Nazwa „Ariete” (taran) ukazała się po raz pierwszy na włoskiej scenie militarnej w styczniu 1937 roku, kiedy istniejące pułki czołgów posłużyły do stworzenia dwóch brygad pancernych. Jednostka stacjonująca w Mediolanie otrzymała taką właśnie nazwę, podczas gdy siostrzana brygada przyjęła nazwę „Centauro”.
W okresie odzyskiwania przez Polskę niepodległości niebagatelne zasługi oddały samochody pancerne. Sprzęt ten stanowił mozaikę maszyn o różnorodnym pochodzeniu, od improwizacji po zdobycze wojenne, a co za tym idzie o różnym stanie technicznym i wątpliwej niekiedy wartości bojowej.
Wybuch wojny we wrześniu 1939 roku nie był ówcześnie wielkim zaskoczeniem, Również dla ówczesnego zastępcy DOK X z siedzibą w Przemyślu gen. bryg. Jana Chmurowicza. Tuż po zakończeniu wojny w 1946 roku Chmurowicz pozostając bez żadnego przydziału, bez środków do życia, żyjąc na utrzymaniu swojej córki Jadwigi, spisał...
W drugiej połowie XIX wieku gwałtowny rozwój okrętów liniowych w Europie doprowadził do przekształcenia tradycyjnego drewnianego wielopokładowego okrętu wojennego w opancerzone stalowe potwory uzbrojone w obracane wieże z jedną lub dwiema armatami dużego kalibru, które coraz częściej były potocznie zwane pancernikami.
Kinetyczny test pocisku antysatelitarnego Nudol w listopadzie 2021 roku potwierdził zaawansowane prace Rosji nad bronią tej klasy oraz jej destrukcyjne, nieodwracalne i długotrwałe skutki na niskiej orbicie Ziemi. Tekst rekonstruuje zauważalną ciągłość pomiędzy kinetycznymi systemami ZSRR i Rosji, które...
W podsumowaniu procesu modernizacji technicznej za 2020 rok jako największą porażkę wskazany został brak decyzji w sprawie uruchomienia postępowań na pozyskanie systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu kr. Narew i fregat kr. Miecznik. W 2021 roku oba te zadania weszły w fazę realizacji, co należy uznać za sukces.
Kilka baterii rakietowych systemów obrony przeciwlotniczej Tor-M2K, myśliwce Su-30SM, nowa generacja śmigłowców Mi-8, samoloty szkolne Jak-130, czołgi T-72B3, kołowe bojowe wozy piechoty BTR-82A… Białoruś w ostatniej dekadzie modernizuje siły zbrojne w oparciu o rozwiązania rosyjskiego przemysłu.
Fatalnej kondycji polskiej Marynarki Wojennej oraz programom mającym przynieść jej modernizację poświęcono już wiele uwagi, w tym w miesięczniku „Nowa Technika Wojskowa”. Głównie skupiamy się na siłach okrętowych, rzadziej podejmując temat zadań i potrzeb Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW)...
1 stycznia br. w Kazachstanie nastąpiło podwyższenie detalicznych cen płynnego LPG, które służy do zasilania blisko 90% używanych w tym kraju samochodów. Podwyżka z 60 na 120 tenge za litr zaskoczyła i zbulwersowała mieszkańców, zwłaszcza z obwodu mangystauskiego, którzy następnego dnia w proteście wyszli na ulice miasta Żangaözen.
Decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej o budowie serii wielozadaniowych fregat rakietowych Miecznik wywołała falę publikacji prasowych i internetowych, odnoszących się zarówno do kwestii technicznych związanych z konstrukcją, jak i do zasadności samego programu. Autorzy tych publikacji...
W omówieniu stanu rozwoju organizacyjnego i możliwości technicznych poszczególnych rodzajów wojsk w latach 80. XX wieku czas zająć się klasyczną artylerią. To temat rozbudowany, ze względu na istnienie jednostek samodzielnych i wchodzących w skład związków taktycznych, wyposażonych w armaty, haubice, wyrzutnie rakietowe i moździerze.
Znany i lubiany producent multitooli amerykańska firma Leatherman co roku wypuszcza nowości – czasem są to zupełnie nowe konstrukcje, wnoszące powiew świeżości i zupełnie nową funkcjonalność narzędzia, a czasem toole bazujące na modelach kultowych albo sprzedażowych hitach.
„Jak jest zima, to musi być zimno”, a u nas jest zimno, bo „taki mamy klimat”. Z tego powodu zimą zamiera nieco ruch na strzelnicach otwartych, bo nie każdy lubi stać po kostki w błocie (jeśli jest cieplej) albo po kolana w śniegu (jak jest zimniej) i spora część strzelców albo zawiesza karabin na kołku, albo też przenosi się na strzelnice kryte.
Konstrukcja karabinka AK powstała w latach 40 ubiegłego wieku, więc nie powinno więc nikogo dziwić, że nie jest ona dostosowana do warunków współczesnego pola walki. Aby karabinek AK mógł rywalizować z innymi konstrukcjami na współczesnym teatrze działań, należy poddać go pewnym modyfikacjom.
W relacji z CZ Press Day napisalismy o sztucerze-o-którym-nie-można-mówić, ale w trakcie prac nad FO!#35 CZ zmieniła zdanie i pozwoliła ujawnić informacje o tej broni. No to ujawniamy.
Podczas przenoszenia lub przewożenia broni spotykamy się z sytuacjami, w których policja podejmuje wobec nas różne czynności kontrolne – najczęściej jest to kontrola drogowa. Jak zachować się podczas kontroli policji, gdy mamy przy sobie legalnie posiadaną broń? Typowa odpowiedź prawnika zabrzmi: „To zależy”.
Karabinek Grot jest elementem Modułowego Systemu Broni strzeleckiej MSBS-5,56, co jest rzeczą oczywistą. Na cywilny rynek trafił nieco ponad dwa lata temu, ale wyłącznie w wersji bazowej Grot S16 FB-M1, czyli z lufą o długości 16”, krótkim łożem i składaną kolbą opracowaną razem z karabinkiem. I przez długi czas pozostawał modułowym wyłącznie z nazwy...
Repetier Patriot amerykańskiej firmy Mossberg pojawił się po raz pierwszy w 2015 roku. Odziedziczył zalety znanych poprzedników – modeli ATR (All Terrain Rifle) oraz 4 x 4. Myśliwi z USA szybko docenili Patriota, choć narzekano na brak wyspecjalizowanej wersji przeznaczonej do dalekich strzałów.
Po dwóch kątówkach mogących być czołówkami Armytek zaopatrzył nas w uniwersalną latarkę o zacięciu „taktycznym”. Co prawda czołówki z niej nie zrobisz, ale za to sprawdzi się jako sprzęt EDC i latarka do pracy z bronią lub instalacji na broni.
W trakcie wojny o niepodległość Czerwona Gwardia dysponowała sześcioma pociągami pancernymi (w ramach pomocy dla niej do Finlandii bolszewicy wysłali dwa pociągi pancerne, które zostały jednak zdobyte przez Białą Gwardię). Armia fińska nie dysponowała odpowiednim zapleczem technicznym i...