Artykuły

Okręty programu „Dywizjon 2020” – nowa jakość w siłach morskich Finlandii

Fińska marynarka wojenna (Merivoimat) realizuje obecnie jeden z najważniejszych programów okrętowych w swojej historii. Projekt Laivue 2020, czyli „Dywizjon 2020”, ma na celu wdrożenie do służby czterech nowoczesnych wielozadaniowych okrętów bojowych, które będą stanowić trzon Merivoimat

Zobacz więcej

Przeciwpancerne pociski kierowane w ludowym Wojsku Polskim

Jeśli wierzyć w przygotowane plany III wojny światowej, Europa miała stać się wielkim polem bitwy zagonów pancernych i zmechanizowanych armii Układu Warszawskiego i zaciekle broniących się wojsk NATO. W planach obrony, przygotowywanych zresztą przez obie strony przyszłego konfliktu, sporo uwagi poświęcano...

Zobacz więcej

Bojowe powietrzne bezzałogowce w tureckim wydaniu

W ostatnich latach Turcja wyrosła na wschodzącą potęgę w produkcji uzbrojonych powietrznych bezzałogowców (BSP). Choć z pewnością trudno zaliczyć Turcję do wiodących producentów lotniczych, przemysłowi tego kraju przez ostatnie 15 lat udało się opracować i wyprodukować wiele różnych aparatów praktycznie wszystkich kategorii. 

Zobacz więcej

Zmienne losy projektu hiszpańskich okrętów podwodnych typu S-80

Hiszpańska flota posiada długie, sięgające 1888 roku tradycje w dziedzinie projektowania, konstrukcji, jak i operacyjnego wykorzystania okrętów podwodnych. Armada Espańola również w swoich współczesnych planach zakłada konieczność posiadania nowoczesnych okrętów podwodnych, zdolnych do realizacji całego spektrum zadań. 

Zobacz więcej

Modernizacja wojsk pancernych

W strukturze Sił Zbrojnych RP znajduje się obecnie 13 batalionów czołgów, w tym: dwa bataliony czołgów Leopard 2A4 (modernizowanych do wersji Leopard 2PL), dwa niepełne bataliony czołgów Leopard 2A5, uzupełnione do pełnego stanu przez 14 czołgów Leopard 2A4, cztery bataliony czołgów PT-91 Twardy oraz pięć batalionów czołgów T-72M1R...

Zobacz więcej

Australijskie F-35 - wstępna gotowość operacyjna

28 grudnia 2020 roku Minister Obrony Australii, Linda Reynolds, oraz Minister Przemysłu Obronnego, Melissa Price, poinformowały o osiągnięciu wstępnej gotowości operacyjnej przez eksploatowane przez Royal Australian Air Force samoloty bojowe F-35A Lightning II. Australia stała się tym samym siódmym użytkownikiem...

Zobacz więcej

Quo Vadis FFG? Rozwój wielozadaniowych fregat rakietowych

Marynarki wojenne świata wykorzystują fregaty rakietowe jako przysłowiowe „konie robocze”. Źródło tego stanu rzeczy nie wynika z powodów ambicjonalnych czy też zwyczajowych, ale z faktu, że jednostki tej wielkości od bez mała dwustu lat zapewniają najkorzystniejszy stosunek kosztu do efektu. 

Zobacz więcej

Wyborowe Groty w Zielonce

4 grudnia 2020 roku, na strzelnicy Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia, odbył się pokaz karabinów wyborowych GROT 762N, zorganizowany przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom dla przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej odpowiedzialnych za szkolenie strzelców wyborowych.

Zobacz więcej

Monza

Turecka firma Istambul Silah w 2020 roku wprowadziła do produkcji zupełnie nowy sztucer powtarzalny o sygnaturze Monza. Jest to kolejny repetier znad Bosforu – pierwsza była Ata Arms z modelem Turqua. Ten ostatni po zaledwie paru latach doczekał się modyfikacji i Turqua gen. II jest już wytwarzana w kilku kalibrach, ma poprawioną...

Zobacz więcej

NGSW: Next Generation Squad Weapon

Next Generation Squad Weapon to niewątpliwie najważniejszy program zakupu broni strzeleckiej od ponad dekady, z pewnością także najbardziej ambitny. Jego założeniem jest opracowanie i wdrożenie do uzbrojenia zaawansowanego systemu składającego się z „inteligentnego” celownika, karabinu kalibru 6,8 mm i amunicji do niego o zmniejszonej masie. 

Zobacz więcej

Helikon-Tex SBR Carrying Bag

Posiadacze broni długiej od zawsze mają problem z jej transportem na strzelnicę, czyli jak zrobić to możliwie dyskretnie i „komfortowo” dla ładunku, nie narażając go na uszkodzenia. Rozwiązań jest wiele – od plastikowych, profesjonalnych skrzyń , przez pokrowce, zwykłe plecaki i torby, po przystosowane pokrowce na wędki lub inny sprzęt sportowy.

Zobacz więcej

Nighthawk Custom Firehawk – klamka za miliony monet

Ameryka Coltem 1911 i jego klonami stoi. Można tam mieć wszelkie mutacje tego klasycznego pistoletu, lepsze i gorsze, tanie i drogie, dobre i beznadziejne. Można mieć też przepięknego, idealnie spasowanego customa, na którego trzeba czekać w kolejce. Tak właśnie się dzieje w przypadku pistoletów tworzonych przez Nighthawk Custom.

Zobacz więcej

Stoeger STR9 – turecki Glock

Myślisz „Stoeger” i oczyma wyobraźni widzisz niezłą, tanią turecką strzelbę. Jak zamyślisz się głębiej, to zobaczysz gdzieś w tle firmę Benelli, będącą właścicielem marki Stoeger, a przy jeszcze głębszym zamyśleniu w oddali zamajaczy Beretta, bo w skład tego holdingu wchodzi Benelli. I takie właśnie, trochę pokręcone korzenie ma turecki...

Zobacz więcej

Wiley-X Detection

Jeśli chodzi o strzelectwo, to mam dwie „obsesje” - uwielbiam różnorodne systemy ochrony słuchu oraz okulary ochronne. Tych ostatnich mam ponad 30 par, a większość z nich stanowią produkty Wiley-X, w tym mój najbardziej ulubiony strzelecki zestaw, o którym razem z Lotosem napiszemy Wam parę słów.

Zobacz więcej

Ładowarki do magazynków cz.1

Strzelane ze współczesnej (i części historycznej) broni samopowtarzalnej nieodłącznie wiąże się z ładowaniem jej magazynków. Jeśli strzela się stosunkowo niewiele, nie stanowi to większego problemu, choć i wówczas sprężyny niektórych magazynków oraz konstrukcja ich szczęk dają nieźle popalić naszym palcom. 

Zobacz więcej

Operacja „Połkowodiec Rumiancew”. Część 1

Po wykrystalizowaniu się sytuacji strategicznej na froncie wschodnim wiosną 1943 roku Stawka rozpoczęła długi okres rozważań nad letnią kampanią. Od początku szczególną uwagę przyciągał tzw. Łuk Kurski, który ukształtował się wskutek ostatnich etapów działań zimowych na kierunku centralnym i południowym. 

Zobacz więcej

Cesarska armia niemiecka i motoryzacja podczas Wielkiej Wojny

W momencie wybuchu I wojny światowej samochody odgrywały w armii niemieckiej marginalną rolę. Poza odpowiednimi punktami w regulaminie służby polowej, obowiązywały trzy instrukcje, opublikowane w latach 1912–1913, dotyczące odpowiednio: mobilizacji i użytkowania samochodów...

Zobacz więcej

Myśliwiec Polikarpow I-153

Decyzja o produkcji seryjnej I-153 wynikała z uporczywego kontynuowania archaicznej koncepcji posiadania dwupłatowego myśliwca przeznaczonego do walki manewrowej. Samolot ten miał zastąpić niezbyt udany typ I-15bis do momentu wprowadzenia nowej generacji myśliwców pozostającej w dość odległych i mało konkretnych planach.

Zobacz więcej

Royal Air Force i Fleet Air Arm kontra Tirpitz. Część 2

W połowie 1944 roku, po czterech latach ataków z powietrza i spod wody, pancernik Tirpitz wciąż opierał się wszelkim próbom unieszkodliwienia go raz na zawsze. Skryty w odległych, trudnodostępnych fiordach północnej Norwegii, nadal zagrażał konwojom arktycznym do Rosji, które stanowiły podstawę sojuszu aliantów zachodnich ze Stalinem.

Zobacz więcej

Hornisse – stodoła na gąsienicach

Doświadczenia kampanii francuskiej ukazały planistom Wehrmachtu, że w ich arsenałach brakuje pojazdów bojowych zdolnych do nawiązania skutecznej walki z ciężkimi, solidnie opancerzonymi czołgami wroga, ponadto istnieje potrzeba dysponowania działami szturmowymi uzbrojonymi w haubice i armaty dużych kalibrów, mogącymi...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter