A-TEC

A-TEC

Marek Czerwiński

 

20 grudnia 2019 roku uchwalono ustawę mającą na celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami możliwe jest używanie tłumików huku (inaczej modulatorów czy moderatorów dźwięku) podczas odstrzałów sanitarnych zwierząt – w tym przypadku dzików chorych na ASF (afrykański pomór świń).

Tłumik to urządzenie wylotowe instalowane na niektórych typach broni palnej. Z reguły ma kształt podłużnego walca, a jego konstrukcja spowalnia gazy wylotowe, obniżając tym samym poziom hałasu wyzwalanego podczas strzału. Tłumik dźwięku wykorzystuje komory i przegrody, zapewniające gazom więcej przestrzeni do rozprężenia, wyhamowania oraz ostygnięcia. Wpływa to również na zmniejszenie ciśnienia. W praktyce działanie tłumika polega na rozciągnięciu w czasie wypływu gazów z lufy. Zadaniem tłumika jest ograniczenie (a nie całkowite wygaszenie!) huku wystrzału, stąd bardziej poprawną nazwą wydaje się modulator dźwięku.

Aktualnie w Polsce dostępne są naprawdę dobre modulatory dźwięku – wybór jest znaczny. Jak nie pogubić się w gąszczu marek i typów? Warto przed zakupem zapoznać się z opiniami dotyczącymi poszczególnych modeli i dobrać najlepszą opcję do swojej broni.

Olbrzymie doświadczenie z tłumikami dźwięku mają Norwegowie. Dlaczego właśnie oni? Otóż myśliwi z tego kraju od bardzo dawna korzystają z tłumików podczas polowań...

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 11-12/2020

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter