Od początku prac nad Modułowym Systemem Broni Strzeleckiej zakładano powstanie całej rodziny (w końcu nazwano to „system”) broni palnej, w której bronią podstawową miał być karabinek automatyczny kalibru 5,56 mm x 45 w wersji klasycznej i bezkolbowej, a która miała być uzupełniona przez dodatkowe wersje...
1 listopada ubiegłego roku, godzina 00:00. Właśnie rozpoczyna się internetowa rejestracja na „Extreme Euro Open 2018” – to będzie już dziesiąta edycja tych zawodów. 800 miejsc w meczu głównym, niby dużo, ale jednak miejsca rozchodzą się jak pączki w Tłusty Czwartek.
Kiedy tworzyliśmy STORMS, a było to 3 lata temu, najczęściej zadawaliśmy pytanie: jaką drogę chcemy obrać? Na rynku było już mnóstwo firm, które organizowały różnego rodzaju kursy, warsztaty, szkolenia i nasza intuicja podpowiedziała nam, że trzeba wymyślić coś świeżego. Wybór padł na Force on Force.
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego nie rozwijasz się strzelecko tak szybko, jak byś tego chciał? Myślałeś, dlaczego Twoi znajomi lub strzelcy, których obserwujesz w Internecie, robią skokowe postępy, a Ty wciąż walczysz o jako taką celność? Powiedz szczerze. Udowadniałeś sobie i innym, że gdybyś miał tyle czasu i strzelał tak dużo...
Kiedy już zakończymy całą procedurę prowadzącą nas do uzyskania pozwolenia na broń, a w ręku mamy upragnione promesy i właśnie przeglądamy oferty sklepów, żeby wybrać broń, którą zakupimy, musimy pamiętać, że trzeba ją gdzieś przechowywać. Niestety, nie mieszkamy w państwie, w którym można sobie broń wieszać na ścianach...
Czy możliwe jest używanie do sportowych strzelań długodystansowych bądź myśliwskiego varmintingu tańszych lunet celowniczych? Powszechnie wiadomo, że snajperzy korzystają z celowników firm NightForce, Zeiss, Schmidt & Bender, Kahles czy Leupold – tak samo postępują czołowi zawodnicy w konkurencjach Long Range.
Wśród wielu polskich firm na rynku broni palnej jedynie kilka oprócz sprzedawania broni znanych światowych marek, serwisowania jej, usług rusznikarskich czy też handlu akcesoriami „okołobroniowymi” może poszczycić się własną produkcją broni palnej (najczęściej są to klony karabinków AR lub AK). Jedną z nich jest GunsHelp.
Troy Industries z West Springfield w stanie Massachusetts to znany producent broni strzeleckiej oraz szerokiej gamy akcesoriów, jak łoża czy przyrządy celownicze. Została założona w 2003 roku przez Steve’a Troya, który wcześniej był żołnierzem oraz policjantem, a jednocześnie ekspertem w dziedzinie broni strzeleckiej.
Spory pomiędzy miłośnikami Glocków a miłośnikami M1911A1, zwłaszcza w USA, ciągną się od lat, a każda strona używa lepszych lub gorszych argumentów na poparcie swoich racji. A gdyby tak stworzyć pistolet, który pozwoliłby ich pogodzić? Może właśnie Hudson H9 jest taką bronią?
Polska flota wojenna od początku swojego istnienia starała się utożsamiać ze społeczeństwem, podkreślać swoje związki z regionami kraju, miastami. Już w XV wieku okręty kaperskie Gdańska, Elbląga i Braniewa nosiły banderę z herbami swoich miast. Dopiero sto lat później wprowadzono banderę wojenną.
Wraz ze zmianami wewnętrznymi, jakie miały miejsce w Polsce z końcem lat 80. XX wieku, strona rządowa podjęła działania na rzecz nawiązania współpracy z państwami zachodniej Europy. Było to zgodne z ówcześnie lansowaną tezą, że bezpieczeństwo Polski jest ściśle związane z bezpieczeństwem Europy.
W okresie międzywojennym amerykańskie pancerniki operowały głównie wzdłuż wybrzeża USA, zarówno na Pacyfiku jak i Atlantyku (USS „Texas” został nawet – na krótko – okrętem flagowym admirała Charlesa F. Hughesa, ówczesnego dowódcy US Navy) oraz – sporadycznie – na wodach hawajskich i karaibskich, w ramach...
Pod koniec czerwca br. uroczyście obchodziliśmy Święto Morza, w tym roku podkreślone okrągłą rocznicą 100 lat od powołania nowożytnej Polskiej Marynarki Wojennej. To dobra okazja, ale i obowiązek do bliższego przyjrzenia się obecnemu stanowi polskiej floty i podsumowania dotychczasowych wysiłków...
Embargo nałożone na Turcję po inwazji na Cypr w latach 70. zaowocowało decyzjami związanymi z rozwojem własnego przemysłu obronnego. Przy czym jednak jego wzmożone prace na rzecz budowy rodzimych kompetencji można odnotować dopiero w ostatnich dwóch dekadach. Zaowocowały one z jednej strony pozyskaniem licencji...
Francuskie fregaty rakietowe typu La Fayette były pierwszymi, nowoczesnymi jednostkami tej klasy wybudowanymi dla Marine Nationale. W chwili projektowania, charakteryzowały się rewolucyjnym – jak na tamte czasy – kształtem kadłuba i nadbudówki, podporządkowanym ograniczeniu skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego SPO...
Kiedy w marcu 1999 roku Polska wstępowała do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, Siły Zbrojne RP znajdowały się w trakcie procesu redukcji struktur organizacyjnych i liczebności, a jednocześnie stały przed wyzwaniem dokonania modernizacji technicznej i dostosowania użytkowanego sprzętu i uzbrojenia do standardów NATO.
Islamska Republika Pakistanu od początku swego istnienia skonfliktowana jest z sąsiednimi Indiami. Ze względu na oczywistą dysproporcję zasobów, rywalizacja ta skazana jest na niepowodzenie, czego wyrazem mogą być przegrane wojny graniczne oraz konflikt o niskiej intensywności w Kaszmirze.
Pierwsze sygnały o badaniu Fiata 3000 w Polsce sięgają drugiej połowy lat dwudziestych i dotyczą wersji A, uzbrojonej w dwa cekaemy. Wiadomo, że jeden pojazd tego typu został przez stronę polską zakupiony i poddawany licznym testom, jednak jego historia wymaga przeprowadzania dokładniejszych badań i odrębnego opracowania.
Mimo że Amerykanie walczyli z Niemcami już od listopada 1942 roku w Afryce, a następnie od 1943 roku we Włoszech, wszędzie spotykając się z najnowszymi odmianami Panzerów III i IV, a także z wozem ciężkim Panzer VI, dla ogółu dowódców US Army efektywność ich sił pancernych nie stanowiła podstawy do specjalnej dyskusji.
W wyniku toczących się dyskusji na przełomie lat 20. i 30. w USAAC zaczął krystalizować się podział samolotów bombowych na dwie kategorie. Dwusilnikowe lekkie lub średnie bombowce dzienne miały atakować cele bezpośrednio na polu walki, a czterosilnikowe ciężkie bombowce nocne – cele naziemne na dalekim zapleczu frontu lub...