Artykuły

Warsztaty No Light / NVG

Pod koniec maja, na strzelnicy klubu Cover na Warszawiance, odbyły się zamknięte warsztaty dotyczące zagadnień użycia noktowizji na współczesnym teatrze zadań. Zajęcia skierowane były do funkcjonariuszy podległych MSW oraz żołnierzy MON oraz członków organizacji proobronnych współpracujących z MON.

Zobacz więcej

Prawo do posiadania broni: nowy front wojny polityczno-kulturowej

Kiedy w 2011 roku Ustawa o broni i amunicji (UOBiA, ubojka) została znowelizowana, środowisko strzeleckie odetchnęło pełną piersią. Zaroiło się od pikników i imprez strzeleckich, rozkwitały nowe kluby strzeleckie zrzeszające sportowców i kolekcjonerów. 

Zobacz więcej

Stippling, czyli z lutownicą na pistolet

Współczesna broń palna tworzona jest najczęściej zgodnie z zasadami ergonomii i projektowana tak, by obsługa była dla strzelającego jak najwygodniejsza. Stąd biorą się chwyty ustawione pod odpowiednimi kątami czy wymyślne wzorki na nich mające poprawić przyczepność dłoni. 

Zobacz więcej

Francolin S-16 Silver Select vs. Khan Arista

Porównajmy ze sobą dwie tureckie nadlufki: S-16 firmy Francolin oraz Aristę ze stajni Khana. Ocena dwóch boków z tej samej półki cenowej i z tego samego kraju wcale nie jest łatwa.

Zobacz więcej

Hi-Point 995TS

Na nasz rynek dotarły karabinki amerykańskiej firmy Hi-Point. Broń strzela popularnymi nabojami pistoletowymi 9 mm x 19 i .45 ACP, ale także słabszym .380 Auto. W kolejnych dostawach można się spodziewać odmian pod naboje .40 S&W oraz 10 mm Auto. Ten ostatni jest silniejszy od rewolwerowego .357 Magnum i chętnie stosowany w myśliwskiej broni krótkiej...

Zobacz więcej

LUVO Firearms LA-15

Czeska marka broni strzeleckiej LUVO Firearms wciąż pozostaje nieco w cieniu wielkich i znanych brandów zza Wielkiej Wody, ale redakcja i przyjaciele Strzał – Magazyn o Broni mieli już okazję nieco bliżej zapoznać się z jej produktami, które w Polsce dystrybuowane są przez sklep Cyngiel z Siedlec...

Zobacz więcej

Jak dużo SCAR jest w MSBS?

Dość często słyszy się opinię, że karabinek MSBS/GROT jest kopią karabinków SCAR i/lub ACR (dawniej Masada). Zapomnijmy na chwilę o tym, że od dobrych 100 lat znakomita większość konstrukcji strzeleckich stanowi wariacje na temat stosowanych wcześniej rozwiązań lub też wprost je powiela...

Zobacz więcej

Glock 45

Jesienią 2018 roku firma Glock poinformowała świat, że do grona pistoletów dołącza nowość oznaczona numerem 45. Wbrew spekulacjom nie był to model kalibru 11,43 mm (.45 ACP), a crossover, czyli połączenie dużego szkieletu z krótkim zamkiem. Zaraz, zaraz, przecież właśnie takie combo wprowadzono wraz z Glockiem 19X...

Zobacz więcej

Zatopienie Yorktowna

Bitwa o Midway, stoczona w czerwcu 1942 roku, była jednym z przełomowych wydarzeń drugiej wojny światowej na Pacyfiku. Japońska Cesarska Marynarka Wojenna poniosła w niej druzgocącą klęskę, tracąc m.in. cztery duże lotniskowce, ponad 250 samolotów i ponad 3000 ludzi (w tym 121 doświadczonych lotników). 

Zobacz więcej

Sardynki w piwie, czyli nikt nic nie wie

Należy stwierdzić, że tankietki się nam nie udały. Reprezentują całkowicie przestarzałą koncepcję. Jazda jest bardzo niebezpieczna dla samej załogi. Pomimo starań [załogi] mogą zawieść w najbardziej krytycznym momencie.  Taką opinię o użyciu tankietek vz.33 podał w swoim raporcie gen. bryg. Václav Pozdíšek...

Zobacz więcej

Czołg lekki 38.M Toldi. Część II. Działania bojowe

Czołgi lekkie 38.M Toldi stanowiły podstawowe uzbrojenie węgierskich wojsk pancernych w latach 19401941. Czołgi te były intensywnie wykorzystywane podczas operacji w Siedmiogrodzie, Jugosławii i na Ukrainie. Służyły w kompaniach lekkich czołgów oddziałów rozpoznawczych, w kawalerii pancernej i batalionach cyklistów-czołgów lekkich.

Zobacz więcej

Dubno 1941. Część I

W historii II wojny światowej przyjęto powszechnie, że największą bitwę pancerną podczas tego konfliktu stoczono 12 lipca 1943 roku pod Prochorowką w trakcie odpierania niemieckiej ofensywy w rejonie tzw. łuku kurskiego. Przez wiele lat źródła zarówno sowieckie, jak i rosyjskie oceniały użyte tego dnia siły obu stron na 1500–1700 czołgów. 

Zobacz więcej

Pierwszy powojenny Kampfpanzer – Leopard 1. Część II

Przejęcie 9 września 1965 roku przez Bundeswehrę pierwszego pochodzącego z partii produkcyjnej czołgu Leopard 1 zapoczątkowało trwającą wiele dekad, aż do pierwszych lat XXI wieku, służbę tego wozu w niemieckich wojskach pancernych. Prócz blisko 40 lat służby z czarnymi krzyżami na wieży, Leopard 1 to także...

Zobacz więcej

„Ci cholerni Anglicy”

W Polsce panuje dość powszechna opinia, iż w 1939 roku zachodni sojusznicy pozostawili nas na pastwę Hitlera, nie udzielając należnej pomocy wojskowej. Pogląd ten, jak większość uproszczeń historycznych, nie w pełni jednak odpowiada faktom. W rzeczywistości pomoc udzielona w 1939 roku przez Wielką Brytanię Polsce...

Zobacz więcej

Spitfire – obrońca Albionu. Część IV

W pierwszym tygodniu września 1940 roku powietrzna bitwa o Wielką Brytanię weszła w nową fazę. Chęć odwetu i złamania morale Brytyjczyków sprawiły, że celem kampanii Luftwaffe stał się Londyn. Kryptonim, jaki Niemcy nadali nalotom na brytyjską stolicę, nie pozostawiał złudzeń co do ich zamiarów – „Loge” to...

Zobacz więcej

Proporzec Marynarki Wojennej i słownictwo morskie cz. 1

Niedawna setna rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę jest dobrą okazją do wspomnień o początkach tworzenia polskiej żeglugi morskiej, o okolicznościach tworzenia zarówno pierwszych bander, jak i słownictwa morskiego.

Zobacz więcej

Francuskie pancerniki ostatniej generacji Richelieu i Jean Bart

Dwa okręty liniowe typu Richelieu były największymi, najnowocześniejszymi i jak dotąd, ostatnimi jednostkami tej klasy w historii Marine Nationale. Przy ich konstrukcji wykorzystano zdobyte doświadczenia wyniesione z budowy małych, aczkolwiek niezwykle udanych pancerników typu Dunkerque. 

Zobacz więcej

HMS Olympus. Opowieść o tragedii i bohaterstwie brytyjskich marynarzy

Prowadząc systematyczne badania dna morskiego u wybrzeży Malty i wyspy Gozo, naukowcy z Uniwersytetu Maltańskiego zauważyli niezwykłą anomalię podczas analizy odczytu z sonaru. W odległości około siedmiu mil morskich od portu La Valletta, sonar wskazał na obecność dużego obiektu przypominającego okręt podwodny.

Zobacz więcej

Partnerskie manewry z SNMG-1

Aktywna obrona linii komunikacyjnych, ostre strzelania artyleryjskie, zwalczanie celów powietrznych oraz poszukiwanie okrętów podwodnych – tego rodzaju zadania wykonywały okręty w pierwszej fazie manewrów w ramach okrętowej grupy zadaniowej (OGZ).

Zobacz więcej

Korwety – nowe wyzwania

Słowo „corvette”, oznaczające korwetę, pojawiło się w XVII wieku w terminologii francuskiej, jako zapożyczenie słowa „corf” z języka holenderskiego (niderlandzkiego, czy tez flamandzkiego). Cofając się w czasie do wieków antycznych można założyć, że pochodzenie słowa korweta związane jest z rzymską nazwą statku handlowego – corbita. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter