W latach 30. ubiegłego wieku pojawiły się szybkie, dwusilnikowe bombowce w układzie wolnonośnego jednopłata, szybsze od dwupłatowych myśliwców, które znajdowały się na wyposażeniu sił powietrznych wielu państw.
Marzenia Mussoliniego o hegemonii w regionie Morza Śródziemnego legły w gruzach w konfrontacji z surową rzeczywistością, a niebagatelną rolę odegrały w tym poważne problemy gnębiące włoską marynarkę wojenną – Regia Marina – podstawowy środek do osiągnięcia tejże hegemonii.
7 września 1940 roku doszło do niezwykłego wydarzenia w historii powietrznych zmagań Luftwaffe i Royal Air Force – nad Wyspą zapanowała cudowna, letnia pogoda. Niebo było bezchmurne, a wiatr spokojny; było to niemalże nie do pomyślenia.
Śmigłowce AW129 (A129) Mangusta znajdują się od ponad dwóch dekad na wyposażeniu włoskich sił zbrojnych,zaś ich odmiana oznaczona T129, trafiła do uzbrojenia armii tureckiej. W kontekście oczekiwanego przetargu na nowe śmigłowce szturmowe dla Wojska Polskiego...
Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach swą światową premierę miał najnowszy pojazd AMZ-KUTNO Sp. z o. o., Tur V. To propozycja kutnowskiej firmy na wóz opancerzony, który Wojsko Polskie chce pozyskać w ramach programu „Pegaz”.
Część 1. niniejszego artykułu traktowała o marszu 1. Dywizji na odsiecz Kimberley, zakończonym klęską pod Magersfontein. Do dowódcy wojsk brytyjskich w Afryce Południowej oraz do opinii publicznej na Wyspach niemal równocześnie dotarły też doniesienia o drugiej porażce ...
W stulecie wybuchu I wojny światowej jej poszczególne wydarzenia i bitwy ponownie stały się obiektem szerokiego zainteresowania. Jednak mimo licznych ostatnio publikacji, dzieje walk na froncie wschodnim nadal pozostają w naszym kraju mało znane.
Stacjonujący w Białymstoku i pobliskich miejscowościach 6. Korpus Zmechanizowany (KZ) generała majora M. Chackilewicza, jako jeden z najsilniejszych korpusów pancernych, był chlubą Armii Czerwonej. 22 czerwca 1941 r. dysponował on 972 czołgami ...
Powstanie warszawskie latem 1944 r. jest bez wątpienia jednym z najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń dla narodu polskiego, jakie miało miejsce w czasie II wojny światowej. Ten zryw, przygotowany przez oddziały Armii Krajowej w ramach akcji „Burza”, miał na celu wyzwolenie Warszawy ...
Artykuł Jarosława Dąbrowskiego o broni strzeleckiej Armii Polskiej w ZSRR w latach 1941-1942, opublikowany w „Poligonie” nr 4/2014 spotkał sie z dużym zainteresowaniem naszych czytelników, a także – co nas szczególnie cieszy – historyków badających dzieje uzbrojenia Wojska Polskiego ...
Niemieckie jednostki pancerne już od pierwszych lat II wojny światowej dysponowały nowoczesnymi wozami bojowymi, które często górowały nad analogicznymi konstrukcjami innych państw. Wśród pojazdów rozpoznawczych bardzo dobre walory taktyczno-techniczne miały ciężkie, ośmiokołowe samochody pancerne
Przełom lat 70. i 80. ubiegłego wieku był w Polsce początkiem okresu dynamicznego rozwoju prac projektowych nad nowym samochodem terenowym dla wojska, opartym w dużej mierze na konstrukcjach wytwarzanych w naszym kraju pojazdów osobowych i dostawczych.
Pododdziały i zespoły rozpoznania i rozminowania (Explosive Ordnance Reconnaissance oraz Explosive Ordnance Disposal) wyposażane są priorytetowo w nowoczesny sprzęt. Motywacją jest bowiem zamiar maksymalnego chronienia życia żołnierza.
17 lipca br. Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że w postępowaniu na udzielenie zamówienia publicznego na dostawę dwóch „małych” samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP), wraz ze szkoleniem personelu latającego i technicznego oraz pakietem logistycznym, wnioski o udział złożyło dziewięciu oferentów.
Bezdyskusyjnie dwoma priorytetowymi programami dla polskich Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych są: wyłonienie następcy przestarzałych BWP- 1 (program „Borsuk”) oraz modernizacja posiadanych czołgów Leopard 2A4 (program „Leopard 2PL”).
W 2008 roku francuski koncern zbrojeniowy Nexter, wraz z firmą Renault Trucks Defense, zakończyły prace nad nowym bojowym wozem piechoty noszącym oznaczenie Véhicule Blindé de Combat d’Infanterie, w skrócie VBCI.
Zgodnie z planem, pod koniec sierpnia miała miejsce pierwsza publiczna prezentacja armatohaubicy kal. 155 mm Krab osadzonej na nowym nośniku gąsienicowym, zaś na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach została ona zaprezentowana szerokiej publiczności.
31 sierpnia, już po oddaniu numeru do druku, miało dojść do wodowania pierwszego z serii trzech nowych niszczycieli min projektu 258 „Kormoran II”. W związku z tym, że prace przebiegają jak dotąd zgodnie z harmonogramem, jesteśmy co raz bliżej chwili oddania do służby pierwszej nowej jednostki przeciwminowej ...
Czasy prohibicji (1918–1933) i Wielkiego Kryzysu (1929–1933) to okres, kiedy w Stanach Zjednoczonych przestępczość zorganizowana rozkwitła na niespotykaną dotąd skalę i stała się wręcz epidemią. Bandyckie strzelaniny były na porządku dziennym ...
Na polskim rynku pojawił się właśnie nowy pistolet alarmowy kalibru „do 6 mm”, a więc nie wymagający uzyskania pozwolenia na jego zakup i posiadanie, strzelający nabojami 9 mm P.A.K. – tym razem jego zewnętrzna forma nawiązuje do kształtów Beretty 92FS.