Przez dwie dekady był bez wątpienia wizytówką biało-czerwonej bandery na wodach okalających Europę i Afrykę. I choć jego sylwetka w niczym nie przypominała prawdziwego okrętu wojennego, to na jego pokładzie szlify marynarskiej profesji zdobyły setki przyszłych oficerów naszej marynarki wojennej.
W poprzednim numerze naszego magazynu zaprezentowaliśmy pierwszą cześć artykułu o planowanych austro-węgierskich pancernikach typu Ersatz Monarch. W tym numerze dokończymy opowieść rozpisując na detale konstrukcję jednostek, które nigdy nie zostały zbudowane.
Była godzina 3.30 w nocy, 7 października 1864 r., gdy dowódca konfederackiego krążownika Florida porucznik Charles Manigault Morris został obudzony przez właściciela hotelu w brazylijskim porcie Bahia. Usłyszał od niego, że od strony nabrzeża, przy którym kotwiczył rajder, dobiegają krzyki i wystrzały...
Boeing B-29 Superfortress był najbardziej zaawansowanym technicznie, a przez to najbardziej skomplikowanym samolotem skonstruowanym i produkowanym podczas drugiej wojny światowej. Był pierwszym w świecie bombowcem strategicznym nowej generacji, wyposażonym w ciśnieniowe kabiny i zdalnie sterowane wieżyczki strzeleckie...
Jedną z najbardziej zdumiewających operacji Luftwaffe w czasie drugiej wojny światowej było wsparcie antybrytyjskiej rebelii w odległym Iraku. Komponent lotniczy wysłany w maju 1941 roku składał się z samolotów niszczycielskich Bf 110 z pułku ZG 76 i bombowców He 111 z pułku KG 4, a wspierany był przez samoloty transportowe...
Śmigłowiec Mi-24 stał się symbolem radzieckiej interwencji w Afganistanie. Maszyny te były aktywnie wykorzystywane od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Ze względu na charakterystyczną drapieżną sylwetkę zyskały wśród radzieckich żołnierzy przydomek „krokodyl”. Mudżahedini nazywali je zaś „szatan-arba” (pol.: rydwan szatana).
Tu-95 powstał w latach 50. ubiegłego wieku jako samolot bombowy do wykonywania uderzeń jądrowych na cele o znaczeniu strategicznym i operacyjnym. Od czasu powstania wersji przystosowanych do przenoszenia pocisków rakietowych dalekiego zasięgu, w tym manewrujących, stał się trzonem radzieckich sił odstraszania jądrowego.
Su-24M to najpotężniejszy samolot uderzeniowy w Sił Powietrznych Siłach Zbrojnych Ukrainy. Mając to na uwadze, jest oczywiste, że ukraińskie Su-24 znajdują się wysoko na liście głównych celów rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych. Mimo podejmowania przez siły rosyjskie licznych prób zniszczenia floty ukraińskich Su-24 w ciągu półtora roku wojny...
O podejmowanych i planowanych działaniach w zakresie tworzenia systemu naziemnej zintegrowanej obrony powietrznej w ramach programów: Pilica+, Mała Narew, Narew i Wisła oraz systemu artylerii rakietowej Homar z zastępcą szefa Agencji Uzbrojenia, a jednocześnie Pełnomocnikiem Ministra Obrony Narodowej do spraw...
Postęp w dziedzinie lotniczych środków rażenia i użycia bezzałogowych statków powietrznych zmusił radzieckie Ministerstwo Obrony w połowie lat 70. XX wieku do przeglądu wymagań dla istniejących przeciwlotniczych zestawów rakietowych (pzr) i zainicjowania powstania nowego przeciwlotniczego zestawu rakietowego szczebla dywizji o kryptonimie Tor.
Singapur utrzymuje poprawne relacje z sąsiednimi państwami i nie ma wrogów w najbliższym otoczeniu, ale ochrona suwerenności i interesów narodowych wymaga utrzymywania silnych, nowoczesnych i dobrze wyposażonych sił zbrojnych. Decydującą rolę w systemie obrony kraju odgrywają Siły Powietrzne Republiki Singapuru...
Pojazdy opancerzone serii Kozak tworzone są przy użyciu najpowszechniejszej metody produkcji pojazdów tej klasy w Ukrainie – poprzez zainstalowanie nadwozia własnego projektu na importowanym podwoziu. Dotychczas powstała cała seria takich konstrukcji.
Odwołując się do klasycznej teorii geopolitycznej Nicolasa Spykmana mocarstwo morskie, by kontrolować świat musi utrzymywać obszar tak zwanego „rimlandu”. Są to tereny okalające lądowy masyw euroazjatycki, czyli „wyspę świata”. W definicję tę doskonale wpisują się archipelagi Azji Wschodniej i Południowej, w tym Filipiny.
Podczas tegorocznej edycji międzynarodowego Salonu Lotniczego w Paryżu szefujący konsorcjum Eurofighter Giancarlo Mezzanatto zasugerować miał możliwość pozyskania przez konsorcjum w ciągu najbliższych dwóch lat zamówień na nawet 200 nowych europejskich myśliwców.
Nagle sobie uzmysłowiłem, jak odmiennie wszystko mogłoby się ułożyć, gdyby Hannibal dokonał inwazji Italii drogą morską, albo gdyby po inwazji miał swobodne połączenie morskie z Kartaginą – wspominał Alfred T. Mahan (1840-1914) amerykański wybitny teoretyk morskiej sztuki wojennej.
Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza odgrywa coraz większą rolę w najnowszych planach geopolitycznych Pekinu. Bowiem realizacja długofalowych zamierzeń nie może dokonać się wyłącznie w oparciu o ekspansję gospodarczą, ale także z zaznaczeniem trwałej lub czasowej obecności militarnej niemal we wszystkich zakątkach naszego globu.
Podczas czerwcowego salonu lotniczego Paris Air Show przedstawiciele amerykańskiej firmy General Atomics Aeronautical Systems Inc. potwierdzili plany wykonania demonstracyjnych lotów opracowanego przezeń bezzałogowego statku powietrznego klasy STOL Mojave z pokładu jednego z brytyjskich lotniskowców typu Queen Elizabeth.
Planowanie III wojny światowej, czyli konfliktu zbrojnego pomiędzy Paktem Północnoatlantyckim (NATO) a Układem Warszawskim (UW), zawierało scenariusze, których realizacja oznaczałaby zmianę Europy w atomową pustynię. Użycie broni masowego rażenia miałoby z pewnością swoje konsekwencje także dla ludzi żyjących na innych kontynentach.
Mimo wysiłków 2. Armii Gwardyjskiej, która w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia próbowała przebić się przez niemieckie okrążenie w rejonie Saur-Mogilskij i umożliwić wycofanie oddziałom 3. i 33. Gwardyjskich Dywizji Strzelców, większość żołnierzy okrążonych pułków zginęła w „kotle” i tylko nielicznym udało się przebić do swoich.