Olight BALDR Mini – światło EDC z laserem

Olight BALDR Mini – światło EDC z laserem

Michał Sitarski

 

Jakiś czas temu na łamach magazynu „Strzał” opisywaliśmy małą latarkę pod pistolet przeznaczoną do „edecowania”, czyli Olight Valkyrie Mini 2, a także większą BALDR wyposażoną w laserowy wskaźnik celu. A gdyby tak połączyć jedną konstrukcję z drugą? Co by z tego wyszło?

Z takiego połączenia wyszła latarka Olight BALDR mini, czyli latarka w formie i kształcie przypominająca Valkyrie Mini 2, a do tego wyposażona w laserowy wskaźnik celu, jak BALDR.

„Hybrydowa” latarka, podobnie jak dwie pozostałe, ma obudowę wykonaną ze stopu aluminium 6061 T6 („slangowo” nazywanego lotniczym aluminium) wykończoną twardym anodyzowaniem typu III na czarno – stalowym elementem jest tylko koronka głowicy. Obudowa latarki zapewnia jej odporność na upadek na twarde podłoże z wysokości do 1 m oraz spełnienie normy szczelności IPX4. Rozmiary miniaturowego BALDR, które wynoszą 56 mm x 32 mm x 36 mm (średnica soczewki to 17 mm) – jest więc nieco większa w porównaniu do Valkyrie Mini 2, mającego wymiary 52, 5 mm x 32 mm x 32 mm (i soczewkę o średnicy 14 mm), a także masę wynoszącą 87 g przy 73 g poprzednika.

W BALDR Mini zastosowano taki sam montaż jak w Valkyrie – jest on przystosowany do mocowania na szynie MIL-STD-1913 (albo „standardu Glock”– mocowanie dopasowuje się poprzez wymianę belki ustalającej w wycięciach szyny utrzymywanej dwoma śrubami. W zestawie znajdują się dwie belki, dwa komplety śrub oraz pasujący do nich kluczyk) za pomocą zacisku z mimośrodową dźwignią. Użytkownik ma możliwość dopasowania ustawienia latarki zamocowanej na szynie pod lufą pistoletu. W przypadku większości latarek, ze „stałym” montażem, jeśli pistolet ma nieco większy szkielet i tylko jedną sekcję szyny (a są takie konstrukcje) albo szynę pozwalającą zamocować latarkę tylko w jednym ustawieniu, to latarka może być za bardzo odsunięta od kabłąka, przez co operowanie wyłącznikiem będzie trudniejsze. W omawianej latarce ten problem zlikwidowano poprzez zastosowanie łączonego z korpusem montażu dającego możliwość przesuwania korpusu latarki względem zacisku osadzonego na szynie pistoletu w zakresie 12 pozycji, co przekłada się na ponad 30 mm, o jakie można przesunąć latarkę na montażu. Aby to zrobić, należy odblokować zacisk, założyć go na szynę broni, a następnie przesunąć korpus latarki do żądanej pozycji i zacisnąć mimośród. Dzięki temu można dopasować BALDR Mini do praktycznie każdego pistoletu tak, by wygodnie było operować dźwigniami włącznika. Przy okazji całość siedzi bardzo stabilnie i nawet dodanie dodatkowego elementu do montażu nie powoduje żadnych negatywnych konsekwencji, poza zwiększeniem wysokości latarki.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 11-12/2020

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter