Artykuły

Mirage III cz. V – użytkownicy zagraniczni, wersje licencyjne i modernizacje

Samoloty Mirage III oraz ich warianty pochodne odniosły znaczny sukces eksportowy, stając się jedną z najlepiej rozpoznawalnych maszyn w historii lotnictwa. W dużej mierze było to związane z udziałem w działaniach wojennych na Bliskim Wschodzie. W praktyce nie był to jedyny powód ich popularności.

Zobacz więcej

Rosyjski myśliwiec wielozadaniowy Su-30M2

W ciągu ostatniej dekady Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej, od niedawna przekształcone w Siły Powietrzno-Kosmiczne FR, wskutek wprowadzonych w życie od 2009 roku kolejnych reform, notują znaczącą poprawę swojego potencjału bojowego.

Zobacz więcej

Modernizacje, modyfikacje i remonty polskich śmigłowców Mi-14

Wieloletnie użytkowanie śmigłowców, szczególnie nad akwenem wodnym, wiąże się z prowadzeniem okresowych prac, a także planowych remontów całych płatowców. Nasze Mi-14 poddawane były ponadto różnym doposażeniom i modernizacjom, mającym na celu...

Zobacz więcej

Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego

26 stycznia 2018 roku w warszawskiej siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej uruchomiono Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego. Chociaż od  powstania ośrodka minął dopiero rok, dał się on już poznać z jak najlepszej strony...

Zobacz więcej

Na drodze do stulecia: B-52J

Bombowiec Boeing B-52 Stratofortress został zbudowany w latach 50. XX wieku w jednym celu: aby zrzucić bomby jądrowe na Związek Radziecki i jego sojuszników. Od tego momentu przeszedł długą drogę stając się podstawowym komponentem floty bombowców US Air Force i wiele wskazuje na to, że doczeka w służbie setnych urodzin.

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Iraku

W kwietniu br. Irackie Siły Powietrzne obchodziły 88 rocznicę powstania. Mają więc długą i zarazem bogatą historię. Od 16 lat, tj. od czasu obaleniu reżimu Saddama Husajna w wyniku operacji Iraqi Freedom, można jednak mówić o zupełnie nowych, utworzonych od podstaw Irackich Siłach Powietrznych.

Zobacz więcej

Lata 1986–1990, czyli jak likwidowano WOPK

Najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych PRL – Wojska Obrony Powietrznej Kraju (WOPK) – był jednocześnie tym o największym nasyceniu najdroższymi elementami uzbrojenia występującego w całej armii. Nic więc dziwnego, że gdy nadszedł kryzys finansowy państwa coraz trudniej było sprostać w nim wysokim wymogom nowoczesności.

Zobacz więcej

Polskie pancerze ceramiczne CAWA

Planowana do przeprowadzenia na przełomie lat 80. i 90. modernizacja techniczna Wojska Polskiego zakładała między innymi unowocześnienie Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych (WPiZ), miało się tak stać zarówno poprzez zakupy nowego sprzętu wojskowego zza wschodniej granicy, jak i transfer technologii do polskich zakładów zbrojeniowych. 

Zobacz więcej

Łowcy pancerza. Gąsienicowe rakietowe niszczyciele czołgów - [1] Zachód i Polska

W trakcie zimnej wojny niszczyciele czołgów stanowiły ważny element walki z bronią pancerną. Po II wojnie światowej ich uzbrojenie zostało zdominowane przez przeciwpancerne pociski kierowane. Obecnie stwarzają one inne możliwości niż jeszcze kilka dekad temu, za czym podążają kolejne armie świata. 

Zobacz więcej

Uniwersalni wojownicy z Holandii. Fregaty rakietowe typu Karel Doorman

Uniwersalne holenderskie fregaty rakietowe typu Karel Doorman należą do najmniejszych i wciąż jednych z nowocześniejszych jednostek tej klasy na świecie. Zgodnie z projektem wstępnym, głównym zadaniem tych okrętów w czasie pokoju miała być ochrona morskiej strefy ekonomicznej Holandii...

Zobacz więcej

Boeing AH-64 Apache [3] Guardian

Wdrożenie do produkcji pod koniec ubiegłego wieku AH-64D zapoczątkowało przygotowania do dalszej modyfikacji Apache. Wprowadzone ulepszenia miały przyczynić się do poprawy osiągów (prędkości, długotrwałości lotu, zasięgu i udźwigu), zwiększenia świadomości sytuacyjnej załogi oraz poprawy zdolności maszyny...

Zobacz więcej

Rozkaz: Atakować! Część 2. Artyleria Wojska Polskiego wobec natarć na czechosłowackie pozycje umocnione. Z czym pójdziemy się bić ?

Przed omówieniem kwestii udziału polskiej artylerii w ewentualnej operacji ofensywnej, ukierunkowanej na przełamanie czechosłowackich linii umocnień na Śląsku Cieszyńskim, należy odpowiedzieć na pytanie, czy i w jakim zakresie była ona gotowa do podjęcia walki z fortyfikacjami granicznymi. 

Zobacz więcej

Czołg ciężki T-35. Część 3. Udział w działaniach bojowych

Pierwsze przygotowania do ataku na III Rzeszę przez terytorium okupowanej Polski musiano podjąć jeszcze w 1940 roku. Między innymi może o tym świadczyć dyrektywa wydana w grudniu tego roku przez ludowego komisarza obrony marszałka Związku Sowieckiego Siemiona Timoszenkę dotycząca wozów bojowych w reorganizowanych oddziałach pancernych. 

Zobacz więcej

Sowiecka broń pancerna w Mandżurii w 1945 roku. Część 1. Fronty Dalekowschodnie

Ostatnim akordem udziału Armii Czerwonej w II wojnie światowej były walki przeciwko armii japońskiej w sierpniu 1945 roku. Za operacje ofensywne na północnym i wschodnim obszarze Mandżurii oraz półwyspie Sachalin i Wyspach Kurylskich odpowiadały 1. i 2. Front Dalekowschodni. 

Zobacz więcej

Kirkenes 1944. Ostatni rok wojny powietrznej na Dalekiej Północy

W 1944 roku lotnictwo radzieckiej Floty Północnej, wyposażone głównie w pochodzące z dostaw w ramach programu Lend-Lease samoloty produkcji amerykańskiej, dokonywało regularnych nalotów na port Kirkenes oraz zmierzające doń konwoje wiozące zaopatrzenie dla niemieckich wojsk stacjonujących w północnej Norwegii. 

Zobacz więcej

Salerno 1943. Część 1

Pierwsze półrocze 1943 roku przyniosło wojskom Osi kilka katastrof, które zmieniły bieg wojny i w efekcie wyeliminowały z niej Włochy, przynajmniej jako sojusznika Hitlera. Rozbicie w Rosji 8. Armii było dla mieszkańców Półwyspu Apenińskiego szokiem. 

Zobacz więcej

Achilles jeździ w Poznaniu

M10 Achilles - niszczyciel czołgów z okresu II wojny światowej, stanowić będzie nowy eksponat poznańskiego Muzeum Broni Pancernej (oddział Muzeum Wojska Polskiego). Uroczystość przekazania odrestaurowanego i samodzielnie jeżdżącego historycznego artefaktu odbyła się 22 marca br. na terenie Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A.

Zobacz więcej

Wymiatanie Brygady Pościgowej nad frontem – 6 września 1939

Wycofująca się z Wielkopolski w pierwszych dniach września w głąb Polski Armia „Poznań” była nękana nalotami Luftwaffe. Działający na rzecz tej armii poznański III/3 Dywizjon Myśliwski nie był w stanie samodzielnie osłonić przemarszu dywizji tej armii.

 

Zobacz więcej

Operacja „Doppelkopf” – kontratak 3. Armii Pancernej. Część 2. Start „Doppelkopf”

Operacja „Doppelkopf” rozpoczęła się 16 sierpnia 1944 roku. Jak odnotowano pogoda była słoneczna, dobra widoczność, drogi dobre. Dzień ten przyniósł bardzo poważne zmiany na stanowiskach dowodzenia w całej Grupie Armii „Środek”. Tego dnia odwołano feldmarszałka Modela na front zachodni...

Zobacz więcej

Panzergruppe „West”. Część 2

Efektywność dywizji pancernych Panzergruppe (Pz.Gr.) „West”, realnie wykazaną w Normandii, należy uznać za raczej ograniczoną. Ich waga w działaniach wynikała z tego, że były wyraźnie silniejsze i bardziej mobilne niż dywizje piechoty, które pełniły rolę „zapchajdziury” wykorzystywanej przez dywizje pancerne do swoich akcji. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter