Artykuły

Dr Marian Jurek: konstruktor-wygnaniec

Marian Karol Jurek urodził się 7 września 1904 roku, w jawnie patriotycznej Galicji, gdzie od młodości nasiąkał klimatem i wcześnie zainteresował się bronią oraz strzelaniem. Już w wieku 15 lat skonstruował swój pierwszy pistolet ...

Zobacz więcej

Browning AB3 – lekki dla ramienia i dla portfela

Prezentowany sztucer miał swoją premierę w zeszłym roku, a w tym sezonie jest już normalnie oferowany kupującym. To dla słynnej belgijskiej marki z Herstal podstawowy model w wykonaniu lekkim, czyli z osadą z tworzywa sztucznego. 

Zobacz więcej

Vis wz. 35 de novo – FB Radom znów produkuje Visy!

Fabryka Broni „Łucznik”-Radom ponownie uruchamia produkcję pistoletów wz. 35 – można rzec, że po 71 latach przerwy od ewakuacji Waffenfabrik Radom w sierpniu 1944 roku, jeśli nie liczyć 26 sztuk wykonanych metodami rzemieślniczymi w latach 90. 

Zobacz więcej

Ostatnie walki powietrzne II wojny światowej

Ostatnim dniem aktywnych działań bojowych w czasie drugiej wojny światowej był 15 sierpnia 1945 r., kiedy weszło w życie zawieszenie broni między aliantami a Japonią. Wcześniej tego samego dnia doszło jednak jeszcze do kilku starć w powietrzu ...

Zobacz więcej

Wodnosamoloty Luftwaffe

W czasie pierwszej wojny światowej na potrzeby niemieckich sił powietrznych zbudowano około 2500 samolotów zdolnych operować z wody, z tego 864 znajdowały się na stanie jednostek w dniu zawieszenia broni. To właśnie podczas tego konfliktu stało się jasne, że samoloty są nieodzowną bronią w zakresie działań podejmowanych nad obszarami morskimi. 

Zobacz więcej

Angola 1975-2002 cz. I

Rezultatem dokonanego w kwietniu 1974 r. w Portugalii przewrotu zwanego rewolucją goździków było objęcie władzy przez mających poparcie społeczeństwa przedstawicieli sił zbrojnych, które opowiadały się za wycofaniem z kolonii. Jednym z państw, które uzyskały na tej drodze niepodległość, była Angola

Zobacz więcej

Lotnictwo Klonowego Liścia cz. I

Kanadyjskie lotnictwo wojskowe może pochwalić się zarówno długą historią, jak i aktualnym zaangażowaniem w szereg operacji na całym świecie. Royal Canadian Air Force (RCAF) są nieustannie modernizowane, jednak wiele kluczowych programów wymiany sprzętu ma już wieloletnie opóźnienia.

Zobacz więcej

CASA C-295M w Siłach Powietrznych

Od ponad dekady stacjonujące w Krakowie samoloty transportowe CASA (Airbus) C-295M wykonują zadania na rzecz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Choć same maszyny są intensywnie użytkowane od początku, pełna implementacja dojrzałego systemu związanego z ich eksploatacją zajęła kilka lat. 

Zobacz więcej

Bezzałogowce od Grupy WB

Trudno dziś znaleźć osoby, które nie zgadzałyby się z twierdzeniem, że Grupa WB ma największe w kraju doświadczenia z zakresu opracowywania, wdrażania, produkcji, a nawet eksportu technologii bezzałogowych systemów powietrznych.

Zobacz więcej

Ukraińskie Su-24 nad Donbasem

W wyniku Euromajdanu na Ukrainie pod koniec lutego 2014 roku państwo ukraińskie nagle stanęło w obliczu nieuchronnego zagrożenia inwazją ze strony Federacji Rosyjskiej. Na domiar złego rozpoczął się również dynamiczny rozwój wydarzeń geopolitycznych na Krymie ...

Zobacz więcej

Bellum incognitum – wojna nieznana Użycie broni pancernej w kampanii polskiej w 1939 roku – oczekiwania a rzeczywistość

Niemiecka napaść na Polskę we wrześniu 1939 roku nie tylko rozpoczęła konflikt ogólnoświatowy, ale była również praktyczną okazją do sprawdzenia nowych rozwiązań w zakresie prowadzenia wojny – w założeniach agresora błyskawicznej, będącej przeciwieństwem pozycyjnej, z dużym nastawieniem na wykorzystanie broni pancernej. 

Zobacz więcej

LEGION CONDOR. Działania jednostek lotniczych 1936-1939

Historia Legionu Condor – niemieckiej formacji wojskowej, która w latach 1936-1939 w bardzo istotny sposób przyczyniła się do ostatecznego zwycięstwa sił nacjonalistycznych w wojnie domowej w Hiszpanii – z pewnością zasługuje na uwagę Czytelników. 

Zobacz więcej

Wojna powietrzna nad frontem zachodnim we wrześniu 1939 r.

W trzecim dniu agresji niemieckiej na Polskę, realizując deklaracje sojusznicze wobec naszego kraju, Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę III Rzeszy. Wbrew jednak oczekiwaniom strony polskiej, wrześniowe działania na froncie zachodnim przybrały niemrawy charakter ...

Zobacz więcej

Czołg średni Panzerkampfwagen III. Warianty z armatą kalibru 37 mm

W pierwszej połowie lat 30. XX wieku, w Niemczech coraz bardziej uwidaczniały się działania, zmierzające do złamania ograniczeń narzuconych przez kończący Wielką Wojnę Traktat Wersalski. Dążenie Hitlera ku unowocześnieniu sił zbrojnych nabrało nowego oblicza wraz z pojawieniem się osoby płk. Heinza Guderiana ...

Zobacz więcej

Krążownik II rangi Nowik

Lekki krążownik Nowik, choć nie miał szczęścia do wieloletniej służby, zapisał się w historii marynarki wojennej dwóch państw. Na jego pokładzie służyło dwóch późniejszych admirałów, dowódców flot Rosji i odrodzonej Polski. 

Zobacz więcej

Kock – ostatnia bitwa polskiego września

Rozkazem Naczelnego Wodza z 9 września, dowodzony przez gen. Kleberga IX Okręg Korpusu (OK) miał zorganizować własnymi siłami obronę odcinka Brześć – Pińsk oraz rozpoznawać na północ od tej linii. Marszałek Rydz-Śmigły zamierzał utworzyć główną linie oporu na rubieży Pińsk – Brześć – Kock – linia Wieprza – Wisła – San. 

Zobacz więcej

Bohater spod Guadalcanalu. Amerykański ciężki krążownik USS San Francisco CA-38

Siedem amerykańskich ciężkich krążowników typu New Orleans, które wykorzystywano na Pacyfiku i Atlantyku w czasie II wojny światowej w sposób tak intensywny, że aż wręcz bezlitosny, zasłużyło sobie na miano najsławniejszych w swojej klasie.

Zobacz więcej

Dornier Do-X. Legendarna łódź latająca

Dwunastosilnikowa łódź latająca Dornier Do X była w swoim czasie największym samolotem na świecie. Została zaprojektowana do wykonywania transatlantyckich rejsów z prawie setką pasażerów na pokładzie, zapewniając im komfort podróży taki jak w oceanicznych liniowcach.

Zobacz więcej

Paris Air Show 2015. Cywilne konstrukcje lotnicze

Paryski salon lotniczy chlubi się mianem najstarszej na świecie tego typu imprezy: pierwsza wystawa pod nazwą exposition internationale de la locomotion Aérienne miała bowiem miejsce już w 1909 r., gdy awiacja dopiero stawiała swoje pierwsze kroki. 

Zobacz więcej

Wystawa Armia 2015, Kubinka 16-19 czerwca 2015

W połowie czerwca Rosjanie urządzili wielką wojskową wystawę propagandowo-komercyjną Armia 2015. W ciągu kilku miesięcy, nie licząc się z kosztami, w szczerym polu koło miasteczka Kubinka pod Moskwą wybudowano imponujące centrum wystawowe nazwane Patriota. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter