FN Herstal SCAR 20S

FN Herstal SCAR 20S

Bartosz Szołucha

6 listopada 2018 roku amerykańska firma FN America (filia belgijskiej FN Herstal) ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży nowego karabinu powtarzalnego kalibru 7,62 x 51 mm NATO (.308 Winchester) – FN SCAR 20S. Dzięki Semper Fi niecały miesiąc później mieliśmy już z niego okazję postrzelać w Polsce!

Karabin SCAR 20S to kolejny członek rodziny SCAR, składającej się do tej pory z:

• karabinka SCAR-L (przyjętego przez amerykańskie siły specjalne pod oznaczeniem Mk 16 Mod 0.) kalibru 5,56 mm x 45 NATO (i jego cywilnej samopowtarzalnej odmiany SCAR 16S),

• karabinu SCAR-H (Mk 17 Mod 0.) kalibru 7,62 mm x 51 NATO (i cywilnego SCAR 17S), subkarabinka SCAR SC kalibru 5,56 mm x 45 NATO,

• karabinu wyborowego SCAR MK20 SSR.

FN SCAR 20S jest de facto cywilną odmianą Mk 20 Sniper Support Rifle, który oferowany wyłącznie dla służb mundurowych. Mk 20 Mod 0. SSR został przyjęty do wyposażenia amerykańskich sił specjalnych w maju 2011 roku, a bazą do jego stworzenia był karabin SCAR H – zmiany objęły wydłużone łoże będące monolitycznym elementem z komorą zamkową oraz lufę o zwiększonym profilu i pogrubionej komorze ryglowej. Ważnym elementem, który odróżnia MK20 od Scara 20S, jest dwupołożeniowy regulator gazowy.

SCAR 20S został wyposażony w kutą na zimno, samonośną lufę o długości 20’’, z chromowanym przewodem i gwintem 1:12, zakończoną urządzeniem wylotowym umożliwiającym montaż tłumika dźwięku. W przeciwieństwie do Scara 17S lufa osadzana jest za pomocą sześciu, a nie czterech śrub, aby uzyskać sztywniejsze i bardziej powtarzalne połączenie.

Karabin ma długie, monolityczne łoże z anodowanego stopu aluminium stanowiące jeden element z komorą zamkową. Długa szyna na szczycie pozwala na mocowanie celowników optycznych o dużym powiększeniu oraz przystawek noktowizyjnych lub termowizyjnych, a także wskaźników laserowych. O tym, że karabin przygotowany jest typowo pod montaż optyki, świadczy fakt, że w zestawie nie znajdziemy żadnych przyrządów mechanicznych. Dodatkowe odcinki szyn Picatinny znajdują się na bokach oraz na dole łoża, gdzie mocowany jest dwójnóg. FN pozostaje wierne klasyce i nie zdecydowało się na wprowadzenie łoża z nowoczesnym systemem montażowym M-LOK.

Karabin fabrycznie został zaopatrzony w wysokiej klasy dwustopniowy spust Geissele Super SCAR o sile pomiędzy 3,5 a 4,5 funta. Standardowy chwyt pistoletowy został zastąpiony wygodnym chwytem Hogue Overmold pokrytym gumą w celu poprawienia ergonomii.

Kolba ma regulowaną długość (wysuwana stopka) oraz wysokość (polimerowa baka), ale nie jest składana. Na dole kolby umieszczono krótki odcinek szyny Picatinny do mocowania monopodów. FN SCAR 20S obecnie dostępny jest wyłącznie w piaskowym kolorze Flat Dark Earth.

Karabin karabinem, ale jak się z niego strzela? Ogólnie rzecz ujmując jest to świetnie wykonany karabin wyborowy, który doskonale sprawdzi się na dystansach do około 800 metrów. Spust Geissele działa rewelacyjnie. Odrzut, dzięki sporej masie karabinu, jest łatwy do kontrolowania. Producent gwarantuje celność każdego egzemplarza wynoszącą poniżej 1 MOA (minuty kątowej, 30 mm na dystansie 100 m) – tego nie sprawdzaliśmy, odbyliśmy tylko krótkie strzelanie zapoznawcze. Broń jest przyjazna strzelcowi, bo w końcu to przecież „powiększony” Scar, powtarzający jego układ. Jest dobrze wyważona – da się spokojnie strzelać w postawie strzeleckiej, stojąc. Jedyne, do czego można się przyczepić, to kolor – producentowi niestety nie udało się osiągnąć jednolitej barwy wszystkich elementów.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 11-12/2018

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter