Artykuły

Polska dywizja pancerna

Broń pancerna, a zwłaszcza wyposażone w nią wielkie związki taktyczne stanowiły w drugiej połowie lat trzydziestych temat coraz liczniejszych publikacji w polskiej prasie fachowej. W duże mierze ograniczały się one jednak do omówienia rozwiązań zagranicznych – francuskich, włoskich czy niemieckich.

Zobacz więcej

Vought F7U Cutlass

Vought F7U Cutlass był jednym z najbardziej niezwykłych i nowatorskich samolotów kiedykolwiek przyjętych do wyposażenia lotnictwa US Navy. To pierwszy produkowany seryjnie amerykański samolot w układzie bezogonowym; pierwszy amerykański myśliwiec odrzutowy od początku zaprojektowany z myślą o użyciu silników z dopalaczami...

Zobacz więcej

Antonow An-32

Lekki samolot transportowy An-32 powstał na bazie An-26 z uwzględnieniem potrzeb klientów potrzebujących maszyn zdolnych do operowania w warunkach dużych wysokości i wysokich temperatur.

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Irlandii

Irlandzkie siły powietrzne są pod kilkoma względami nietypowe. Są jednymi z najmniejszych w Europie – obecnie mają 26 statków powietrznych, w tym tylko jeden z napędem odrzutowym. Nie dysponują samolotami bojowymi z prawdziwego zdarzenia, choć od czasu do czasu pojawiają się mniej lub bardziej...

Zobacz więcej

Indonezyjskie Suchoje. Su-27SK/SKM i Su-30MKK/MK2 w służbie Sił Powietrznych Indonezji

Siły Powietrzne Indonezji są jednym z bardziej egzotycznych użytkowników rosyjskich samolotów bojowych. Eksploatują obecnie szesnaście myśliwców Suchoja: pięć jednomiejscowych Su-27SK/SKM oraz jedenaście dwumiejscowych Su-30MKK/MK2. Od kilku lat negocjowany jest też kontrakt na zakup jedenastu najnowszych Su-35SK.

Zobacz więcej

Europejscy użytkownicy śmigłowców rodziny Mi-24

Śmigłowce bojowe (bojowo-transportowe) rodziny Mi-24 (Mi-35) są na świecie niezwykle rozpowszechnione, są bowiem na stanie sił zbrojnych i organizacji paramilitarnych prawie 60 krajów. Pomimo zachodzących w wielu armiach świata zmian nie zanosi się na to, abyśmy szybko rozstali się ze śmigłowcami tej rodziny...

Zobacz więcej

Renesans naddźwiękowych samolotów pasażerskich

Po skonstruowaniu w latach 50. pierwszych bojowych samolotów naddźwiękowych nieuniknione stało się zainteresowanie przemysłu opracowaniem samolotów cywilnych o wysokich osiągach prędkościowych. Kilka krajów zaangażowało się wówczas w prestiżowy wyścig w dziedzinie konstrukcji naddźwiękowych samolotów pasażerskich...

Zobacz więcej

Największe okręty desantowe-doki świata. Amerykański typ Wasp

Osiem uniwersalnych okrętów desantowych-doków typu Wasp (LHD) powstało na bazie udanego projektu śmigłowcowców desantowych (LHA) typu Tarawa. Cechą odróżniającą od poprzedników jest przede wszystkim rufowa rampa załadunkowa wraz z dokiem przeznaczonym m.in. dla poduszkowców, barek desantowych i łodzi hybrydowych. 

Zobacz więcej

Obrona powietrzna PRL Anno Domini 1982

Każda armia w czasie pokoju ma jedno, najważniejsze zadanie – jak najlepiej przygotować się do ewentualnego, nowego konfliktu zbrojnego. Podporządkowane są temu wszystkie zabiegi organizacyjne, proces szkolenia oraz modernizacja techniczna posiadanego uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia.

Zobacz więcej

Modernizacja Sił Zbrojnych RP – pod znakiem F-35 i COVID-19

Ustanowienie nowego Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 20212035, podpisane umowy na pozyskanie: wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A, elementów kolejnych siedmiu kompanijnych modułów ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych Rak oraz stacji radiolokacyjnych Bystra, a jednocześnie...

Zobacz więcej

Nie tylko transportowy. Różne wcielenia Airbusa C295

Od chwili oblotu pierwszego prototypu C295M minęły już ponad dwie dekady. W tym czasie linie produkcyjne opuściło co najmniej 176 maszyn tego typu (stan na kwiecień bieżącego roku). Kolejnych 38 oczekuje na dostawy, produkcję, lub też znajduje się w różnych fazach montażu. 

Zobacz więcej

Reanimacja polskich BWP-1

Niezmiennie od kilku dekad rzeczywistość polskiej piechoty zmechanizowanej, w grupie podstawowego sprzętu, stanowią bojowe wozy piechoty BWP-1 (BMP-1). Ten obrazek wizerunkowo wyciszany jest wysunięciem na pierwszy plan w defiladach i międzynarodowych ćwiczeniach pododdziałów  wyposażonych w KTO Rosomak

Zobacz więcej

Na szlaku Guderiana 10–14 września 1939 roku. Część 1

Po pięciodniowej bitwie w Borach Tucholskich wojska XIX Korpusu Armijnego generała porucznika Heinza Guderiana przeszły do Prus Wschodnich. Jednak już 8 września sztab korpusu otrzymał nowe zadanie. W bezpośredniej podległości Grupie Armii „Północ” miał następnego dnia przejąć odcinek frontu pod Wizną i przełamać polską obroną. 

Zobacz więcej

Samolot myśliwski DI-6. Nieznany uczestnik kampanii wrześniowej

Kiedy rankiem 17 września 1939 roku Związek Sowiecki, wypełniając sojusznicze zobowiązania wobec III Rzeszy, podstępnie zaatakował Polskę, nasze lotnictwo nie było już w stanie podjąć walki z nowym najeźdźcą. Do starć między samolotami obu stron dochodziło jedynie w nielicznych przypadkach. 

Zobacz więcej

Doświadczalne Grupy Pancerno-Motorowe Wojska Polskiego w latach 1931–1933

W sierpniu 1931 roku rozpoczął się napływ do jednostek pancernych Wojska Polskiego nowych wozów bojowych krajowej produkcji, czyli niewielkich, szybkobieżnych czołgów TK wz 31. Niespełna rok później do Polski dotarły pierwsze z 38 zamówionych w koncernie Vickers-Armstrong Ltd. dwuwieżowych czołgów lekkich Vickers Six Ton Mk E Alternative A. 

Zobacz więcej

Armia Czerwona a Powstanie Warszawskie

Latem 1944 roku północne Mazowsze oraz linia środkowej Wisły stały się areną regularnych działań wojennych, toczonych pomiędzy Wehrmachtem i Armią Czerwoną. Między lipcem a październikiem doszło wówczas do bitwy o Warszawę i linię strategicznych rzek Wisła – Narew, w której...

Zobacz więcej

Nachtjagdwaffe w dobie bitwy o Wielką Brytanię

W czasie trwania tzw. bitwy o Anglię, kiedy nad Wyspy Brytyjskie ciągnęły liczne wyprawy bombowe Luftwaffe, również bombowce RAF prowadziły intensywne nocne akcje ofensywne. Działania Bomber Command zmusiły dowództwo Luftwaffe do rozbudowy własnego nocnego lotnictwa myśliwskiego – Nachtjagdwaffe. 

Zobacz więcej

Współpraca wojskowa Republiki Weimarskiej i ZSRS – mity a rzeczywistość

Współpraca wojskowa Niemiec ze Związkiem Socjalistycznych Republik Sowieckich w okresie międzywojennym, zakończona w 1933 roku, wciąż wzbudza zainteresowanie. Jej znaczenie dla obu stron, choć faktycznie duże, często jest jednak wyolbrzymiane. W Polsce wokół tej współpracy narosło wiele mitów, których...

Zobacz więcej

Początki 10. Brygady Pancerno-Motorowej

Trwający kilka lat proces wypracowywania formuły dla najważniejszych jednostek wchodzących w skład przestawianej na trakcję silnikową 10. Brygady Kawalerii, czyli pułków kawalerii zmotoryzowanej, został przedstawiony w cyklu artykułów Zanim zmotoryzowano 10. Brygadę Kawalerii, opublikowanym w magazynie „Technika Wojskowa Historia”. 

Zobacz więcej

Ucieczka do wolności

17 sierpnia 1945 r. do argentyńskiego portu Mar del Plata wszedł okręt podwodny U 977. W artykule zostanie przedstawiona historia pierwszego i zarazem ostatniego rejsu bojowego tej jednostki.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter