym, na którym przyszykowanie samolotu do rejsu na pierwszy rzut oka może wydawać się banalne. 

Zobacz więcej

HMS Warspite – najsłynniejszy pancernik Royal Navy

Brytyjczycy, jako naród nierozerwalnie związany z morzem, zapewne po dziś dzień żałują, że jedynym większym, zachowanym okrętem – pamiątką z czasów chwały Royal Navy z lat II wojny światowej – jest lekki krążownik Belfast, podczas gdy na złom oddano wszystkie pancerniki. 

Zobacz więcej

Zdobyć Madagaskar! Operacja „Ironclad”

5 maja 1942 roku rozpoczęła się operacja „Ironclad”, której celem było zdobycie francuskiego bazy Diego Suarez. Zwolennikiem zajęcia tej niezwykle ważnej wyspy administrowanej przez przedstawicieli rządu marszałka Philippa Pétaina był gen. Charles de Gaulle, który roztoczył perspektywę łatwego zwycięstwa. 

Zobacz więcej

Stalowe antylopy. Powstanie South African Tank Corps

W 1937 roku południowoafrykańscy sztabowcy podjęli starania o zakup, a gdy to się nie powiodło o rozpoczęcie prac nad własnym samochodem pancernym. Ograniczone środki finansowe na siły zbrojne Związku Południowej Afryki sprawiły, że organizacja jednostek motorowych była niemożliwa. 

Zobacz więcej

Czołg lekki Mark VII Tetrarch

Przed świtem 6 czerwca 1944 r. żołnierze brytyjskiej 6. Dywizji Powietrznodesantowej wylądowali na tyłach wojsk niemieckich w Normandii we Francji, odgrywając rolę forpoczty alianckich sił inwazyjnych. Wieczorem tego dnia po raz pierwszy dokonano w warunkach bojowych udanego desantu szybowcowego pojazdów pancernych.

Zobacz więcej

Martin Model 167 – niedoszły zwycięzca

 Wiosną 1937 r. w ogarniętej wojną domową Hiszpanii obie strony konfliktu zaczęły wykorzystywać dwusilnikowe bombowce o całkowicie metalowej konstrukcji, zdolne uciec atakującym je samolotom myśliwskim. Informacje o tym sprawiły, że dowództwo Korpusu Lotniczego Armii Stanów Zjednoczonych...

Zobacz więcej

13 grudnia 1981 z dalszej i coraz bliższej perspektywy

Co nam zostaje w pamięci, a co znika po latach spędzonych na pokładach statków? Jak się okazuje, nie ma we wspomnieniach ani sztormów, ani „walki z żywiołem”, a nawet uczuć, jakie budzi widok pustego horyzontu. 

Zobacz więcej

„Showboat”, czyli amerykański pancernik USS „North Carolina” (BB-55). – część. 2

Na początku lat 30. XX w., powrócono w US Navy do prac rozwojowych nad niezawodnymi i odpornymi na uszkodzenia siłowniami turboparowymi. Przy projektowaniu nowych urządzeń napędowych wykorzystane zostały doświadczenia z wieloletnich prób z wysokociśnieniowymi kotłami parowymi. 

Zobacz więcej

Wirtualna flota, czyli recenzja gry „World of Warships”

Po medialnym sukcesie gry „World of Tanks”, białoruska firma Wargaming.net idąc za ciosem, postanowiła wzbogacić swój dorobek w zakresie komputerowych produkcji o tematyce wojennej. Tak oto narodził się ”World of Warplanes”, a także nie tak dawno „World of Warships”. 

Zobacz więcej

Czy Polsce jest potrzebny przemysł obronny ?

Zainspirowany trochę tekstem z bloga jednego z generałów w stanie spoczynku, dotyczącym oceny defilady op. cit. „… defilada była… raczej przeglądem zakupów dla wojska, niż „pokazem siły”. Do tego większość pokazanego sprzętu była pochodzenia zagranicznego...

Zobacz więcej

Pojazdy AUV w Marynarce Wojennej

Współczesny postęp techniczny, którego jesteśmy świadkami, stwarza niemal nieograniczone możliwości zastosowania środków i systemów bezzałogowych w działaniach militarnych, w tym także prowadzonych na morzu.

Zobacz więcej

Polska Marynarka Wojenna – pogląd dyletanta

Artykuł dotyczący przyszłości polskiej Marynarki Wojennej (MSiO 9-10/2015) zdecydowanie nie wydał mi się przekonywujący. W szczególności brakuje mi konkluzji, jaka to właściwie Marynarka Wojenna jest Polsce potrzebna. 

Zobacz więcej

Park Weteranów w Buffalo

Na brzegu Jeziora Erie w mieście Buffalo, stanie Nowy Jork, w Parku Weteranów znajduje się „Buffalo i Erie County & Military Park”.

Zobacz więcej

Przypadek Akademika Szokalskiego, czyli niezamierzona demonstracja antarktycznych możliwości (niemożności?)

Na przełomie 2013 i 2014 roku w Antarktyce, u wybrzeży Ziemi Adeli rozegrały się wydarzenia, które pośrednio zmuszają do nieco innego spojrzenia na „dalekie południe”.

Zobacz więcej

Elektryczny prom Ampere

Zjawiskiem naturalnym w historii techniki było przejmowanie nowoczesnych rozwiązań, sprawdzonych w wojsku, do zastosowań cywilnych. Statek, który chcemy dzisiaj przedstawić wygląda jak zwykły prom. Z punktu widzenia napędu jednak bardziej przypomina... okręt podwodny.

Zobacz więcej

Sensacyjne odkrycie wraku niemieckiego bombowca

Postęp jaki dokonał sie w dziedzinie penetrowania naszego wewnętrznego „kosmosu” jakim sa morskie głębiny jest niewiarygodny. Pozwala mieć nadzieję, że już wkrótce odnajdziemy wszystko to co kiedykolwiek zgubiliśmy na morzu...

Zobacz więcej

Niemieckie Towarzystwo Ratowania Rozbitków ze Statków

Deutsche Gesellschaft zur Rettung Schiffbrüchiger (DGzRS), czyli Niemieckie Towarzystwo Ratowania Rozbitków ze Statków jest organizacją pozarządową – stowarzyszeniem, założonym w celu ratowania ludzi z zagrożeń na morzu. W tym roku mija 150 lat od chwili jago  założenia.

Zobacz więcej

Fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry pod polską banderą

Przystąpienie Polski do NATO należy uznać za jedno z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii naszego kraju. Po raz pierwszy Polska ma możliwość działania jako pełnoprawny członek sojuszu, którego trzon stanowią państwa morskie (maritime nations). 

Zobacz więcej

Broń Bonda. Jamesa Bonda

Film Spectre jest 24. według oficjalnej listy bondowskich filmów, produkowanych przez firmę EON Productions, należącą do rodziny Brocolli. Bondologia nieoficjalna dodaje do tej listy jeszcze co najmniej dwa tytuły: siódmy film z Seanem Connerym jako Bondem Never Say Never Again z 1983 roku oraz pierwsze, telewizyjne Casino Royale z 1954 roku, z Barrym Nelsonem w roli głównej. Film z czasów, gdy hasło „James Bond” nie znaczyło jeszcze wiele w popkulturze, a powieści Iana Fleminga były znane tylko nielicznym wielbicielom gatunku. 

Zobacz więcej

Szwajcarskie małe coś

Jeśli poprosić kogo, aby uzupełnił zdanie „szwajcarski, mały, składany...” – niechybnie uzyskamy odpowiedź „- scyzoryk!”. Tymczasem może to także być wielofunkcyjny zestaw mikro-narzędzi w formie breloczka, którego cała idea sprowadza się właśnie do... braku ostrej klingi. Scyzoryk czy multitool – w każdym razie rzecz składana i kieszonkowych rozmiarów – rzeczywiście kojarzyć się może z alpejską krainą mlekiem i zegarkami płynącą. Tyle, że prawdę mówiąc chodzi w tym wypadku o Szwajcarów amerykańskich, z Ohio, bo tam właśnie zlokalizowana jest firma SWISS+TECH. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter