Artykuły

„Czarny Tydzień” armii brytyjskiej. Cz. 1 Magersfontein

Magersfontein, Stormberg i Colenso trzy spektakularne klęski poniesione przez armię brytyjską w Afryce Południowej na początku II wojny burskiej, na przestrzeni zaledwie siedmiu dni, przeszły do historii pod nazwą „Czarnego Tygodnia” 

Zobacz więcej

7. Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich 7. batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich

Szwadronem zapasowym 5. Pułku StrzelcówKonnych utworzonym w Grudziądzu dowodziłmjr Rudolf Lang. Szwadron ten mimo napotkanychpoważnych trudności organizacyjnych podołałswemu zadaniu. 

Zobacz więcej

Czołgi średnie T-34 w niemieckiej służbie

Radziecki czołg średni T-34 do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Dla niektórych był synonimem radzieckiej potęgi militarnej okresu II wojny światowej i jednocześnie symbolem zwycięstwa nad III Rzeszą.

Zobacz więcej

Grodno 1941. Kontratak Grupy Konno-Zmechanizowanej gen Bołdina [Cz.1]

Podczas sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r. zadanie zdobycia Grodna powierzono Grupie Konno-Zmechanizowanej dowodzonej przez komdiwa Iwana Bołdina

Zobacz więcej

Wał Wschodni 1943

Podbój ZSRS przez siły zbrojne III Rzeszy i jej sojuszników rozpoczął się 22 czerwca 1941 r. i był realizowany w myśl planu noszącego kryptonim „Barbarossa”. Zakładał on rozbicie do końca roku jednostek liniowych Armii Czerwonej i opanowanie Leningradu, Moskwy oraz rubieży Wołgi. 

Zobacz więcej

Wojskowy samochód terenowy GAZ-67

Pracę nad lekkim samochodem terenowym rozpoczęto w Związku Radzieckim w 1938 r. Chodziło o stworzenie mocnego i szybkiego samochodu z napędem na cztery koła, zdolnego do pokonywania nawet najtrudniejszych przeszkód terenowych. 

Zobacz więcej

A26 – pełne wynurzenie

W trakcie press touru,  który odbył się 16 i 17 czerwca br. w stoczni Saab Kockums AB w Karlskronie, szwedzki koncern zaprezentował grupie polskich dziennikarzy swoją ofertę podwodną. Celowo piszemy „podwodną”, bowiem swoim zasięgiem obejmuje ona znacznie więcej niż same okręty.

Zobacz więcej

Wodowanie ORP Ślązak

W chwili przekazywania lipcowego numeru NTW do druku, w Stoczni Marynarki Wojennej S.A. w upadłości likwidacyjnej w Gdyni, trwały ostatnie przygotowania do ceremonii chrztu i wodowania okrętu patrolowego ORP Ślązak. 29 czerwca przetoczono jednostkę na podnośnik, zaś sama uroczystość odbyła się 2 lipca.

Zobacz więcej

51. Międzynarodowy Salon Lotniczy i Kosmiczny w Paryżu

Lista europejskich producentów samolotów bojowych i szkolno-bojowych szybko się skraca. A jeszcze ćwierć wieku temu były na niej takie kraje jak: Czechosłowacja, Rumunia, Jugosławia, Hiszpania, Polska… Widać tę tendencję bardzo wyraźnie także na największym na świecie salonie lotniczo-kosmicznym w Le Bourget.

Zobacz więcej

Wiosna F-35

Ostatnie tygodnie przyniosły kolejny ciąg wydarzeń związanych z programem  rozwoju i wdrażania do służby wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II. Co więcej jest to prawdopodobnie ostatni artykuł zamieszczony na łamach NTW dotyczący tej konstrukcji, przed osiągnięciem wstępnej gotowości bojowej przez pierwszy dysponujący nią dywizjon operacyjny, co jest przewidziane na 10 lipca br.

Zobacz więcej

Wystawa Armija-2015 w Kubince

Wszystko wskazuje na to, że Rosja wreszcie rozwiązała problemy związane z organizacją wystaw uzbrojenia i sprzętu wojsk lądowych. Przez ostatnich kilkanaście lat konkurencyjne imprezy o takim profilu organizowano w trzech różnych miastach - Moskwie, Niżnym Tagile i Omsku, a w samej Moskwie trzykrotnie zmieniano miejsce ich odbywania się, a jeszcze więcej razy – organizatora.

Zobacz więcej

Nie tylko Moskwa – rosyjskie ciekawostki sprzętowe na obchodach 70-lecia zwycięstwa na faszyzmem

W Rosji uroczyste defilady organizuje się z różną intensywnością. W latach 90. ub. wieku niemal ich nie było – oficjalnie pisano wtedy, że ciężki sprzęt nigdy już nie będzie mógł wjechać na Plac Czerwony, a jedyną większą defiladę w 1995 r. zorganizowano...

Zobacz więcej

Pierwszy sprawdzian SM-3 Block IIA

Jedną z pierwszych decyzji administracji prezydenta Baracka Obamy w sferze bezpieczeństwa narodowego była dalsza budowa lądowego komponentu obrony przed pociskami balistycznymi w oparciu o pociski rodziny SM-3, dotąd przenoszone tylko przez okręty US Navy.

Zobacz więcej

Sciopio podbił Záhorie

17 czerwca br. na poligonie VTSÚ Záhorie, ośrodka naukowo-badawczego należącego do Ministerstwa Obrony Republiki Słowackiej, odbyła się prezentacja kołowego wozu bojowego Scipio, obejmująca demonstrację możliwości trakcyjnych pojazdu, a także strzelania ostrą amunicją.

Zobacz więcej

Kryl przemówił

11 czerwca br. prototyp 155 mm samobieżnej armatohaubicy na podwoziu kołowym Kryl wykonał pierwsze strzelanie w ramach prowadzonych obecnie zakładowych badań wstępnych, które mogli obserwować przedstawiciele wojska i mediów. Ich program jest, jak dotąd, realizowany zgodnie ze skorygowanym harmonogramem projektu rozwojowego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Zobacz więcej

Włoskie śmigłowcowce

Z ostatniego konfliktu światowego Włochy wyszły jako kraj zdewastowany, nie inaczej było z niegdyś potężną flotą. O ile zaplecze i infrastruktura portowa po ustaniu działań przedstawiały bardzo opłakany stan, to siły morskie ostały się w zaskakująco dobrej formie.

Zobacz więcej

Węglowiec Ustka

Węglowiec zbudowany w stoczni Stettiner Oderwerke AG, Stettin-Grabow, dla szczecińskiego armatora Rudolf Christian Gribel. Numer budowy 799. Wodowany w listopadzie 1937 r. jako Ruhr. Wszedł do eksploatacji pod banderą niemiecką w styczniu 1938 r., z portem macierzystym w Szczecinie i sygnałem rozpoznawczym DAZN.

Zobacz więcej

Turva znaczy bezpieczeństwo

5 czerwca br., do basenu portowego Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Gdańsku Westerplatte, zawinął patrolowiec fińskiej Straży Granicznej Turva. W tym samym czasie Gdynia przeżywała „oblężenie” okrętów cumujących tam w związku z ćwiczeniem BALTOPS, co zupełnie przyćmiło w mediach wizytę skandynawskiego gościa.

Zobacz więcej

A.E.2. – pierwszy okręt Ententy, który przepłynął Dardanele

Próba opanowania Cieśniny Dardanelskiej przez brytyjskie i francuskie jednostki bojowe w marcu 1915 r. zakończyła się klęską. Kolejny wysiłek Alianci podjęli w kwietniu, lądując na półwyspie Gallipoli. W tym samym czasie przez cieśninę przedarł się australijski okręt podwodny.

Zobacz więcej

Czy przezbrojenie jest przebudową, czyli rzecz o modernizacji kontrtorpedowców typu Wicher

Jak do tej pory kwestia przedwojennej przebudowy kontrtorpedowców typu Wicher nie doczekała się szczegółowego opracowania. Zazwyczaj poszczególni autorzy o przebudowie wspominali zdawkowo lub też ograniczali się jedynie do zaprezentowania faktów...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter