Amerykańskie niszczyciele typu Porter Część 2

Amerykańskie niszczyciele typu Porter Część 2

Grzegorz Nowak

 

USS SELFRIDGE DD-357

            Niszczyciel Selfridge oznaczony sygnaturą DD-357 był w historii US Navy drugą jednostką o tej nazwie i drugim okrętem typu Porter w kolejności. Stępkę położono 18 grudnia 1933 roku w stoczni New York Shipbuilding Co. w Camden (Stan Nowy Jork). Uroczyste wodowanie odbyło się w dniu 18 kwietnia 1936 roku - matką chrzestną została D.I. Selfridge. Nowy okręt przekazano do służby 26 listopada 1936 roku. Pierwszym dowódcą został komandor H.D. Clarke.

            Niszczyciel Selfridge został przekazany do służby wkrótce po podpisaniu porozumienia między hitlerowskimi Niemcami a faszystowskimi Włochami tworzącego oś Rzym-Berlin, do której później dołączyła Japonia. Zwyczajem w amerykańskiej Flocie Atlantyckiej było wysyłanie swoich okrętów w pierwsze rejsy szkoleniowe w rejony Morza Północnego, Południowego Atlantyku oraz Morza Śródziemnego. Pomimo zaostrzającej się sytuacji politycznej w Europie, Selfridge został zgodnie ze wspomnianym zwyczajem skierowany na Morze Śródziemne w swój pierwszy rejs szkolny oraz na pierwsze próby morskie w styczniu 1937 roku. W marcu zakończył szkolenie na wodach europejskich i został skierowany w rejon Karaibów, gdzie operował przez kolejny miesiąc. Na przełomie kwietnia i maja okręt został dokowany w Philadelphia Navy Yard celem przeprowadzenia niezbędnych prac remontowo-konserwacyjnych oraz usunięcia wszelkich zaobserwowanych usterek technicznych. Do sierpnia pozostawał w rejonie Filadelfii odbywając krótkie rejsy szkolne.

            We wrześniu 1937 roku odbył rejs do Poughkeepsie jako część eskorty prezydenckiej, po czym zawinął do bazy w Norfolk. W październiku opuścił Norfolk i skierował się w rejon Kanału Panamskiego. Pokonując śluzy Kanału znalazł się na wodach Pacyfiku. Powrócił do Norfolk w listopadzie, aby ponownie wziąć udział w eskorcie prezydenckiej. Do 9 grudnia przebywał na wodach wschodniego wybrzeża, następnie został ponownie skierowany w strefę Kanału Panamskiego, aby znaleźć się na wodach Pacyfiku. W dniu 13 grudnia niszczyciel połączył się z Battle Force (Flota Zachodniego Wybrzeża). Został mianowany okrętem flagowym Dywizjonu niszczycieli (DesRon) nr 4. W dniu 22 grudnia zawinął do bazy San Diego na zachodnim wybrzeżu USA.

Pełna wersja artykułu w magazynie TWH 4/2016

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter