Artykuły

S-300W – frontowy zestaw obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej

W połowie XX wieku do wojsk lądowych Sojuszu NATO wprowadzono wyrzutnie taktycznych i operacyjno-taktycznych rakiet balistycznych MGM-5 Corporal (1951–1964), MGM-29 Sergeant (1962–1977), MGM-52 Lance (1965–1993) oraz MGM-31 Pershing IA (1960–1989), przygotowanych do wykonywania uderzeń bronią jądrową. 

Zobacz więcej

KF-21 Boramae i nie tylko. Nowe programy lotnicze Seulu

O ile Republika Korei konsekwentnie modernizuje swój przemysł lotniczy od kilku dekad, to jednak o jego przyspieszonym rozwoju można mówić dopiero na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Rozpoczęte projekty zaowocowały m.in. wdrożeniem do produkcji samolotu szkolenia zaawansowanego T-50 oraz...

Zobacz więcej

Polskie kalkulatory artyleryjskie

Przed strzelaniami artylerii naziemnej, w tym także tymi prowadzonymi do celów niewidocznych ze stanowisk ogniowych, należy określić nastawy do prowadzenia ognia. Nadają one lufie takie położenie w przestrzeni, dzięki któremu pociski z zadanym prawdopodobieństwem powinny trafić w cel. 

Zobacz więcej

Jelcz na wyższym biegu. Nowe wyroby w polskich programach samochodowych

Napotkanie na drogach publicznych, nie wspominając o poligonach, ciemnozielonych samochodów ciężarowych Jelcz nie jest niczym zaskakującym. To dobrze widoczny element wyposażenia samochodowego Sił Zbrojnych RP, bowiem tylko w ostatnich trzech latach ponad 1200 ciężarówek tej marki zasiliło nasze wojsko. 

Zobacz więcej

Jak wykuwał się Abrams?

Po porażce programów czołgów nowej generacji MBT-70 oraz XM803 i ich ostatecznym zamknięciu w 1971 roku, US Army nadal potrzebowała nowego wozu opancerzonego mogącego z powodzeniem mierzyć się, a nawet przewyższać, radzieckie czołgi podstawowe jak T-64 czy T-64A. 

Zobacz więcej

Miecznik – nie tylko platforma się liczy

Wraz z kolejnymi miesiącami procedowania programu fregat Miecznik poznajemy nowe szczegóły dotyczące tego największego w historii Polskiej Marynarki Wojennej planu modernizacyjnego. Choć z oczywistych względów największą uwagę obserwatorów przykuwa wybór samej platformy okrętowej, to równie istotną...

Zobacz więcej

Hawke Sidewinder 30

W świadomości myśliwych funkcjonuje pojęcie „uniwersalny celownik optyczny”, co może być rozumiane jako „luneta celownicza przeznaczona do wszystkich typów polowań”. Niestety, wszyscy znamy obiegową opinię, że jak coś służy do wszystkiego to nierzadko jest do niczego. Nie ma i nigdy nie będzie celownika uniwersalnego. 

Zobacz więcej

VIS 100 M1 – do wyboru, do koloru

Jakoś w okolicach wakacji, mniej więcej w 10 miesięcy po wprowadzeniu na rynek, Fabryka Broni Łucznik-Radom poinformowała o wyprzedaniu pierwszej partii pistoletów VIS 100 M1 w liczbie 1000 sztuk. Jednocześnie producent zapowiedział kolejną serię w najbliższych miesiącach.

Zobacz więcej

T4E HDS 68 czyli lupara firmy Umarex

Lupara (od lupus, czyli wilk) to strzelba myśliwska służąca do obrony przed dużymi drapieżnikami. W oryginale miała dość krótkie, gładkie lufy bez czoków lub z czokami słabymi. Często lufy i kolbę skracano i tak powstawał poręczny „obrzyn”. 

Zobacz więcej

Operacja Furia, sezon pierwszy

W ostatnim czasie coraz częściej w kalendarzu zawodów strzeleckich pojawiają się imprezy przeznaczone dla wszystkich wariatów, którzy lubią sobie utrudniać życie i bawić w „niedzielnych komandosów”, a więc strzelają w mundurach, hełmach i kamizelkach.

Zobacz więcej

.350 Legend

W czerwcu 2014 roku Komisja Zasobów Naturalnych stanu Michigan zatwierdziła rozporządzenie, pozwalające na zastosowanie do polowań na jelenie amunicji kalibru 0,35 cala (lub większej) z nabojem w łusce o prostych ścianach, o długości minimalnej 1,16 cala i maksymalnej 1,8 cala.

Zobacz więcej

CSV-9

W sierpniu br. miałem przyjemność testowania karabinka samopowtarzalnego CSV-9 kalibru 9 mm x 19. Broń jest wytwarzana przez zakłady Czech Weapons, które funkcjonują od 1996 roku. Przy okazji spotkałem się także z konstruktorem broni, który zaprezentował swój karabinek oraz jego możliwości na pobliskiej krytej strzelnicy.

Zobacz więcej

Pancernik HMS Dreadnought – okręt, który zrewolucjonizował wojnę na morzu. Część II

O ile zarówno artyleria okrętowa, jak i prędkość nowego pancernika były czynnikami najbardziej rozbudzającymi emocje członków komisji i samego Fishera, o tyle nie wolno było zapomnieć o trzecim istotnym aspekcie nowego projektu, a mianowicie o systemie opancerzenia, jako tarczy ochronnej okrętu liniowego. 

Zobacz więcej

T-34 w 1943 roku, czyli „ilość to też jakość”. Część 2

Produkcja czołgu T-34 zwiększała się, mimo że jesienią 1942 roku znowu musiano ją przeorganizować w związku z utratą fabryki STZ w Stalingradzie. Proces ten trwał również w 1943 roku, i to pomimo wprowadzania na linie montażowe dział pancernych. Kreml podjął decyzję o uruchomieniu ich produkcji już w połowie kwietnia 1942 roku...

Zobacz więcej

Lotnicze preludium do ofensywy Grazzianiego

W dniu 28 czerwca 1940 roku o 17.40 zginął marszałek ltalo Balbo, gubernator Libii i głównodowodzący armią włoską w tym kraju. Jego samolot SM.79 omyłkowo zestrzeliła własna artyleria przeciwlotnicza podczas lądowania w Tobruku. Savoia nadleciała nad Tobruk bezpośrednio po nalocie Blenheimów. 

Zobacz więcej

Lekki czołg Škoda T-15

Po wkroczeniu do Czech i Moraw 15 marca 1939 roku Niemcy zdobyły znaczne ilości broni. Dużo bardziej wartościowe zyski przyniosły Rzeszy Niemieckiej jednak fabryki zbrojeniowe, które znajdowały się na terenie nowo utworzonego Protektoratu. Zbrojovka Brno, ČKD i Škoda były jednymi z najlepszych producentów uzbrojenia w międzywojennej Europie...

Zobacz więcej

Intensywny rok 10. Brygady Kawalerii

Powrót z przedstawionych szczegółowo w artykule 10. Brygada Kawalerii w akcji („TWH" nr sp. 1/2021) ćwiczeń międzydywizyjnych, odbywających się we wrześniu 1937 roku na terenie Wielkopolski i Kujaw, sprawił, że pierwsza z polskich brygad motorowych zakończyła oficjalnie pierwszy okres swojego szkolenia. 

Zobacz więcej

Thetis Bay – od mini lotniskowca do pierwszego śmigłowcowca desantowego US Navy

Początkowo nic nie zapowiadało, że jeden z kilkudziesięciu okrętów budowanych metodą potokową, w dodatku, na bazie kadłuba statku handlowego, stanie się protoplastą nowej podklasy okrętów wojennych - śmigłowcowców desantowych.

Zobacz więcej

Junkers Ju 87G „Kanonenvogel”

Idea stworzenia ogniowej interwencji z niebios w mordercze działania piechoty narodziła się właściwie natychmiast po włączeniu się samolotów w Wielką Wojnę. Natomiast jej ziszczenie przez długi czas wisiało w próżni z racji niebagatelnych ograniczeń technicznych, z jakimi zetknięto się w pierwszym roku wojny. 

Zobacz więcej

Vickers Mk E –szkolenie i wyposażenie

Drugą część rozważań dotyczących wyposażenia oraz metod działania polskich czołgów lekkich "Vickers" na przyszłym polu bitwy należy rozpocząć od dnia 11 marca 1935 roku, kiedy DowBrPanc, wydało Regulamin czołgów "Vickers", cz. III, Opis sprzętu (pismo 0957-10/Studja 35).

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter