Artykuły

Nowe samoloty i śmigłowce dla rosyjskich sił zbrojnych

Od początku 2020 roku zapowiadano kilka nowych dużych kontraktów na dostawy statków powietrznych dla rosyjskich sił zbrojnych, związanych ze zaktualizowanym Państwowym Programem Uzbrojenia na lata 2018–2027 (GPW 2018–2027, ros. Gosudarstiwiennaja Programma Woorużenija na 2018–2027 god). 

Zobacz więcej

Sudajew, czyli Suka

Pistolet maszynowy PPS (w naszej nomenklaturze pm wz. 43) widziałem u funkcjonariuszy SOK,straży bankowej i przemysłowej jeszcze w latach 70. XX wieku, a później, w stanie wojennym, używali go dziadkowie z ORMO, nierzadko równolegle z „pepeszą"

Zobacz więcej

Webley Mk IV kontra Colt Police Positive Special - rewolwery dla policjanta ze Starego i Nowego Kontynentu

Bohaterowie tego artykułu to rewolwery Webley Mk IV w cywilno-policyjnej wersji z krótką, 4-calową lufą, w kalibrze .38, wywodzący się z Wielkiej Brytanii i Colt Police Positive Special w kal. 38 spl., oczywiście amerykański.

Zobacz więcej

Cztery lata z PWS MK-112

Mniej więcej cztery lata temu staliśmy się z Marcinem szczęśliwymi posiadaczami dwóch karabinków PWS MK-112 strzelających amunicją .223 i wyposażonych w lufy o długości 12 cali. Po czterech latach używania, jakoś w czerwce tego roku, oddaliśmy broń do przeglądu i małego remontu do Besthunters.

Zobacz więcej

Maxim Defense PDX: Do kompletu z płaszczem

Trzej muszkieterowie, Zorro i inni bohaterowie filmów z gatunków płaszcza i szpady, gdyby opuścili swoje czasy i w magiczny sposób przenieśli się do czasów współczesnych, bardzo szybko zrezygnowaliby ze szpady, a pod płaszczem chowaliby pewnie karabinek Maxim Defense PDX!

Zobacz więcej

MWS, czyli SKW A.D. 2020

Na początku 2019 roku szczegółowo przedstawiliśmy Wam historię powstania oraz rozwoju ciekawej koncepcji karabinów wyborowych rodziny SKW w kalibrach .308 Winchester (7,62 mm x 51 NATO) oraz .338 Lapua Magnum opracowanych w ZM Tarnów należących do Grupy Kapitałowej PGZ.

Zobacz więcej

Grot C16 FB-A2

Wakacje, czyli sezon ogórkowy, czyli moment, w którym dzieje się niewiele, bo wszyscy zajęci są plażowaniem. No dobrze, w tym roku zajęci byli też wirusem COVID i konsekwencjami pandemii, a w zasadzie ich zwalczaniem... Tymczasem Fabryka Broni Łucznik-Radom...

Zobacz więcej

VIS 100 M 1 w sprzedaży!

Kilka tygodni temu Fabryka Broni Łucznik-Radom wprowadziła do sprzedaży długo oczekiwany pistolet VIS 100 M1. Jest to cywilna wersja wojskowego pistoletu VIS 100, wprowadzanego od niedawna do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP.

Zobacz więcej

Modernizacja u bratanków. Węgry inwestują w armię

W ostatnich latach Węgry rozpoczęły realizację szeregu ambitnych programów modernizacji sił zbrojnych. Ich największe nasilenie przypada na okres od 2018 roku. Realizowane programy obejmują zarówno projekty skupiające się na modernizacji węgierskich wojsk lądowych (Magyar Szárazföldi Haderő), jak i sił powietrznych (Magyar Légierő). 

Zobacz więcej

Rosomak i Spike - potrzebny system, a nie tylko zestaw

Wyrzutnie i pociski Spike-LR są w polskiej armii kluczowym narzędziem w budowie zdolności w obszarze walki z bronią pancerną przeciwnika. Panuje dosyć powszechny i co do zasady słuszny pogląd, że podstawową bolączką jest mała liczba wyrzutni znajdujących się w dyspozycji batalionów Wojsk Lądowych. 

Zobacz więcej

CSG 21 – lotniskowcowa grupa uderzeniowa Royal Navy

Ostatnie tygodnie czy miesiące są bardzo intensywnym i owocnym okresem dla Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy). Wyartykułowana kilkanaście lat temu wizja stworzenia nowoczesnej grupy uderzeniowej lotniskowca znajduje się, bowiem, używając lotniczego żargonu, na „ostatniej prostej”. 

Zobacz więcej

Obrona powietrzna PRL Anno Domini 1982. Część 2. Siły aktywnej obrony WOPK

Każda armia w czasie pokoju ma jedno, najważniejsze zadanie – jak najlepiej przygotować się do ewentualnego nowego konfliktu zbrojnego. Podporządkowane są temu wszystkie zabiegi organizacyjne, proces szkolenia oraz modernizacja techniczna posiadanego uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia. 

Zobacz więcej

Powietrzni samuraje – przyszłość japońskiego lotnictwa myśliwskiego

Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony przechodzą obecnie okres intensywnej modernizacji. W bieżącym roku do historii ostatecznie odejdą ostatnie z wciąż eksploatowanych samolotów F-4 Phantom II. Jednocześnie trwa wdrażanie do służby kolejnych F-35A Lightning II. Rozszerzenie skali zakupów tych ostatnich...

Zobacz więcej

Rakietowy zestaw przeciwlotniczy 9K37 Buk i jego modyfikacje. Następca 2K12 Kub

W 1967 roku do uzbrojenia radzieckich wojsk lądowych przyjęto zestaw rakiet przeciwlotniczych 2K12 Kub przeznaczony do zwalczania celów powietrznych na dystansach przewyższającej zasięg pokładowych systemów rażenia środków napadu powietrznego. Posadowione na zunifikowanym podwoziu gąsienicowym zestawy 2K12 Kub...

Zobacz więcej

Włoskie lotnictwo torpedowe. Część 1. Brakujące ogniwo wojny Mussoliniego

Włosi byli pierwszą nacją, która wykonała udany zrzut torpedy z pokładu samolotu. Znany prawnik argentyńskiego pochodzenia markiz Raùl Pateras-Pescara i kapitan inżynierów morskich Alessandro Guidoni testowali lotnicze torpedy począwszy od 1914 roku. 26 lutego w Wenecji Guidoni podjął próby ze zrzutem torpedy...

Zobacz więcej

Pluton zawał leśnych w akcji

Odpowiedzialne za przygotowanie zniszczeń lub zapór mających zatrzymać nieprzyjacielską broń pancerną polskie jednostki saperskie dysponowały pod koniec lat trzydziestych XX wieku szerokim wachlarzem możliwości. Poza przygotowywaniem czasochłonnych i kosztownych, klasycznych rowów przeciwpancernych, kozłów stalowych czy różnego rodzaju zapór przenośnych z przygotowanych wcześniej pni drzew lub innych materiałów...

Zobacz więcej

Zapomniany przyczółek

W czasie Powstania Warszawskiego miało miejsce szereg starć o wyjątkowo dramatycznym charakterze. Tragicznie zakończyły się między innymi desanty przez Wisłę pułków piechoty 1. Armii Wojska Polskiego. Przy czym głównie uwagę zwraca tu klęska 3. Dywizji Piechoty w Śródmieściu, w tym na Powiślu Czerniakowskim. Mniej eksponowana jest...

Zobacz więcej

Royal Air Force i Fleet Air Arm kontra Tirpitz. Część 1

Tirpitz, jeden z dwóch najpotężniejszych pancerników, jakimi dysponowała Kriegsmarine podczas II wojny światowej, był celem nalotów brytyjskiego lotnictwa przez kilka lat. Chociaż rzadko wychodził w morze, dla Churchilla, który mówił o nim „ta bestia”, stał się swego rodzaju obsesją.

Zobacz więcej

Heavy Tank M26, czyli Medium Tank General Pershing. Część 2

Wprowadzony do walki pod koniec II wojny światowej czołg M26 stanowił krok milowy w rozwoju amerykańskich wojsk pancernych. Przyjęte przy konstruowaniu tego pojazdu założenia stały się w USA na kilka dekad wyznacznikiem zasad budowy czołgów, choć sam wóz przechodził liczne zmiany i modernizacje.

Zobacz więcej

Kawasaki Ki-61 Hien. Część 2. Użycie operacyjne

Myśliwce Ki-61 zadebiutowały w akcji nieco przypadkowo podczas słynnego rajdu Doolittle'a, zatem na długo przed oficjalnym przyjęciem do służby i przezbrojeniem pierwszych jednostek bojowych. Na froncie pojawiły się dopiero w lecie 1943 roku. Walczyły nad Nową Gwineą, Filipinami, Okinawą i Wyspami Japońskimi. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter