Artykuły

Kanał Koryncki

Przesmyk Koryncki łączący Grecję Centralną z Peloponezem ma zaledwie nieco ponad 6 km długości, lecz aby przedostać się z oblewającej go od zachodu Zatoki Korynckiej, stanowiącej część Adriatyku1, na Zatokę Sarońską, będącą częścią Morza Egejskiego, żeglować trzeba 185 Mm po kapryśnych helleńskich wodach.

Zobacz więcej

Fińska para – Väinämöinen i Ilmarinen

Specyfika wód wokół państw skandynawskich, w przypadku Bałtyku płytkich i usianych wysepkami, sprawiła, że to w ich flotach najliczniej reprezentowane były pancerniki obrony wybrzeża. Wprowadzano je do służby głównie na przełomie XIX i XX w.

Zobacz więcej

Atlantycki rejs Admirala Scheera

W okresie od 23 października 1940 do 1 kwietnia 1941 r. krążownik ciężki Admiral Scheer odbył najpomyślniejszy w II wojnie światowej dla pojedynczej ciężkiej jednostki Kriegsmarine1 rejs bojowy na Morzu Północnym, północnym i południowym Atlantyku, a także okresowo na Oceanie Indyjskim.

Zobacz więcej

Turkish Airlines od kuchni

Początek XXI wieku jest w Turcji okresem bardzo dynamicznego rozwoju pasażerskich przewozów lotniczych. Jednym
z największych motorów wzrostu jest flagowy przewoźnik kraju – Turkish Airlines (THY/TK, Turk Hava Yollari). Dzięki uprzejmości linii mogliśmy zapoznać się z mniej znanymi aspektami działalności przewoźnika.

Zobacz więcej

Samoloty typu Gunship

W maju bieżącego roku Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wycofały ze służby ostatnie samoloty wsparcia artyleryjskiego (gunship) AC-130H Spectre. Ich zadania przejęły młodsze AC-130U Spooky II, AC-130W Stinger II oraz nowe samoloty AC-130J Ghostrider. Eksperyment Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych z uzbrojeniem w kierowane lotnicze środki bojowe...

Zobacz więcej

2015 rokiem bezzałogowców

Bezzałogowe systemy powietrzne w Siłach Zbrojnych RP pojawiły się dekadę temu, jednak do tej pory ich pozyskiwanie wiązało się z zaspokajanych doraźnych potrzeb operacyjnych, głównie związanych z misjami zagranicznymi. Ewolucja pola walki, w połączeniu z pojawiającymi się coraz to nowymi zdolnościami projektowymi i produkcyjnymi nad Wisłą...

Zobacz więcej

IX Międzynarodowa Wystawa AIR FAIR 2015

29-30 maja na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy odbyła się IX edycja Międzynarodowej Wystawy AIR FAIR – Wszystko dla lotnictwa. Jak co roku, pierwszy dzień został poświęcony wyłącznie wystawcom oraz zaproszonym gościom, drugi zaś – był otwarty dla zwiedzających.

Zobacz więcej

Antonow An-178. Nowy transportowiec z Ukrainy

7 maja 2015 r. w Kijowie po raz pierwszy wzbił się w powietrze pierwszy egzemplarz nowego samolotu transportowego An-178. Po krótkich próbach, na ostatnie dziesięć dni maja samolot trafił do malarni, gdzie otrzymał specjalne malowanie przed pokazem w Le Bourget pod Paryżem 15-21 czerwca.

Zobacz więcej

10 lat Airbus A380

Dziesięć lat temu 27 kwietnia 2005 r. Airbus A380 wykonał pierwszy lot, a dwa lata później w barwach linii lotniczych Singapore Airlines rozpoczął realizację połączeń pasażerskich. Ledwie rozpoczął służbę liniową, a już stał się ikoną XXI wieku, wyznaczając nowe standardy lotniczych podróży. Flota A380 ma obecnie na koncie 240 tys. rejsów, 2,1 mln godzin nalotu i 90 mln przewiezionych pasażerów.

Zobacz więcej

Paris Air Show 2015

Tegoroczny salon lotniczo-kosmiczny w podparyskim Le Bourget przebiegał przede wszystkim pod znakiem lotnictwa cywilnego i najszerzej zaprezentowały się na nim firmy europejskie. Mimo to nie zabrakło sprzętu wojskowego wszelkich klas i z różnych rejonów świata. Impreza zgromadziła ogółem 2260 podmiotów wystawienniczych z 45 państw.

Zobacz więcej

Skrzydła nad Amazonią. Dzień dzisiejszy Sił Powietrznych Brazylii (część I)

Siły Powietrzne Brazylii – FAB (Força Aérea Brasileira) są największe w Ameryce Południowej. Według oficjalnych danych są to 77 454 osoby personelu. Większość z nich, 70 907, to wojskowi. Spośród nich 9927 jest oficerami, a 3496 kadetami lub studentami.

Zobacz więcej

40 lat programu Sojuz-Apollo

Większość ludzi uważa, że praprzyczyną przedsięwzięcia wspólnego amerykańsko-radzieckiego projektu Sojuz-Apollo, była poważna awaria statku księżycowego Apollo-13 w kwietniu 1970 r. Owszem, Związek Radziecki wyraził wówczas gotowość skierowania swych statków w rejon początkowo planowanego miejsca wodowania kapsuły ciężko uszkodzonego statku...

Zobacz więcej

Jakowlew Jak-3 część II

Wiosną 1944 r. 91. pułk lotnictwa myśliwskiego 256. Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego 5. Korpusu Lotnictwa Myśliwskiego 2. Armii Lotniczej przeszedł przeszkolenie na Jak-3 w 8. zapasowym pułku lotniczym w Bagaj-Baranowce i otrzymał 41 samolotów tego typu. Rozkazem z 12 czerwca dowódca Sił Powietrznych Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej...

Zobacz więcej

Owoce zwycięstwa 1945 r.

ZSRR zawsze przygotowywał się do prowadzenia wojny w „otoczeniu kapitalistycznym”. Sowieckie kierownictwo polityczne, kierując się dogmatami marksizmu-leninizmu, dążyło do wojny, czyniło wszystko dla jej wybuchu i starannie rozpalało ogień światowego pożaru. Militaryzacja życia gospodarczego i społecznego kraju osiągnęła...

Zobacz więcej

Samoloty wsparcia wojsk Breda Ba.64, Ba.65 i Ba.88

Włochy, ojczyzna generała brygady Gullio Douheta, przed drugą wojną światową nie rozwijały strategicznego lotnictwa bombowego. Skłaniano się raczej ku teorii innego myśliciela i wizjera rozwoju lotnictwa wojskowego, gen. bryg. Amedeo Mecozzi, zwolennika taktycznego użycia lotnictwa...

Zobacz więcej

Półwysep Iberyjski w drugiej wojnie światowej

Leżące na południowo-zachodnim krańcu Europy cztery państwa Półwyspu Iberyjskiego zostały oszczędzone przez drugą wojnę światową. Najbogatsze w wydarzenia były dzieje najmniejszego Gibraltaru, z kolei w nieco większej Andorze nie działo się prawie nic. Hiszpania i Portugalia oficjalnie pozostawały neutralne...

 

Zobacz więcej

Hiszpania poligonem doświadczalnym przed drugą wojną światową

Druga połowa lat trzydziestych XX wieku to gwałtowne narastanie w Europie zagrożenia wojennego. Do tego doszła konfrontacja dwóch ideologii totalitarnych: faszyzmu i bolszewizmu. Państwem, w którym doszło do tej konfrontacji stała się Hiszpania.

Zobacz więcej

Legion Condor

Okrutna wojna domowa w Hiszpanii w latach 1936–39 zajmuje bardzo ważne miejsce w dwudziestowiecznej historii Europy. Za każdym z wrogich obozów – republikanami lub nacjonalistami – opowiedziały się inne państwa, a w ślad za tym nastąpiło ich bezpośrednie zaangażowanie w hiszpański konflikt.

Zobacz więcej

Corpo Truppe Volontarie w wojnie domowej w Hiszpanii

Decyzje o włoskim wsparciu hiszpańskich nacjonalistów zapadły na spotkaniach z wysłannikami gen. Franco, które miały miejsce 20 i 24 lipca 1936 r. 15 sierpnia Włosi rozpoczęli wysyłanie uzbrojenia i instruktorów oraz zgodzono się na utworzenie specjalnej misji wojskowej – MMIS...

Zobacz więcej

Wojna domowa w Hiszpanii 1936-1939

Radio Ceuta w Maroku Hiszpańskim nadało 17 lipca 1936 r. krótki, dziwnie brzmiący komunikat: Całe niebo jest nad Hiszpanią bezchmurne. Dla postronnych słuchaczy praktycznie to nic nie znaczyło. Dla wąskiego grona wtajemniczonych oficerów był to sygnał wyzywający spiskowców do rozpoczęcia wojskowego zamachu stanu skierowanego przeciwko rządowi Drugiej Republiki w Hiszpanii.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter