Artykuły

„Stalinami” na Warszawę

Latem 1944 roku w bezpośrednim rejonie Warszawy walczył 62. Samodzielny Gwardyjski Pułk Czołgów Ciężkich, uzbrojony w czołgi Iosif Stalin 122, zwane wówczas również KW-122. Jednostka, dowodzona przez pułkownika Grigorija Anisimowa, a następnie podpułkownika Ogłoblina, stoczyła szereg głośnych bojów...

Zobacz więcej

Wojska pancerne armii czechosłowackiej. Organizacja i wyposażenie w latach 1945–1949

Przebieg II wojny światowej wyraźnie wskazał na olbrzymie znaczenie w walkach na lądzie wojsk pancernych. Motoryzacja i silne nasycenie sprzętem opancerzonym były bez wątpienia wyznacznikiem nowoczesnych i efektywnych sił zbrojnych. Doświadczenia te nie były obce również politykom i wojskowym czechosłowackim...

Zobacz więcej

Czajki w boju

Chociaż w 1939 roku era dwupłatowych samolotów myśliwskich powoli przechodziła do historii, to tego typu maszyny były jeszcze produkowane na potrzeby głównych potęg lotniczych. W Wielkiej Brytanii produkcję Gladiatora zakładów Gloster zakończono dopiero w kwietniu 1940 roku. 

Zobacz więcej

Kosiarka z Tikkakoski – długowieczny Suomi

Słynna wojna zimowa przekonała cały świat o wartościach peemów, które to zalety dotąd wojny o Gran Chaco i w Hiszpanii jedynie zarysowały. Głównym uzbrojeniem fińskiej armii były w niej Mosiny i Maximy, ale świat zapamiętał z niej głównie pistolet maszynowy noszący nazwę kraju, w którego obronie stanął – Suomi.

Zobacz więcej

Kontyngent RAF we Francji, 1939–1940. Część 1

Zgrupowanie brytyjskiego lotnictwa na kontynencie, niewielkie w porównaniu z francuską Armée de l’Air, siłą rzeczy miało odgrywać rolę drugoplanową. Rozwój wydarzeń sprawił jednak, że kontyngent RAF w Francji znalazł się na pierwszej linii ognia. Zanim oddał ostatnie lotniska... przysporzył Niemcom dotkliwych strat.

Zobacz więcej

Operacja „Połkowodiec Rumiancew”. Część 2

W następnej fazie, po 6 sierpnia 1943 roku, operacja „Połkowodiec Rumiancew” przekształcała się najpierw w wyścig obu walczących stron ku miejscowościom o znaczeniu strategicznym, stopującym nacierających lub pomocnym dla broniących się. Sowieci szybko ustalili wtedy, że Niemcy ściągają w rejon Charkowa duże, świeże siły...

Zobacz więcej

Peltor ComTac VI

Właściwe zabezpieczenie wzroku i słuchu przy różnego rodzaju aktywnościach strzeleckich to absolutna podstawa bezpieczeństwa. Żeby chronić słuch, można korzystać z bardzo szerokiej gamy rozwiązań różniących się skutecznością i wygodą, ale także zaawansowaniem technologicznym i ceną.

Zobacz więcej

Modyfikacje taktyczne karabinka HK416 w polskich siłach specjalnych na przykładzie byłych komandosów z Lublińca

„Konfiguracje były uzależnione od posiadanego wówczas wyposażenia, zadań oraz posiadanej w tym czasie wiedzy. Często eksperymentowaliśmy, nie zawsze były to trafione pomysły”.

Zobacz więcej

Kaiser US Shooting Products X-7 Monarch: 2233 gramy AR-a

Przeróżnych klonów AR-15 na rynku jest całe mnóstwo. Mniej lub bardziej klasyczne, nowoczesne, totalnie odjechane, wyprodukowane w USA, Niemczech, Polsce, Chinach, a nawet w Jordanii, kosztujące śmieszne pieniądze albo całe worki złotych monet. A historia AR-15 zaczęła się przecież od prostego karabinka, który miał być przede wszystkim… lekki.

Zobacz więcej

Olight BALDR Mini – światło EDC z laserem

Jakiś czas temu na łamach magazynu „Strzał” opisywaliśmy małą latarkę pod pistolet przeznaczoną do „edecowania”, czyli Olight Valkyrie Mini 2, a także większą BALDR wyposażoną w laserowy wskaźnik celu. A gdyby tak połączyć jedną konstrukcję z drugą? Co by z tego wyszło?

Zobacz więcej

Kriss Vector SDP .22lr

Nie ma chyba wśród miłośników broni palnej nikogo, kto nie kojarzyłby wyjątkowo oryginalnego (zarówno pod względem designu, jak i mechaniki) pistoletu maszynowego Kriss Vector, który opisywaliśmy w naszym czasopiśmie (12/2016). Broń ta stała się także jednym z ulubionych rekwizytów na planie filmów S-F, a jej cywilną wersję może nabyć każdy...

Zobacz więcej

Helikon-Tex Training Mini Rig

Helikon-Tex ma w swojej ofercie taką górę sprzętu, że aby ułatwić odnalezienie się w tym wszystkim, podzielił go na „linie produktowe”. Jedną z nich jest RANGE, czyli wszystko to, co strzelcowi na strzelnicy (i nie tylko) może się przydać. A wśród tych rzeczy odnajdziemy Training Mini Rig.

Zobacz więcej

A-TEC

20 grudnia 2019 roku uchwalono ustawę mającą na celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami możliwe jest używanie tłumików huku (inaczej modulatorów czy moderatorów dźwięku) podczas odstrzałów sanitarnych zwierząt – w tym przypadku dzików chorych na ASF (afrykański pomór świń).

Zobacz więcej

Lotnicze sny o potędze. Polskie projekty samolotów bojowych z lat 90.

Początek lat 90. ubiegłego wieku obfitował w doniesienia na temat prac prowadzonych nad projektami polskich samolotów bojowych. W przytłaczającej większości skupiały się one nad opracowaniem koncepcji i planów maszyn szturmowych, określanych również mianem samolotów wsparcia bezpośredniego. 

Zobacz więcej

Programy okrętowe i lotnicze Marinha do Brasil

Koncentrując się na co dzień na wysiłkach modernizacyjnych europejskich sąsiadów Polski, jej potencjalnych sojuszników i przeciwników, znacznej liczbie obserwatorów umykają analogiczne procesy zachodzące w innych rejonach naszego globu. Za szczególnie rzadko opisywany i obcy dla polskich czytelników można uznać...

Zobacz więcej

Modernizacja techniczna Sił Zbrojnych RP w 2020 roku

Najważniejszym ubiegłorocznym wydarzeniem dotyczącym unowocześnienia polskiej armii było niewątpliwie podpisanie umowy na zakup samolotów F-35A Lightning II. Zabrakło natomiast oczekiwanych od kilku lat decyzji w sprawie rozpoczęcia wielu innych priorytetowych programów modernizacyjnych, w szczególności...

Zobacz więcej

Zmiany w rosyjskich Wojskach Powietrznodesantowych

Rosyjskie Wojska Powietrznodesantowe (WPD), to jedynie ok. 5% stanu osobowego sił zbrojnych tego kraju, a jednocześnie samodzielny rodzaj wojsk podporządkowany bezpośrednio naczelnemu dowódcy, który utrzymując zdolność do przerzutu zapewnia możliwość projekcji siły w dowolnym rejonie Rosji oraz w jej bezpośrednim sąsiedztwie. 

Zobacz więcej

Czołgi lekkie – powrót do łask

Obecnie zauważalny stał się renesans czołgów podstawowych (MBT), ale wraz nimi następuje rozwój kolejnego pokolenia czołgów lekkich. Jednocześnie ich zastosowanie przestało być wyłącznie niszowe i dla maszyn tego typu – obok czołgów podstawowych – wyszukuje się nowe zadania. 

Zobacz więcej

Nie tylko F-16. Modernizacja słowackich sił zbrojnych

Ostatnie lata były niewątpliwie okresem przyspieszenia modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Republiki Słowacji. Procentowy wzrost wydatków obronnych Słowacji w latach 2012–2019 był jednym z czterech najwyższych spośród wszystkich krajów NATO. Trudno jednak uznać, aby proces ten był wyłącznie pasmem sukcesów.

Zobacz więcej

Handley Page Hampden. Część I

W momencie oblotu Hampden był jednym z najnowocześniejszych bombowców na świecie. Staranne dopracowanie konstrukcji pod względem aerodynamicznym sprawiało, że miał wysoką prędkość, bardzo dobrą zwrotność i przyjemne własności pilotażowe. Brak potencjału rozwojowego i słabość uzbrojenia wynikające z...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter