W 2018 roku do rosyjskich sił powietrznych WWS podporządkowanych dowództwu Sił Powietrzno-Kosmicznych – WKS i lotnictwa morskiego marynarki wojennej – MA WMF własny przemysł lotniczo-kosmiczny dostarczył ponad 140 nowych samolotów i śmigłowców.
W okresie międzywojennym kierownictwo Polskiej Marynarki Wojennej wielokrotnie snuło ambitne plany rozbudowy polskiej floty, w składzie której miały znaleźć się nie tylko niszczyciele, ale i nowoczesne krążowniki. Niestety, żaden z tych planów nie został w pełni zrealizowany i aż do 1943 roku...
Podstawą wyposażenia jednostek bombowych Królewskich Jugosłowiańskich Sił Powietrznych (Vazduhoplovstvo vojske Kraljevine Jugoslavije) przed wybuchem II wojny światowej był bombowiec Do 17Ka, specjalnie opracowany na potrzeby tego użytkownika wariant skonstruowanego w zakładach Dorniera słynnego „latającego ołówka”...
Działania niemieckiej 4. Armii w południowej części tzw. „występu Białostockiego” były nie mniej istotne w niemieckich planach operacyjnych, niż działania 9. Armii na kierunku Grodna. Już drugiego dnia wojny sowiecko-niemieckiej dywizje VII Korpusu Armijnego (KA) miały obowiązek wywalczenia przepraw przez Narew na południe od Białegostoku.
Pod koniec lipca 1944 roku Warszawa została dwukrotnie zbombardowana przez radzieckie bombowce Ił-4 z 3. Korpusu Lotniczego Gwardii Lotnictwa Dalekiego Zasięgu. Celem był praski, położony na wschodnim brzegu Wisły, węzeł kolejowy. W ten sposób dowództwo Lotnictwa Dalekiego Zasięgu starało się wesprzeć lądową ofensywę 1. Frontu Białoruskiego...
Pierwszy oddział wyposażony w samochody pancerne został sformowany w lecie 1916 roku. Grupa Zmotoryzowana (Grupul de Automitaliere) składała się z dwóch sekcji samochodów pancernych, sekcji dowództwa i transportowej. Wyposażenie i sprzęt dostarczyli Francuzi, były to cztery samochody pancerne typu Renault i Peugeot uzbrojone w karabiny maszynowe...
W nocy z 15 na 16 października 1973 roku cała operacja forsowania Kanału Sueskiego przez Cahal zawisła na włosku. W obszarze przełamania, czyli w okolicy Chińskiej Farmy, Egipcjanie okazali się silniejsi niż przewidywano. Do tego twardo walczyli i zadawali nazbyt pewnym siebie Izraelczykom wysokie straty.
9 grudnia 1958 roku ppłk Waldemar Ołdziejewski i kpt. Przemysław Bajbor zawitali do Stoczni Marynarki Wojennej (SMW) w Gdyni-Oksywiu. Cel wizyty związany był z nadzorem nad realizacją bieżących zamówień Szefostwa Wojsk Inżynieryjnych (SzWInż) na wykonanie środków do forsowania przeszkód wodnych.
Włosi rozpoczęli budowanie nowoczesnych krążowników lekkich od czterech okrętów typu Alberto di Giussano. Po wybuchu wojny na Morzu Śródziemnym tylko jeden z nich „dożył” jedenastej rocznicy wcielenia do służby. Tym wyjątkiem był Giovanni delle Bande Nere, który poszedł na dno akurat w ten dzień...
Rozwój wyspecjalizowanych śmigłowców szturmowych zapoczątkowany został przez sukces pierwszych maszyn AH-1 Cobra. Choć okazały się być one maszynami udanymi, to jednak odziedziczony po UH-1 układ napędowy z pojedynczym silnikiem i dwułopatowym wirnikiem nośnym niósł pewne ograniczenia, szczególnie widoczne w gorącym klimacie.
Czołgi Państwa Środka są w naszym kraju stosunkowo mało znane. Tymczasem Chińczycy w przeciągu ostatnich dwóch dekad wykonali ogromny przeskok jakościowy w rozwoju swoich konstrukcji pancernych. Jednocześnie, na skutek wielu czynników, obecnie produkowane jest aż pięć różnych linii rozwojowych czołgów z ChRL.
System przeciwlotniczy z pociskami rakietowymi CAMM, opracowany przez koncern MBDA, powstał jako następca brytyjskich lądowych zestawów Rapier i okrętowych Sea Wolf, ale jego uniwersalność spowodowała, że już w momencie opracowania stał się potencjalnym sukcesorem co najmniej kilku systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu.
Jednostki Littoral Combat Ships to bardzo kontrowersyjne okręty. Nie dość, że ich konstrukcja od samego początku budzi poważne wątpliwości, to na dodatek targane są nieustannymi problemami natury technicznej. Dość powiedzieć, że do tej pory zaledwie kilka z nich osiągnęło status gotowości bojowej.
W latach 60. XX wieku wprowadzenie samolotów MiG-21 do uzbrojenia polskiego lotnictwa można uznać za nieomal milowy krok w jego rozwoju. Możliwości bojowe tej konstrukcji przewyższały o kilka klas wszystkie eksploatowane dotychczas w jednostkach samoloty bojowe. Niestety, masowe dostawy do kolejnych pułków blokowała...
W nasze ręce trafił znowu Olight. Tak się składa, że to kolejna latarka pod broń krótką z serii Valkyrie, tym razem oznaczona symbolem PL-2RL BALDR. W odróżnieniu od omawianej poprzednio ma jednak laserowy wskaźnik celu i dodatkowy tryb pracy wyłącznika.
Możesz doskonale znać budowę broni oraz zasadę jej działania i przyjmować idealne postawy strzeleckie, jednak w momencie zagrożenia dużo ważniejsze jest to, w jaki sposób zareagujesz. Czy będziesz działał jak wyuczony robot? Nie, w tym momencie to nie będzie ważne, nie będziesz miał czasu o tym myśleć...
Latarka to taki element naszego wyposażenia, który przydaje się cały rok. Jednak gdy do naszych okien zaczyna pukać jesienny deszcz, a zmrok zapada szybciej niż w trakcie letniego urlopu, narzędzie to zaczyna zajmować szczególne miejsce w naszym ekwipunku.
Turecka firma Francolin International Arms Company została założona w 1996 roku. Znajduje się w Beysehir, w prowincji Konya. Francolin oferuje szeroką gamę strzelb, w tym niezłe nadlufki S-16 Silver Select. Produkuje każdy rodzaj broni śrutowej prócz tradycyjnych dubeltówek.
Polskiego kałacha mieliśmy od zawsze, więc kiedy po zakończeniu produkcji na potrzeby wojska pojawił się jego cywilny klon, nikogo to nie zdziwiło. Potem pojawiły się polskie AR-y i to od przynajmniej dwóch rodzimych producentów. A teraz przyszedł czas na polski karabinek PCC, polską „dziewięćsetjedenastkę” oraz polskiego Glocka (Plocka?).
6 listopada 2018 roku amerykańska firma FN America (filia belgijskiej FN Herstal) ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży nowego karabinu powtarzalnego kalibru 7,62 x 51 mm NATO (.308 Winchester) – FN SCAR 20S. Dzięki Semper Fi niecały miesiąc później mieliśmy już z niego okazję postrzelać w Polsce!