W tym roku obchodzimy jubileusz 90-lecia Fabryki Broni w Radomiu. Z tej okazji przypominamy (a niektórym zapewne przedstawiamy po raz pierwszy w pełnej formie) historię radomskiego zakładu i jego wyrobów.
Szukasz noża składanego? Chcesz, by był duży i wytrzymały, miał pewną blokadę, a przy tym świetnie wyglądał? Nie planujesz wydać na niego kilkuset złotych, a jednocześnie nie przepadasz za chińskimi kopiami noży zachodnich? No to zastanów się nad Enlanem EL-08.
National Rifle Association (NRA) jest największą w USA organizacją miłośników broni palnej, zrzeszającą ponad 5 milionów członków. Raz w roku, w kwietniu, odbywa się walne zgromadzenie członków, połączone z wieloma innymi atrakcjami. Tegoroczna konwencja miała miejsce w Nashville, Tennessee, w stolicy muzyki country.
Dokładnie 100 lat temu, w maju 1915 roku Włochy przystąpiły do I wojny światowej, decydując się po roku siedzenia okrakiem na barykadzie na odwrócenie sojuszy i przejście z Trójprzymierza do Ententy. Szybko okazało się, że za mocnymi słowami nowego sojusznika stało niewiele czynów, a jeszcze mniej stali.
Przez długi czas firma Heckler & Koch GmbH nie szalała specjalnie z pistoletowymi nowościami. Producent przez lata stawiał na sprawdzonych zawodników: rodzinę HK USP oraz wywodzące się od niej modele pokrewne. Na przełomie wieków do typoszeregu USP dołączyły HK P2000 i kompaktowy P2000SK.
70-letnia historia gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding w znacznej części związana jest z tzw. produkcją niekatalogową. Okręty bojowe, specjalne i pomocnicze jednostki pływające powstawały zarówno dla polskiej Marynarki Wojennej, jak również dla flot innych państw...
9 kwietnia 2015 r. w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni uruchomiono Laboratorium Integracji Systemów Okrętowych. Jego obecna konfiguracja obejmuje większość stanowisk okrętowego systemu walki, przeznaczonego dla niszczyciela min Kormoran II.
Wieloletnie doświadczenie przyzwyczaiło nas do tego, że im bardziej złożony i ambitny program zbrojeniowy, tym większe ryzyko wystąpienia problemów z jego realizacją. W zasadzie normą jest wydłużenie czasu ewoluowania programu od stadium projektu do produktu seryjnego, często dramatycznie rosną też koszty.
4 maja br. w stolicy Kataru, Dosze, odbyła się uroczystość podpisania umowy na zakup dla sił zbrojnych tego kraju wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale wraz z bogatym pakietem dodatkowym. Podpisali ją prezydent Francji Francosi Hollande i emir Kataru Tamim ibn Hamad Al Sani. Wydarzenie to pokazuje, jak ważne dla programu Rafale było zdobycie pierwszego klienta eksportowego...
Proces starzenia, moralnego i fizycznego zużycia techniki lotniczej jest nieuchronny. Z tego też względu konieczna jest cykliczna wymiana parku sprzętu latającego i przejście na nowocześniejszą technikę. Siły Zbrojne Republiki Słowackiej przez wiele lat odczuwały skutki redukcji stanów osobowych i sprzętu, uzasadnianych kolejnymi reorganizacjami, a także niedostatecznym finansowaniem.
W środę 27 maja 2015 r. formalnie został zakończony proces sprawdzeń weryfikacyjnych, zamykający ostatecznie fazę oceny ofert w postępowaniu przetargowym na śmigłowiec wielozadaniowy dla Sił Zbrojnych RP. Zakwalifikowany do nich śmigłowiec Airbus Helicopters H225M (EC725) Caracal przeszedł je pozytywnie.
Defilada na Placu Czerwonym w Moskwie, która odbyła się 9 maja 2015 r. z okazji 70. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskim faszyzmem, pokazała jak mogą w niedalekiej przyszłości wyglądać Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Jeśli wszystkie wzory uczestniczącego w niej sprzętu zostaną przyjęte na uzbrojenie...
Trwający od początku ubiegłego roku konflikt na Ukrainie, wciąż daleki od ostatecznego rozwiązania, uczynił z Polski państwo przyfrontowe. W takich realiach, w celu wzmocnienia potencjału obronnego, doszło w naszym kraju do zintensyfikowania wielu programów zakupowych...
Na tegorocznych targach IDET 2015, które odbyły się w dniach 19-21 maja br. w czeskim Brnie, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. wraz z Rosomak S.A. i słowacką spółką EVPÚ a.s. zaprezentowały kołowy wóz bojowy Scipio. Najnowszy wariant bojowego Rosomaka stanowi połączenie polskiego nośnika i słowackiej wieży TURRA-30, a opracowany został specjalnie z myślą o podboju słowackiego rynku.
Pod koniec II wojny światowej, wobec zbliżania się alianckich wojsk zarówno ze wschodu, jak i zachodu, Niemcy ewakuowali w głąb Rzeszy więźniów z obozów koncentracyjnych, które sukcesywnie były wyzwalane. Wielu z nich podczas tej ewakuacji poniosło śmierć, z czego kilka tysięcy już w ostatnich dniach konfliktu, i to w miejscu oraz okolicznościach zupełnie nieoczekiwanych.
Pod koniec 1944 r. japońska flota, a właściwie to co z niej pozostało, przeszła z konieczności do defensywy. Potężny niegdyś zespół lotniskowców uderzeniowych floty praktycznie przestał istnieć. Przetrzebione i pokiereszowane w walkach o Leyte pancerniki i krążowniki wycofały się do Japonii i tam z powodu braku paliwa...
Dowódcy bazujących w portach holenderskich formacji ścigaczy torpedowych Kriegsmarine dowiedzieli się 16 kwietnia 1945 r., że nie będzie już dostaw paliwa dla ich okrętów. Nazajutrz otrzymali ze sztabu grossadmirala Dönitza rozkaz przekazania siłom lądowym połowy zapasu, wynoszącego wówczas około...
W nocy z 25 na 26 marca 1945 r., podczas patrolu bojowego i osłaniania konwoju przybrzeżnego na trasie pomiędzy ujściem Tamizy a Ostendą, niszczyciel eskortowy ORP Krakowiak wraz z bliźniaczym HNoMS Arendal, fregatą HMS Riou i grupą brytyjskich ścigaczy torpedowych stoczył zaciekły bój z silną grupą niemieckich ścigaczy torpedowych...
Lotniskowiec floty USS Enterprise (CV 6), jak żaden inny okręt US Navy przyczynił się do triumfu amerykańskiej marynarki wojennej w wojnie na Pacyfiku. Najbardziej znane są akcje tej jednostki w krytycznym roku 1942, a także udział w rozegranych dwa lata późnej dwóch wielkich bitwach na Morzu Filipińskim.
Desant na Mierzei Wiślanej, wysadzony przez wojska radzieckie 26 kwietnia 1945 r., stanowił ostatni akord Operacji Wschodniopruskiej. Rozmach ofensywy przeprowadzonej przez Armię Czerwoną zimą 1944 – wiosną 1945 r. stawiał ją w gronie największych natarć strategicznych na froncie wschodnim.