Arado 234 zadebiutował w Luftwaffe jako samolot rozpoznawczy, i to jeszcze przed rozpoczęciem produkcji seryjnej. Pod koniec maja 1944 roku powzięto bowiem decyzję o użyciu do rozpoznania nad Anglią prototypów Ar 234 V5 i V7. Samoloty te otrzymały po dwie kamery Rb 50/30 i końcem czerwca 1944 roku przekazano je na stan specjalnej jednostki rozpoznawczej...
Zakończenie działań wojskowych l wojny światowej w 1918 roku zmusiło władze państwowe Bułgarii, której wojska walczyły po stronie państw centralnych, do podpisania bezwarunkowej kapitulacji. Rok później, 27 listopada 1919 roku, Bułgaria podpisała traktat pokojowy w Neully-sur-Seine, ustalający powojenne porządki w południowej Europie.
Ponieważ zbudowane i testowane w 1931 roku działo samobieżne SU-1 miało szereg wad szukano rozwiązań gwarantujących większą skuteczność pojazdu. W 1932 roku w biurze konstrukcyjnym zakładów nr 38 powstał projekt pojazdu A-39 określanego jako działo samobieżne.
W związku z szybkim postępem technicznym dokonującym się na początku lat 20. XX wieku, w połączeniu z doświadczeniami wyniesionymi z I wojny światowej, zaistniała konieczność dokonania serii zmian w konstrukcji wielu amerykańskich jednostek. Okręty liniowe typu Texas były wówczas uznawane w US Navy za najnowocześniejsze wśród przestarzałych pancerników...
Marynarka Wojenna święci jubileusz 100-lecia. Jest to okazja do zaprezentowania jej najbardziej zasłużonych jednostek pływających. Jedną z nich jest żaglowiec ORP Iskra, który 22 lata temu zakończył w Gdyni swój historyczny, trwający 300 dni, rejs wokół globu ziemskiego. Dla uczestniczących w nim podchorążych była to najlepsza szkoła życia i morskości.
Pomysły utworzenia jednostki wodnosamolotów (lub hydroplanów – jak były nazywane na początku ubiegłego wieku), które mogły być wykorzystane do celów wojskowych i kontroli obszarów morskich, przywieźli do Bułgarii oficerowie, którzy ukończyli szkolenie i staże w Niemczech, Włoszech i w Rosji.
Lizbona jest z punktu widzenia hobbysty spraw nautycznych miastem niełatwym. Składa się na to kilka przyczyn. Jest to stolica państwa, które bardzo głęboko związało swoją egzystencję z szeroko pojmowanym uprawianiem morza, w związku z czym morskość jest tam niemal powszechna...
Kutry rakietowe pojawiły się w latach 50. ubiegłego wieku. W ciągu następnych dziesięcioleci klasa tych okrętów przeżyła dość gwałtowny rozwój, którego apogeum przypada na lata 80. i 90. W wieku XXI znaczenie kutrów rakietowych uległo zmniejszeniu, a ich miejsce zaczęły zajmować okręty o większej wyporności.
Niszczyciel min ORP „Kormoran” (601) ma za sobą próby stoczniowe i morskie. Jego załoga stale szkoli się, by jak najlepiej opanować złożone systemy tej wysoce wyspecjalizowanej i skomplikowanej jednostki. Poszukiwanie min ćwiczebnych, testy systemów radioelektronicznych, pojazdów podwodnych i uzbrojenia – to tylko niektóre elementy ćwiczeń w morzu.
Zdarza się, że przy okazji powracających gorących dyskusji o przyczynie klęski kampanii wrześniowej 1939 roku, pobrzmiewa hasło z tytułów francuskich gazet poprzedzających wybuch wojny: „Nie będziemy umierali za Gdańsk”. Tymczasem warto przypomnieć wypadki sprzed 284 lat, kiedy to właśnie Francuzi złożyli pod Gdańskiem daninę z krwi i życia...
9 września 1905 roku do Szanghaju dotarła depesza z GSzM z informacją, że po ratyfikacji traktatu pokojowego z Japonią, Askold, Mańdżur i torpedowce wejdą w skład Flotylli Syberyjskiej i powinny przygotować się do przejścia do Władywostoku.
W lipcu 1945 roku USA i Wielka Brytania uznały rząd Bieruta jako prawowity w Polsce. A nie będący już premierem Wielkiej Brytanii W. Churchill uznał, że w interesie Wielkiej Brytanii leży obecnie pozostawienie krajów Europy wschodniej na pastwę losu.
Pierwszy rosyjski czołg, T-90, jest pojazdem w którym jak w soczewce skupiły się wszystkie paradoksy i problemy przemian związanych z upadkiem ZSRR. Jego geneza wywodziła się jeszcze z początku lat 80., pierwotnie zaś opracowany czołg był prowizorycznym i mocno przejściowym rozwiązaniem.
Na temat trudności w realizacji poszczególnych programów modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP i wynikających z tego tytułu opóźnień na łamach Nowej Techniki Wojskowej pisaliśmy już wielokrotnie. Wynikają one z charakterystycznych cech poszczególnych programów, ale przede wszystkim z problemów systemowych pozyskiwania...
W zakresie pokładowego uzbrojenia okrętów podwodnych w Polsce przede wszystkim prowadzona jest dyskusja o przeznaczonych dla nich pociskach manewrujących. Mało, a wręcz w śladowym wymiarze, pojawia się komentarzy na temat klasycznego uzbrojenia okrętów podwodnych, w tym procedowanego polskiego programu Orka...
Modernizacja wojsk lądowych sił zbrojnych Niemiec (Heeres des Bundeswehr) przebiega według ustalonego w 2011 roku programu, który w ciągu ostatnich lat musiał zostać przewartościowany i zmieniony, z uwagi na pogorszenie się warunków bezpieczeństwa militarnego w Europie i na świecie.
Problemy, z jakimi boryka się obecnie amerykańska flota związane są nie tylko z utrzymaniem i modernizacją sił nawodnych i podwodnych. Jedne z najpoważniejszych problemów US Navy dotyczą funkcjonowania jej komponentu lotniczego. Kluczowym programem lotniczym floty pozostaje wdrożenie F-35C, jednak...
Cougar był wersją rozwojową Panthera ze skośnymi skrzydłami i skośnym usterzeniem poziomym. Jego rozwój zainicjowano krótko po wybuchu wojny w Korei. Produkcja Cougarów trwała do końca 1959 r., a ostatnie egzemplarze wykorzystano operacyjnie jeszcze podczas wojny w Wietnamie w drugiej połowie lat 60.
W latach 60. XX wieku samoloty rozpoznawcze U-2 z tajwańskimi pilotami za sterami dokonywały ryzykownych lotów szpiegowskich nad terytorium Chińskiej Republiki Ludowej. Działania te nie pozostały bez reakcji chińskiego systemu obrony przeciwlotniczej, którego ofiarą padło pięć tajwańskich maszyn.
Zachodnioukraińska Republika Ludowa (ZURN) powstała de facto 1 listopada 1918 roku, a oficjalnie jako państwo proklamowana została 13 listopada. Od pierwszych dni istnienia prowadziła walkę zbrojną przeciwko Polakom o Galicję. Siły zbrojne ZURN, czyli Armia Galicyjska, były organizowane od stycznia 1919 roku...