Artykuły

Sardynki w piwie, czyli nikt nic nie wie

Należy stwierdzić, że tankietki się nam nie udały. Reprezentują całkowicie przestarzałą koncepcję. Jazda jest bardzo niebezpieczna dla samej załogi. Pomimo starań [załogi] mogą zawieść w najbardziej krytycznym momencie.  Taką opinię o użyciu tankietek vz.33 podał w swoim raporcie gen. bryg. Václav Pozdíšek...

Zobacz więcej

Czołg lekki 38.M Toldi. Część II. Działania bojowe

Czołgi lekkie 38.M Toldi stanowiły podstawowe uzbrojenie węgierskich wojsk pancernych w latach 19401941. Czołgi te były intensywnie wykorzystywane podczas operacji w Siedmiogrodzie, Jugosławii i na Ukrainie. Służyły w kompaniach lekkich czołgów oddziałów rozpoznawczych, w kawalerii pancernej i batalionach cyklistów-czołgów lekkich.

Zobacz więcej

Dubno 1941. Część I

W historii II wojny światowej przyjęto powszechnie, że największą bitwę pancerną podczas tego konfliktu stoczono 12 lipca 1943 roku pod Prochorowką w trakcie odpierania niemieckiej ofensywy w rejonie tzw. łuku kurskiego. Przez wiele lat źródła zarówno sowieckie, jak i rosyjskie oceniały użyte tego dnia siły obu stron na 1500–1700 czołgów. 

Zobacz więcej

Pierwszy powojenny Kampfpanzer – Leopard 1. Część II

Przejęcie 9 września 1965 roku przez Bundeswehrę pierwszego pochodzącego z partii produkcyjnej czołgu Leopard 1 zapoczątkowało trwającą wiele dekad, aż do pierwszych lat XXI wieku, służbę tego wozu w niemieckich wojskach pancernych. Prócz blisko 40 lat służby z czarnymi krzyżami na wieży, Leopard 1 to także...

Zobacz więcej

„Ci cholerni Anglicy”

W Polsce panuje dość powszechna opinia, iż w 1939 roku zachodni sojusznicy pozostawili nas na pastwę Hitlera, nie udzielając należnej pomocy wojskowej. Pogląd ten, jak większość uproszczeń historycznych, nie w pełni jednak odpowiada faktom. W rzeczywistości pomoc udzielona w 1939 roku przez Wielką Brytanię Polsce...

Zobacz więcej

Spitfire – obrońca Albionu. Część IV

W pierwszym tygodniu września 1940 roku powietrzna bitwa o Wielką Brytanię weszła w nową fazę. Chęć odwetu i złamania morale Brytyjczyków sprawiły, że celem kampanii Luftwaffe stał się Londyn. Kryptonim, jaki Niemcy nadali nalotom na brytyjską stolicę, nie pozostawiał złudzeń co do ich zamiarów – „Loge” to...

Zobacz więcej

Proporzec Marynarki Wojennej i słownictwo morskie cz. 1

Niedawna setna rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę jest dobrą okazją do wspomnień o początkach tworzenia polskiej żeglugi morskiej, o okolicznościach tworzenia zarówno pierwszych bander, jak i słownictwa morskiego.

Zobacz więcej

Francuskie pancerniki ostatniej generacji Richelieu i Jean Bart

Dwa okręty liniowe typu Richelieu były największymi, najnowocześniejszymi i jak dotąd, ostatnimi jednostkami tej klasy w historii Marine Nationale. Przy ich konstrukcji wykorzystano zdobyte doświadczenia wyniesione z budowy małych, aczkolwiek niezwykle udanych pancerników typu Dunkerque. 

Zobacz więcej

HMS Olympus. Opowieść o tragedii i bohaterstwie brytyjskich marynarzy

Prowadząc systematyczne badania dna morskiego u wybrzeży Malty i wyspy Gozo, naukowcy z Uniwersytetu Maltańskiego zauważyli niezwykłą anomalię podczas analizy odczytu z sonaru. W odległości około siedmiu mil morskich od portu La Valletta, sonar wskazał na obecność dużego obiektu przypominającego okręt podwodny.

Zobacz więcej

Partnerskie manewry z SNMG-1

Aktywna obrona linii komunikacyjnych, ostre strzelania artyleryjskie, zwalczanie celów powietrznych oraz poszukiwanie okrętów podwodnych – tego rodzaju zadania wykonywały okręty w pierwszej fazie manewrów w ramach okrętowej grupy zadaniowej (OGZ).

Zobacz więcej

Korwety – nowe wyzwania

Słowo „corvette”, oznaczające korwetę, pojawiło się w XVII wieku w terminologii francuskiej, jako zapożyczenie słowa „corf” z języka holenderskiego (niderlandzkiego, czy tez flamandzkiego). Cofając się w czasie do wieków antycznych można założyć, że pochodzenie słowa korweta związane jest z rzymską nazwą statku handlowego – corbita. 

Zobacz więcej

Stacjonarny zestaw rakietowy artylerii brzegowej Klif

W listopadzie 2016 roku, po prawie dwudziestoletniej przerwie, w rejonie Bałakławy na Półwyspie Krym potwierdzono odtworzenie gotowości bojowej jedenego z najciekawszych obiektów utrzymywanych w ramach wojsk brzegowych Floty Czarnomorskiej. Wyniki przeprowadzonych strzelań rakietowych wykazały przydatność...

Zobacz więcej

Samotny „wojownik”

Korweta ORP Kaszub jest jedynym tej klasy okrętem w polskiej Marynarce Wojennej. Planowano budowę przynajmniej pięciu takich dużych jednostek Zwalczania Okrętów Podwodnych (ZOP) projektu 620. Niestety, skończyło się na tym prototypie – jednostce doświadczalnej – który 32 lata temu, 15 marca 1987 roku, wszedł do służby pod biało-czerwoną banderą...

Zobacz więcej

Odwrócone desanty, czyli działania ewakuacyjne sił morskich ONZ w czasie wojny koreańskiej

Pod koniec października 1950 roku wojska ONZ nadal kontynuowały działania zaczepne, wykorzystując impet, którego nabrały w następstwie zakończonego sukcesem lądowania pod Inchon. Na zachodzie zdobycie i rozminowanie portu Chinnampo ułatwiło zaopatrywanie 8. Armii, co wpłynęło dodatnio na tempo działań. 

Zobacz więcej

Historia okrętu projeku 11434/11430

Początkowo, czwarty ciężki krążownik lotniczy miał być identyczny, jak Noworossyjsk, czyli nieco zmodyfikowaną wersją projektu wyjściowego. Ostatecznie wyszedł kolejny raz zmodernizowany okręt. Jednak w dalszym ciągu nie był to jeszcze lotniskowiec.

Zobacz więcej

Nosiciel rakiet Tupolew Tu-22M3M: rosyjski demonstrator siły u progu modernizacji cz.1

Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej (WKS) od kilku ostatnich lat intensywnie przygotowują swoje ciężkie samoloty bombowe dalekiego zasięgu , w tym ciężkie naddźwiękowe nosiciele rakiet Tu-22M3 (izdielije 45.03, w kodzie NATO Backfire-C) do dalszej służby przez kolejne dekady. 

Zobacz więcej

Uzbrojenie okrętów MW PRL w latach 80. XX wieku

Na Marynarkę Wojenną nieodmiennie patrzy się przez pryzmat sił okrętowych. Jednak nie wystarczy porównać liczby okrętów w poszczególnych klasach. Ważne jest także jakie uzbrojenie znajduje się na ich pokładach. Kadłuby przecież nie niszczą nieprzyjaciela, tylko zamontowane na nich wyrzutnie rakiet i torped czy stanowiska artyleryjskie.

Zobacz więcej

Łowcy pancerza. Gąsienicowe rakietowe niszczyciele czołgów cz.2, ZSRR i Federacja Rosyjska

Rakietowe niszczyciele czołgów na podwoziu gąsienicowym stanowiły pewną anomalię w sowieckich siłach zbrojnych. Były bowiem w zasadzie zbędne, jednak mimo to powstały i do dziś stanowią istotny element obrony przeciwpancernej armii Federacji Rosyjskiej, ich najnowsze wersje zaś są od niedawna zamawiane przez resort obrony. 

Zobacz więcej

Wierność kontra wytrwałość – amerykańscy i chińscy marines

Współczesna piechota morska to specyficzny i elitarny rodzaj formacji, wykonujący najczęściej dużo szerszy wachlarz zadań niż to wynika z samej jej nazwy. Koszty utrzymania piechoty morskiej (marines) są przy tym również wysokie, ale jednak wiele państw decyduje się na posiadanie takich oddziałów. 

Zobacz więcej

Morskie i wojskowe wersje AW101 cz.1

Najpóźniej za 3,5 roku Polska dołączy ma do grona 11 państw obecnie użytkujących śmigłowce AW101. To efekt kontraktu o wartości 1,65 mld PLN podpisanego 26 kwietnia br. w Świdniku. Umowa przewiduje w terminie do 2022 roku dostawę na potrzeby Marynarki Wojennej RP czterech AW101...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter