Tory Taktyczne Srokowo

Tory Taktyczne Srokowo

Kontynuujemy rozpoczęty w poprzednim numerze cykl artykułów prezentujących niebanalne, przyjazne strzelcom strzelnice w różnych miejscach Polski. Dziś jedziemy na północ. Północno-wschodni rejon Polski kojarzy się przede wszystkim z wakacjami, wypoczynkiem, sportami wodnymi – generalnie z tym, z czym kojarzy się Pojezierze Mazurskie. Okazuje się jednak, że w niektórych miejscach tego pięknego zakątka naszego kraju można także oddawać się strzeleckiej pasji i to na strzelnicy dość nietuzinkowej.

Owa strzelnica, nazwana Tory Taktyczne Srokowo, znajduje się w Srokowie, czyli niewielkiej miejscowości (do 1945 roku było to miasto) w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim. Leży około 12 km na południe od granicy z obwodem kaliningradzkim i jakieś 14 km od Mamerek – gdyby ktoś chciał po lub przed strzelaniem zwiedzić pozostałości kwatery OKH Mauerwald, to będzie miał bardzo blisko.

Strzelnica Tory Taktyczne Srokowo (bywa także używana nazwa Strzelnica Bojowa NorthPort) znajduje się na lekkim wzniesieniu na granicy miejscowości, za ogródkami działkowymi. W pobliżu zlokalizowane są ruiny jednej z „wież Bismarcka”, a sama strzelnica wykonana została w wykopie przygotowanym (jak twierdzą zorientowani) jeszcze przez Niemców podczas II wojny światowej z myślą o umieszczeniu w nim instalacji związanej ze stacją łączności. Dość powiedzieć, że spod bramy Torów Taktycznych roztacza się piękny widok na rozległą równinę poprzecinaną jeziorkami i rzeczkami, ciągnącą się aż do granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Tak naprawdę, to sam Obwód również widać.

Strzelnica nie jest obiektem bardzo dużym – dysponuje w zasadzie jedną osią o maksymalnej długości ponad 30 metrów i podobnej szerokości, a dodatkowo na wale nad „biurem” znajduje się wymurowana imitacja stanowiska strzeleckiego w budynku, z którego po przekątnej osi można prowadzić ogień do celów ustawionych na kulochwycie – wówczas maksymalna odległość, na jaką można prowadzić ogień, zwiększa się do około 50 metrów. Podłoże strzelnicy to piasek, więc przy gorszej pogodzie należy liczyć się z możliwością powstania błota, ale w końcu to strzelnica otwarta. Wały otaczają całą strzelnicę, zaś najwyższy z nich ma wysokość około 10 metrów.

Tory Taktyczne dysponują kilkudziesięcioma celami metalowymi – są tam gongi, popery, drzewka, gwiazdy i cała reszta metalowego złomu, który sprawia, ze strzelanie staje się atrakcyjniejsze.

Creme de la creme stanowi system Steel Alive, ściśle związany ze strzelnicą za sprawą osób odpowiedzialnych za jego powstanie oraz stworzenie Torów Taktycznych. To tam można postrzelać z wykorzystaniem Steel Alive do większej niż gdzie indziej liczy celów reaktywnych naraz – przeważnie użytkownicy tego systemu mają od trzech do pięciu celów, podczas gdy w Srokowie minimalne liczba to siedem, a zdarza się, że rozstawianych jest ich nawet ponad 10. Co więcej, ukształtowanie osi oraz konstrukcja i rozmieszczenie wałów umożliwiają strzelanie w zakresie 360°.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 5-6/2019

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter