Artykuły

Siły Powietrzne Indii. Część II

Indyjskie Siły Powietrzne mają około 1900 samolotów, śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych produkcji radzieckiej, rosyjskiej, francuskiej, brytyjskiej, szwajcarskiej, słoweńskiej, amerykańskiej, brazylijskiej, izraelskiej i indyjskiej (zarówno własnej, jak i licencyjnej). Wiele z nich to przestarzałe maszyny...

Zobacz więcej

Samoloty rozpoznania operacyjno-strategicznego rodziny RC-135

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych dysponują obecnie dwoma podstawowymi typami załogowych statków powietrznych przeznaczonych do operacyjno-strategicznego rozpoznania środków elektronicznych potencjalnych przeciwników, dzięki którym tworzony jest obraz sytuacji elektronicznej na obszarze operacyjnego zainteresowania. 

Zobacz więcej

Flota C-130 Hercules. Cz. I – użytkownicy w Amerykach i Europie

Zbudowany w liczbie ponad 2500 egzemplarzy C-130 od ponad sześćdziesięciu lat jest symbolem wojskowego samolotu transportowego. Mimo upływu lat Hercules wciąż cieszy się ogromną popularnością, a obecny portfel zamówień pozwoli na funkcjonowanie linii montażowej w Marietta co najmniej do końca bieżącej dekady. 

Zobacz więcej

Modernizacja Lotnictwa Policji

Modernizacja parku lotniczego służb ratunkowych i porządku publicznego przebiega w Polsce w różny sposób. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe już od dłuższego czasu może korzystać ze zmodernizowanej, ustandaryzowanej i rozbudowywanej floty nowoczesnych śmigłowców. Z mniejszym rozgłosem i drobniejszymi krokami realizowana była...

Zobacz więcej

Vortex Spitfire HD Gen II 5x

Pytanie „co jest lepsze: celownik pryzmatyczny czy luneta biegowa?” pozostanie zapewne bez odpowiedzi. Biegówki przy wielu zaletach (w tym przede wszystkim regulowanej krotności, np. 1-6x, a nawet 1-8x i dużej szerokości pola widzenia przy powiększeniu 1-1,5x) mają jedną zasadniczą wadę: gabaryty. 

Zobacz więcej

Shadow Systems MR920L

No i się porobiło – po tym, jak wygasły patenty na rozwiązania Glocka 3. Generacji, niczym przysłowiowe grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się klony tej konstrukcji. Jedne są w wersji „budżetowej”– proste, niezawodne i tańsze od oryginału, a inne przypominają jako żywo drogie, customowe modyfikacje austriackiego pistoletu z górnej półki.

Zobacz więcej

II runda PPLRS

W dniach 17 – 18 października miałem ogromną przyjemność uczestniczyć w II Rundzie Pucharu Polski Long Range Shooting organizowanej przez Team99 Academy we współpracy z Salwą Wołomin, no i oczywiście najważniejszą instytucją, czyli WITU Zielonka.

Zobacz więcej

Odin – Olight na karabinek

Od pewnego czasu w ofercie firmy Olight dostępna jest pierwsza latarka przeznaczona przede wszystkim do montowania na broni (zwana także „taktyczną”), nazwana Odin (Strzał 7 – 8/2020). Niedawno dołączyła do niej pomniejszona odmiana, charakteryzująca się mniejszymi gabarytami nazwana, a jakże, Odin MINI.

Zobacz więcej

Helikon-Tex M-65 Covert Jacket

Czy można sprawić, że legendarny sprzęt, mający na karku kilkadziesiąt lat będzie przystawał do współczesnych czasów? Na pewno można próbować – jednym wyjdzie to lepiej, innym gorzej, a efekt końcowy tak czy siak może wzbudzać diametralnie różne odczucia.

Zobacz więcej

AREX Delta Gen.2 – plastikowy pistolet ze Słowenii

Jest w Słowenii pewna firma, która 25 lat temu zaczynała od produkcji narzędzi, a następnie weszła do sektora obronnego, dodając przy okazji do nazwy AREX słowo Defense. I jest w Katowicach firma, która w logotypie ma owal z liczbą 11 wewnątrz, znany z dawnych produktów ZM Łucznik. Co łączy słoweński AREX Defense i polski WORKS 11?

Zobacz więcej

Pomarina versus Impala Plus – co wybrać?

Na krajowym rynku nie brakuje strzelb samopowtarzalnych. Najwięcej modeli pochodzi z Turcji, bo kraj ten słynie z produkcji wszelakiej broni śrutowej. Czy warto szukać strzelb tureckich? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie.

Zobacz więcej

Grot S16/S10 FB-M1 vs Grot 762N

Wracamy do porównania i sprawdzenia, ile i czego jest w karabinku Grot – dziś zobaczymy, jak dużo w „małym” Grocie jest „dużego” Grota (albo odwrotnie), czyli zestawimy ze sobą karabinek Grot S16/S10 FB-M1 oraz karabin Grot 762N.

Zobacz więcej

Fiński transporter opancerzony PMPV MiSu 6x6

Być może w nieodległej przyszłości na wyposażenie fińskich sił zbrojnych trafi nowy transporter, przynajmniej takie są zapowiedzi, a pierwsze pojazdy przekazano już do wojskowych testów eksploatacyjnych. Taka decyzja pozwoliłaby na utrzymanie fińskich kompetencji w zakresie budowy kołowych pojazdów opancerzonych. 

Zobacz więcej

Ewolucja amerykańskich wojsk pancernych

Po pivocie prezydenta USA Baracka Obamy i strategii wysiłku militarnego ukierunkowanego na Azję (w domyśle Chiny), przyszedł 2014 rok i zbrojne wydarzenia ukraińsko-rosyjskie. Wywołało to szybką, początkowo trochę improwizowaną, następnie bardziej systemową odpowiedź amerykańskich sił zbrojnych na zagrożenia związane z...

Zobacz więcej

Duma Marine Nationale. Lotniskowiec Charles de Gaulle

Wbrew niektórym entuzjastycznym publikacjom, lotniskowce nie tworzą fundamentu współczesnych marynarek wojennych w Europie. System działania sił nawodnych najbardziej liczących się flot wojennych budowany jest raczej wokół niszczycieli rakietowych obrony powietrznej lub wielozadaniowych fregat rakietowych, natomiast...

Zobacz więcej

Laserowe systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe

Lasery znalazły zastosowanie militarne już wiele lat temu. Obecnie ich wykorzystanie, choćby do podświetlania celów dla amunicji precyzyjnej, pomiaru odległości, ale i poszukiwania min morskich, lub wykrywania przeszkód terenowych stało się czymś powszechnym. Są to oczywiście jedynie przykłady...

Zobacz więcej

Projekt radzieckiego kompleksu przeciwlotniczego 75T6 Igarka

Oprócz powszechnie znanych wzorów i systemów uzbrojenia powstawały i ciągle tworzone są liczne konstrukcje, które mimo swej oryginalności i dużego potencjału, nie trafiają jednak do produkcji, bardzo często także z pozatechnicznych przyczyn. Jedną z nich był radziecki system przeciwlotniczo-przeciwrakietowy o kryptonimie Igarka.

Zobacz więcej

„Hotel” zastąpi „Echo”. Nowa wersja C-130 Hercules dla polskiego lotnictwa

Decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej o pozyskaniu amerykańskich samolotów transportowych C-130H Hercules nie jest niespodzianką, należała bowiem do grupy wypracowanych i mających mocne, merytoryczne podstawy. Wymiana pokoleniowa polskich średnich samolotów transportowych jest technicznie konieczna...

Zobacz więcej

Prace badawczo-rozwojowe w obszarze polskiej obronności

W latach 20112020 podpisano łącznie 120 umów na realizację prac badawczo-rozwojowych z zakresu obronności o całkowitej wartości ok. 4,2 mld PLN. W tym samym okresie na finansowanie tych umów, jak i zawartych wcześniej, wydatkowano łącznie ponad 4,3 mld PLN, co jednak stanowiło jedynie 1,4% łącznych nakładów na obronność.

Zobacz więcej

Kawanishi N1K1-J Shiden. Część I

N1K1-J Shiden, w kodzie alianckim znany jako George 11, został skonstruowany w 1942 roku z własnej inicjatywy firmy Kawanishi jako lądowy (kołowy) wariant wodnosamolotu myśliwskiego N1K1 Kyōfū. Mimo niższych niż zakładano osiągów Shiden został przyjęty do uzbrojenia lotnictwa Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej i latem 1943 roku rozpoczęto jego produkcję.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter