Arsenal Firearms Stryk B

Arsenal Firearms Stryk B

Stryk B to nowoczesny kompaktowy bezkurkowiec z bardzo nisko osadzoną osią lufy, zaprojektowany przez włosko-rosyjską firmę Arsenal Firearms jako rozwinięcie jej pierwszej konstrukcji, czyli oryginalnego Strike One. Obecnie Arsenal Firearms (nie mylić z bułgarskim Arsenalem) współpracuje w zakresie produkcji z koncernem RUAG.

Historia powstania oryginalnego Strike One, zaprezentowanego po raz pierwszy w 2012 roku, jest równie ciekawa co sam pistolet, ponieważ ta konstrukcja powstała w oparciu o uwagi płynące z Zarządu A CSN FSB, czyli słynnej Alfy. Strike One AF-1 znany jest również jako Striż, ponieważ prototypy powstały w fabryce w Iżewsku. Pamiętacie film z 2013 roku „INSANE Russian Counter Terror Confidence Drill” opublikowany na kanale YouTube Larry’ego Vickersa? Operatorzy Alfy używają tam właśnie pistoletów Strike One/Striż. W jego projektowaniu kierowano się chęcią stworzenia najszybszego i najcelniejszego pistoletu służbowego, który najlepiej da się kontrolować podczas strzału. Między innymi dlatego zdecydowano się na zastosowanie lufy z bardzo nisko osadzoną osią, które to rozwiązanie stosowane jest coraz częściej przez producentów w pistoletach, jak na przykład w Hudson H9, czy niedawnym debiutancie Laugo Alien z osią lufy umieszczoną wręcz poniżej linii chwytu. Co ciekawe, bronią, która przyniosła większy rozgłos firmie, nie był wcale jej topowy pistolet, a AF2011, czyli luksusowe kuriozum będące niczym innym, jak „podwójnym” Coltem M1911A1, z podwójnym magazynkiem, dwiema lufami i dwoma spustami (ale pozwalającymi na jednoczesny strzał z obu luf). AF2011 zagrał nawet w Bondzie Spectre i Deadpool 2.

W 2016 roku, podczas SHOT Show w Las Vegas, zadebiutował Arsenal Firearms Stryk A, czyli produkowana w USA nieco poprawiona wersja Strike One ze zmodyfikowanym szkieletem oraz z lżejszym zamkiem z dodatkowymi nacięciami i przystosowanym do glockowskich przyrządów celowniczych. Na kompaktową odmianę Stryk B trzeba było poczekać jeszcze rok, aż wreszcie zaprezentowano go na kolejnym SHOT Show.

Nieco zamieszania wokół pistoletów Stryk B powstało w 2018 roku, kiedy ze względów prawnych na rynku amerykańskim zrezygnowano z używania marki Arsenal Firearms na rzecz Archon Firearms. Sytuacja ta nie wpłynęła na nazwę firmy w Europie, ale niektórzy mogą być zaskoczeni, kiedy dowiadują się, że ten sam pistolet produkowany jest przez dwie firmy.

Konstrukcja

Pistolet Stryk B ma nowoczesny, wręcz futurystyczny, nieco „kanciasty” design, już na pierwszy rzut oka przykuwający uwagę. Niecodzienny projekt wymuszony został przez zastosowanie lufy o osi obniżonej do zaledwie 12 mm względem chwytu, co znacznie podniosło możliwość kontroli broni, zwłaszcza w trakcie dynamicznego strzelania.

Wykonany ze stali zamek porusza się po prowadnicach, natomiast mechanizm uderzeniowo-spustowy został umieszczony w metalowej wkładce do szkieletu, który de facto stanowi więc tylko obudowę i nie jest numerowanym elementem. Oprócz samej nisko osadzonej lufy wykonanej ze stali nierdzewnej najbardziej zaskakującym rozwiązaniem konstrukcyjnym w pistolecie jest sposób ryglowania, nazwany AF-Speedlock mający kształt zbliżony do litery „Y” i obejmujący lufę od dołu, poruszający się w pionie. Przed oddaniem strzału rygiel jest podniesiony, przez co łączy lufę z zamkiem, natomiast tuż po strzale zamek z lufą porusza się do tyłu, aż do chwili, gdy obniżenie rygla zwolni zamek. Lufa pistoletu wykonuje ruch wyłącznie do tyłu, nie ma tu żadnego „browningowskiego” przekoszenia – widać to doskonale w momencie, kiedy zamek jest odciągnięty i zablokowany w tylnej pozycji. Sama lufa o długości 109 mm wykonana jest ze stali nierdzewnej i ma sześć bruzd. Zarówno ona, jak i inne elementy metalowe zabezpieczone są azotowaniem w solach metodą Tenifer.

Mechanizm spustowo-uderzeniowy zastosowany w Stryk B to dwuelementowy spust (dolna część to język, górna to dźwignia spustowa) typu Single Action o dość ciekawej konstrukcji przekładającej się ostatecznie na bardzo krótki reset o drodze zaledwie 2,5 mm!

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 5-6/2019

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter