Pod koniec XIX i na początku XX w. mało kto zapisał się w historii Royal Navy tak mocno jak John Arbuthnot Fisher (1842-1910). Odpowiadał on najpierw przez 5 lat za jej stan sprzętowy, a potem przez prawie 2 za kwestie kadrowe i w obu przypadkach, pokonując opór tych, którzy z takich czy innych powodów nie chcieli zmian ...
Pod koniec 1906 r. w Wielkiej Brytanii rozgorzała dyskusja nad zasadnością budowy kolejnych drednotów. Debata ta prowadzona była w kontekście postępów czynionych przez Kaiserliche Marine i US Navy. O ile jeszcze brytyjski rząd starał się marginalizować plany rozbudowy floty niemieckiej, to Admiralicja domagała się ...
W historii okrętów wojennych mianem „białych słoni” określa się jednostki drogie, zbudowane najczęściej w jednym celu, dla których w późniejszym okresie nie było sensownego zajęcia. We flocie brytyjskiej za pierwsze takie okręty uchodzą wielkie krążowniki pancernopokładowe Powerful i Terrible
Stawiacze min to klasa okrętów, która święciła swoje triumfy od początku XX wieku z apogeum w okresie zimnej wojny. Podnosiły one bandery przede wszystkim krajów mających skomplikowane linie brzegowe, leżące nad akwenami o niewielkiej głębokości lub kontrolujących przesmyki i inne ścieśnione tory wodne.
W dniu 3 lipcabr.szefowie rządówRzeczypospolitej Polskiej Ewa Kopacz i Republiki Słowackiej Robert Fico, w obecności ministrów obrony obu państw Tomasza Siemoniaka i Martin Glváča, podpisali w zakładach Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich list intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy oboma krajami w zakresie dwóch projektów dotyczących uzbrojenia.
14 lipca br. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i konsorcjum Bell/Boeing zawarli, długo oczekiwany, pierwszy eksportowy kontrakt na produkcję i dostawy samolotów transportowych pionowego startu i lądowania V-22 Osprey. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami politycznymi, o których informowaliśmy także na łamach NTW...
Rok 2015 ma szansę przejść do historii jako ten, w którym zostaną wybrane i zamówione aparatu z czterech, z sześciu zaplanowanych, kategorii bezzałogowych systemów powietrznych. Mowa tutaj o platformach największych i najbardziej kosztownych klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance) - Zefir i taktycznej średniego zasięgu - Gryf...
Uroczystość chrztu i wodowania patrolowca ORP Ślązak, która odbyła się 2 lipca bieżącego roku w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, stała się też przyczynkiem do odświeżenia wiadomości na temat stanu zaawansowania programu modernizacji Marynarki Wojennej RP.
21 lipca br. do bazy lotniczej zlokalizowanej w pobliżu stolicy Egiptu - Kairu -przyleciały pierwsze trzy wielozadaniowe samoloty bojowe Dassault Rafale w odmianie dwumiejscowej. Jest to efekt kontraktu na 24 takie maszyny, który został zawarty w lutym bieżącego roku.
„Lotnictwo może kontrolować dowolny teatr działań bojowych, ale by go zdobyć i utrzymać realizując tym samym dyplomatyczne i strategiczne cele operacji, niezbędne jest użycie od samego początku konfliktu wojsk lądowych” na podstawie wystąpienia gen. broni. w st. spocz. Udi Szaniego, byłego dowódcy Wojsk Pancernych Sił Obronnych Izraela.
Szwajcarski Eagle V (szerzej NTW 12/2012), oferowany przez General Dynamics Land Systems, jest jedną z konstrukcji, które zostały zaoferowane Ministerstwu Obrony Narodowej w programie pozyskania Wielozadaniowych Pojazdów Wojsk Specjalnych (wcześniej znanym pod kryptonimem Pegaz), rozpoczętym ponownie w sierpniu 2014 roku.
Od dłuższego czasu Rewolucyjne Siły Zbrojne Kuby starają się dostosowywać swoje uzbrojenie do zmieniających się potrzeb. Na przeszkodzie stoją przede wszystkim ograniczenia budżetowe, wskutek czego nie wchodzi w rachubę najprostsze rozwiązanie – kompleksowy zakup nowoczesnego sprzętu za granicą.
Najważniejszą częścią noża jest głownia – pisaliśmy to już wielokrotnie. Jej podstawowe, najczęściej spotykane kształty przedstawiliśmy w poprzednim odcinku cyklu o anatomii noża (STRZAŁ 5/15). Dziś zajmiemy się kolejnym, równie ważnymi tematami
W tym roku obchodzimy jubileusz 90-lecia Fabryki Broni w Radomiu i z tej okazji przypominamy historię radomskiego zakładu i jego wyrobów. Ponieważ temat jest bardzo obszerny, podzieliliśmy go na trzy części.
Na tegorocznych targach IWA OutdoorClassic 2015 (a nieoficjalnie już przedtem) firma J.P. Sauer & Sohn GmbH przedstawiła nowy sztucer powtarzalny S 404, o konstrukcji stanowiącej w znacznej mierze mix cech znanych z innych repetierów koncernu Lüke & Ortmeier z Isny im Allgäu.
Redakcyjny test przechodzą dziś dwa europejskie klony AR-15 z tzw. „tłokowym” systemem automatyki – niemiecki Haenel CR223 oraz czeski V-AR. Pomimo ogólnego podobieństwa różni je kilka rozwiązań szczegółowych: który okaże się lepszy?
Dużo krwi napsuły wszystkim miesiące policyjnych dywagacji na temat rzekomego kalibru alarmowych pistoletów Walther P-99 i P-22, strzelających nabojem 9 mm P.A.K. – choć dla nas sprawa od początku była oczywista.
W 1928 r. w prasie fachowej ukazało się szereg artykułów dotyczących transportera ciężkiego karabinu maszynowego Carden-Loyd Mark VI. Pojazd ten dzięki prostej konstrukcji oraz niezbyt wygórowanej cenie miał sprawić, że będzie możliwe ich masowe użycie na polu walki ...
Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, US Navy posiadała ogromną ilość niszczycieli zbudowanych przed i w trakcie jej trwania. Po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do wojny w 1917 r., niszczyciele budowano wręcz systemem taśmowym
W dwudziestoleciu międzywojennym, w odradzającej się Armii Polskiej, motocykle wojskowe miały swoje miejsce. Wraz z rozwojem konstrukcji tych pojazdów oraz zwiększaniem się ich liczebności w Wojsku Polskim, przydzielano im nowe zadania, głównie: kurierskie, zwiadowcze, transportowe i bojowe.