Kielecki Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbywał się w tym roku już po raz XXIX. i i już na pierwszy rzut oka można było odnotować, że pomimo wciąż odczuwalnych ograniczeń związanych z wirusem COVID-19, wracają na należne im miejsce.
Pomimo ponad czterdziestu lat służby w Bundeswehrze rozwój Leoparda 2 nie został jeszcze zakończony. Platforma w dalszym ciągu jest udoskonalana, co jest widoczne po obecnej modernizacji niemieckich czołgów oraz zakupie wozów przez Węgrów. Jednak nowe zagrożenia i potencjalni przeciwnicy sprawiają, że...
Podział lotnictwa na odrębne rodzaje sił zbrojnych, wprowadzony w 1962 roku, przetrwał niecałe trzy dekady. Przygotowywane od 1988 roku ich ponowne połączenie idealnie trafiło w swój czas, gdy po zmianach ustrojowych w Europie Wschodniej kraje należące do rozwiązanego Układu Warszawskiego zmuszone były do...
W ciągu ostatnich dwóch lat doniesienia medialne związane z modernizacją Sił Obrony Finlandii (Puolustusvoimat) zostały zdominowane przez informacje związane z programami zakupu nowych korwet wielozadaniowych (Program Squadron 2020) oraz wyborem następców samolotów bojowych F/A-18C/D Hornet (program HX).
W 2020 roku łącznie na obronność wydatkowano 52,1 mld PLN oraz dodatkowo kwotę 686,5 mln PLN przeniesiono na wydatki niewygasające. Podsumowując, wykonanie powinno wynieść prawie 52,8 mld PLN, czyli o 7,8 mld PLN (17,3%) więcej niż rok wcześniej, oraz o 2,8 mld PLN (5,6%) więcej, niż planowano w ustawie budżetowej na 2020 rok przed nowelizacją.
We wrześniu br. w Polsce miała miejsce prezentacja śmigłowca wielozadaniowego Leonardo AW139 (w wersji ratowniczej HH-139B użytkowanej przez włoskie siły powietrzne), który jest proponowany polskim siłom zbrojnym jako nowy wielozadaniowy wiropłat z różnorodnym wyposażeniem zadaniowym.
Jeszcze w 1932 roku stosunki polsko-niemieckie były wrogie. Sytuacja zmieniła się radykalnie po przejęciu władzy przez nazistów w następnym roku. W 1934 roku podpisano pakt o nieagresji, który całkowicie przemodelował sytuację w Europie, ale przede wszystkim stosunki bilateralne obu państw.
Poszukiwania odpowiedniego czołgu lekkiego dla polskiej armii towarzyszyły jej od pierwszych lat istnienia II RP. W efekcie uchwały powziętej na posiedzeniu KSU w dniu 14 czerwca 1924 roku oraz prac podjętych na rozkaz I Zastępcy Szefa Sztabu Głównego, Oddział IIIa SG przygotował we wrześniu 1925 roku dokument zatytułowany...
Japońskie krążowniki lekkie, budowane w kilku seriach po I wojnie światowej, są ciekawym przykładem okrętów, które z powodzeniem wykorzystano w sposób zupełnie odmienny od zakładanego podczas ich projektowania. Niewielkie jednostki typów Tenryū, Kuma, Nagara i Sendai powstały na początku lat 20. XX w.
11 grudnia 1941 roku Adolf Hitler wygłosił w Reichstagu mowę, w której musiał wytłumaczyć przerażonym Niemcom, dlaczego, tocząc już wojnę z Wielką Brytanią i ZSRR, wypowiedział ją właśnie jeszcze Stanom Zjednoczonym Ameryki, najpotężniejszemu mocarstwu globu.
"Artyleria nasza nie ma możności wykonać wszystkich zadań, jakie ją czekają w nowoczesnej wojnie. Z powodu braku sprzętu ciężkiego i dalekonośnego nie jest ona bronią natarcia, lecz raczej tylko bronią obrony taktycznej." Gen. bryg. Stanisław Miller, 21 czerwca 1939 roku.
Amerykańscy piloci myśliwscy z 17.PS (P) po raz pierwszy weszli do walki nad Jawą 3 lutego 1942 roku. Do jednostki tej włączono następnie wszystkich pilotów z 20.PS (P) i 3.PS (P), którym udało się dotrzeć na tę wyspę. Do kolejnej walki doszło 9 lutego. Od 10 lutego Japończycy zawiesili ataki z powodu złej pogody.
W lipcu 1943 roku sowieccy czołgiści po raz pierwszy zetknęli się z nowymi niemieckimi wozami bojowymi uzbrojonymi w działa skuteczniejsze od znanej już im armaty 88 mm KwK 36 L/56 zainstalowanej w czołgu ciężkim Sd.Kfz. 181 Tiger. Zarówno 75 mm armata KwK 42 L/70 czołgu Sd.Kfz. 171 Panther, jak i 88 mm armata Pak 43/2 L/71...
Postawa strzelecka leżąc uznawana jest, absolutnie słusznie, za jedną z najbardziej stabilnych, dlatego jest bardzo często wykorzystywana przez strzelców strzelających na dalsze dystanse.
Strzelanie precyzyjne ma to do siebie, że człowiek nie biega po strzelnicy, a po prostu leży lub siedzi (czasem także stoi) i spokojnie strzela do tarczy. No ale jeśli to strzelanie precyzyjne, to warto byłoby móc ocenić jak bardzo precyzyjnie nam to wychodzi, czyli jaki wynik na tarczy osiągnęliśmy.
Choć niektórym może się to wydawać dziwne, to jednak znakomita większość strzelców w Polsce wcale nie chodzi na strzelnicę odstawiona jako niedzielni komandosi (czyli tak, jak my), do uprawiania swojego hobby wykorzystując odzież cywilną, sportową oraz „taktyczną”, ale i tak w stonowanych najczęściej kolorach.
Karabinki samopowtarzalne kalibru 5,56 mm NATO/.223 Rem. cieszą się ogromnym zainteresowaniem naszych strzelców sportowych, zwłaszcza trenujących strzelanie dynamiczne. Olbrzymia większość modeli bazuje na nieśmiertelnym AR15, który (pod nazwami M16 czy M4) jest używany przez wiele armii, w tym siły zbrojne Stanów Zjednoczonych.
Standardowy SIG P320 to pierwszy w ofercie SIG Sauer pistolet z polimerowym szkieletem oraz bezkurkowym, bijnikowym mechanizmem spustowo-uderzeniowym z samonapinaniem, który zadebiutował w 2014 roku. Został opracowany z myślą o wyposażeniu służb mundurowych i wojska, a jego największym sukcesem do tej pory jest zwycięstwo w...
Programy realizowane przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom posuwają się do przodu, pomimo tego, że informacje o nich są skąpe, a producent często trzyma karty przy orderach. Nie zmienia to faktu, że na nadchodzącym MSPO zobaczymy parę nowości.