Planowany i procedowany zakup przez polski resort obrony samolotów 5. generacji Lockheed Martin F-35A Lightning II od kilku miesięcy elektryzuje nie tylko specjalistów zajmujących się tematyką bezpieczeństwa, samych wojskowych, ale również opinię publiczną naszego kraju. Na obecnym etapie znamy mało faktów dotyczących potencjalnego kontraktu...
Modyfikacja T-72 nie rozwiązuje problemu czołgów w polskich Wojskach Pancernych i Zmechanizowanych. Na dodatek program modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL przeciąga się i niepokojący jest brak informacji na temat jego postępów.
W odróżnieniu od wielu innych typów amerykańskich samolotów, podczas drugiej wojny światowej Invadery nie zostały przekazane żadnemu sojusznikowi w ramach Lend-Lease Act (poza dwoma egzemplarzami testowanymi przez Brytyjczyków). Dopiero od końca lat 40. Samoloty B-26 zaczęły trafiać do różnych krajów na całym świecie...
Samolot Jak-38, będący wersją seryjną samolotu Jak-36M, choć dysponował stosunkowo ograniczonymi możliwościami bojowymi, okrzyknięty „radzieckim Harrierem” stał się symbolem radzieckiego lotnictwa morskiego ostatnich kilkunastu lat zimnej wojny.
Historia tajlandzkiego lotnictwa sięga 1911 roku. Dwa lata później kupiono we Francji osiem pierwszych samolotów, a trzech oficerów uzyskało licencje pilota. Od tamtej pory Siły Powietrzne Tajlandii przeszły długą drogę. Obecnie służy w nich około 45 tys. osób. Wyposażenie obejmuje ponad 300...
Wenezuela jest obecnie jedynym państwem wrogim Stanom Zjednoczonym, które używa samolotów bojowych F-16 Fighting Falcon. Jej siły powietrzne osiągnęły na maszynach tego typu co najmniej kilkanaście zwycięstw powietrznych, które zostały uzyskane podczas próby wojskowego przewrotu w 1992 roku...
Lotnictwo morskie jest jednym z głównych filarów zabezpieczenia akwenów morskich i linii brzegowej. Nie inaczej jest w przypadku Morza Bałtyckiego, które ze względu na swój zamknięty charakter i specyficzne warunki naturalne potrzebuje różnorodnych statków powietrznych.
Operujące od początku 1942 roku na wodach u wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych U-Booty długo pozostawały bezkarne. Dopiero 14 kwietnia niszczyciel Roper (DD-147) zmniejszył flotę Dönitza o U 85, a 9 maja kuter Straży Wybrzeża Icarus pozbawił ją U 352. Lotnicy nie mieli się czym pochwalić jeszcze długo.
Trwające od 28 stycznia br. próby zdawczo-odbiorcze okrętu patrolowego Ślązak dobiegają końca. Próby zdawczo-odbiorcze przeprowadzane są w oparciu o specjalny program Inspektoratu Uzbrojenia. Zajmuje się nimi powołana przez tę instytucję komisją odbiorcza składającą się z przedstawicieli wielu instytucji wojskowych.
W lipcu 1944 roku elbląska stocznia Schichaua otrzymała od Naczelnego Dowództwa Kriegsmarine zlecenie na budowę 500 miniaturowych okrętów podwodnych typu XXVII B5 („Seehund” – pol. foka), później określanych również jako typ 127.
Ostatnie kilka lat może jawić się jako początek nowej ery w Królewskiej Brytyjskiej Marynarce Wojennej – Royal Navy. Rozpoczęto kilka znaczących projektów pozyskania okrętów głównych klas, zakupiono nowe samoloty i śmigłowce. Może to być początkiem „nowej ery” w siłach morskich Wielkiej Brytanii...
Okręty liniowe typu Richelieu pod względem projektu były jednymi z pierwszych prawdziwych pancerników uniwersalnych (zwanych też potocznie „szybkimi”). Już w połowie lat 20. ubiegłego wieku, gdy większość krajów przystąpiła do uzupełniania swoich flot krążownikami ciężkimi (tzw. „waszyngtońskimi”), dowództwo Marine Nationale doszło do wniosku...
Floty państw arabskich rozpoczynały wojnę opromienione egiskim sukcesem, którym niewątpliwie było zatopienie niszczyciela Eilat 21 października 1967 roku przez egipskie ścigacze rakietowe projektu 183R. Ścigacze rakietowe, dostarczone zarówno Egiptowi jak i Syrii stały się najważniejszymi okrętami sił morskich.
Wielkie niszczyciele typu Kongō należą do najnowocześniejszych jednostek Japońskich Morskich Sił Samoobrony i zarazem do najgroźniejszych okrętów świata.
Gdy wykonywał zadania jako okręt hydrograficzny, chętnie o jego dalekich rejsach na Spitsbergen pisała także prasa cywilna. Później, po przebudowie na jednostkę rozpoznania radioelektronicznego, informacji o jego służbie już nie było. Oto historia budowy i służby ORP Bałtyk, który zamiast łowić ryby na Morzu Północnym, przez ćwierć wieku podnosił banderę wojenną.
Gigantyczne straty sprzętowe ponoszone przez siły zbrojne ZSRR od pierwszych godzin niemieckiej inwazji na ten kraj w czerwcu 1941 roku sprawiły, że rząd w Moskwie szybko zwrócił się do Brytyjczyków o pomoc. Ci, szczęśliwi z powodu znalezienia sobie przez III Rzeszę kolejnego wroga, nie odmówili wsparcia...
Pod koniec II wieku p.n.e. konsul Mariusz Gajusz rozpoczął reformę armii Republiki Rzymskiej, wskutek której legiony znacznie zmieniły swoją dotychczasową strukturę i charakter. W myśl nowych założeń odchodzono od armii o charakterze obywatelskim, na rzecz służby zawodowej, poddanej surowym wymogom wojskowej dyscypliny.
Niemcy przygotowując się do realizacji planu „Barbarossa” prowadziły intensywne rozpoznanie zachodnich rejonów Związku Radzieckiego. W czerwcu 1941 roku Luftwaffe nasiliło loty rozpoznawcze w celu ustalenia bieżącego stanu budowy rejonów umocnionych i rozmieszczenia oddziałów bojowych w pobliżu linii granicy.
W nocy z 2/3 września Dowództwo Armii „Łódź” nakazało III/6 Dywizjonowi Myśliwskiemu wykonywania wymiatań myśliwskich na obszarem działania 28. DP (w rejonie Wielunia) oraz 30. DP (w rejonie Szczerców-Widawa). Powodem tego były napływające do sztabu wiadomości o...
Jako związek operacyjno-strategiczny o kompetencjach administracyjnych Front Zabajkalski został utworzony 15 września 1941 roku z przeznaczeniem odparcia ewentualnego uderzenia japońskiego na Dalekim Wschodzie. Dowódcą Frontu został gen. Michaił Kowalow, którego zastąpił w 1945 r. marsz. Rodion Malinowski.