uprowadzenie samolotu myśliwskiego MiG-15 przez prymusa Szkoły Orląt w Dęblinie por. pil. Franciszka Jareckiego, który 5 marca 1953 roku wylądował na duńskiej wyspie Bornholm, dostarczając „imperialistycznym wrogom” pilotowaną przez siebie największą lotniczą tajemnicę doby trwającej wówczas wojny koreańskiej.
Lipawa (niem. Libau, współcześnie Liepāja) położona w regionie kurlandzkim zachodniej Łotwy jest ważnym portem na Morzu Bałtyckim, a podczas II wojny światowej odgrywała szczególnie ważną rolę w 1944 i 1945 roku, kiedy front wschodni dotarł do krajów bałtyckich. W rezultacie radzieckie lotnictwo dokonało wielu nalotów...
Indie – często nazywane największą demokracją świata – stosownie do swoich ambicji narodowych oraz sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu mają jedne z największych sił powietrznych na świecie. Ich historia rozpoczęła się w 1932 roku od jednego klucza czterech dwupłatów.
Rozpoznawcze bezzałogowe statki powietrzne (BSP) Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk są wykorzystywane operacyjnie od 2001 roku, a patrolowe morskie MQ-4C Triton weszły do służby w 2018 roku. W tym czasie flota Global Hawków spędziła w powietrzu łącznie ponad 250 tys. godzin, wspierając operacje bojowe, stabilizacyjne i humanitarne na całym świecie.
Chilijskie Siły Powietrzne (Fuerza Aérea de Chile) nabyły łącznie 46 samolotów F-16 Fighting Falcon. Co ciekawe, najpierw w ramach programu Peace Puma zakupiono dziesięć fabrycznie nowych F-16C/D Block 50M. Kolejne maszyny, pozyskane w dwóch transzach po 18 egzemplarzy w ramach programów Peace Amstel i Peace Amstel II, to...
W 2020 roku do rosyjskich sił powietrznych – podporządkowanych dowództwu sił powietrzno-kosmicznych , a także do lotnictwa morskiego marynarki wojennej i jednostek centralnego podporządkowania krajowe przedsiębiorstwa sektora lotniczo-zbrojeniowego dostarczyły 34 nowe i 19 zmodernizowanych samolotów...
9 kwietnia w programie koreańskiego–indonezyjskiego myśliwca wielozadaniowego KF-X nastąpiło przełomowe wydarzenie. W zakładach KAI w Sacheon zaprezentowano ukończony pierwszy prototyp samolotu, który podczas uroczystej ceremonii otrzymał oficjalną nazwę KF-21 Boramae (młody jastrząb, używany do polowań).
Na początku lat trzydziestych XX wieku radziecki przemysł okrętowy okrzepł, podczas budowy okrętów podwodnych typu Prawda i Diekabrist oraz podwodnych stawiaczy min typu Leniniec zdobyto bezcenne doświadczenie. Przed kierownictwem Marynarki Wojennej ZSRR stanął problem zabezpieczenia morskich granic.
Przeprowadzona w październiku 1938 roku operacja rewindykacji spornych terenów Śląska Cieszyńskiego, powszechnie określanych mianem Zaolzia, do dziś budzi kontrowersje i stanowi przedmiot ożywionej dyskusji. Koncentruje się ona w znacznej mierze wokół zagadnień natury politycznej, społecznej lub wojskowej.
Niedobory techniki wojskowej w fińskich siłach zbrojnych w czasie wojny zimowej w latach 1939–1940, a także później w czasie wojny kontynuacyjnej w latach 1941–1944, były tak duże, że każdy sprawny sprzęt zdobyty na Armii Czerwonej był niemal natychmiast wykorzystywany przeciwko poprzednim właścicielom.
Traktat z Trianon zakazał armii węgierskiej posiadania sił pancernych oraz jakichkolwiek pojazdów opancerzonych (czołgów, samochodów i pociągów pancernych). Jednakże, rząd i dowództwo zdawało sobie sprawę z konieczności dysponowania takim uzbrojeniem, mając w pamięci sukcesy, które udało się osiągnąć, korzystając z...
Vladimír Francev, autor wielu opracowań o czechosłowackiej broni pancernej, którego prace bardzo sobie cenię, napisał w jednym ze swoich artykułów: prototyp czołgu lekkiego Š-II-aR stał się być może najbardziej modyfikowanym pojazdem pancernym firmy Škoda, a wyjaśnienie jego losów stało się sprawą czysto detektywistyczną.
W okresie II wojny światowej zdarzały się sytuacje, w których do działań bojowych wysyłano własne oddziały w mundurach przeciwnika oraz dysponujące jego sprzętem. Czasem przynosiło to zaskakująco dobre rezultaty, a czasem taktyka „konia trojańskiego” nie gwarantowała osiągnięcia spektakularnych sukcesów.
Po wprowadzeniu do służby późnym latem 1942 roku czołgów ciężkich Panzerkampfwagen VI Tiger, na światło dzienne wyszły trudne do przezwyciężenia problemy logistyczne, związane z ewakuacją uszkodzonych wozów z pola walki. Przyszykowane naprędce rozwiązanie, polegające na przypisaniu ciągnikom półgąsienicowym Sd.Kfz. 9 funkcji...
Rankiem 3 września III/6 Dywizjon miał operować z lotniska podstawowego oraz dwóch zasadzek, dysponując 14 sprawnymi myśliwcami (dwa inne postrzelane i rozbite ustawiono na boku lotniska koło stogów siana) oraz łącznikowym RWD 8.
Trzynasty dzień czerwca roku 1944 uznaje się w historii brytyjskiej 7. Dywizji Pancernej, czyli sławnych „Szczurów pustyni”, za faktycznie pechowy. Tego, bowiem dnia w normandzkim miasteczku Villers-Bocage oraz jego okolicy żołnierze dywizji doznali bolesnej porażki w walce z Niemcami.
Nie sposób wyobrazić sobie prowadzenia jakichkolwiek działań wojsk lądowych bez rozpoznania. Jego znaczenie od wieków jest niezmienne i kluczowe dla powodzenia w walce. Jakiekolwiek błędy w tej kwestii owocują dotkliwymi stratami czy porażkami, zaś prawidłowo prowadzone pozwala do pewnego stopnia kompensować słabość sił własnych.
Pojawienie się śmigłowców w wojsku odmieniło oblicze lotnictwa. Większe i zamożniejsze armie zaczęły szerzej korzystać z usług nowego rodzaju statków powietrznych już od początku lat 50. XX wieku. W naszej armii z wielu względów boom na nie nadszedł z opóźnieniem.
Na początku 2021 roku Wojsko Polskie, a w szczególności Wojska Lądowe, wciąż czekały na wdrożenie rozwiązania, znanego od wielu lat jako Rosomak BMS. Nadzieje, że coś drgnęło w programie, podsyciła najnowsza wizualizacja przygotowana przez realizującą przedsięwzięcie od strony przemysłowej Polską Grupę Zbrojeniową.
O ile po upadku pomysłu przejęcia fregat typu Adelaide od Royal Australian Navy temat pozyskiwania jednostek nawodnych z drugiej ręki na potrzeby Marynarki Wojennej RP praktycznie zanikł, to jednak na świecie praktyka pozyskiwania używanych jednostek nawodnych była, jest i zapewne będzie kontynuowana.